Skip to main content

Przystąpienie do UE

Przystąpienie do UE to skomplikowany proces, który wymaga czasu. Kiedy państwo zgłaszające swoją kandydaturę spełni warunki członkostwa, musi wprowadzić unijne przepisy we wszystkich wymaganych obszarach.

O członkostwo w UE ubiegać się może każdy kraj, który spełnia warunki członkostwa. Są to tak zwane kryteria kopenhaskie, czyli stabilna demokracja, rządy prawa oraz funkcjonująca gospodarka rynkowa, jak również przyjęcie przepisów prawnych UE, w tym dotyczących euro.

Kraj zainteresowany przystąpieniem do UE musi zgłosić wniosek do Rady, która następnie zwraca się do Komisji o dokonanie oceny zdolności kandydata do spełnienia kryteriów kopenhaskich. Na podstawie opinii Komisji Rada podejmuje następnie decyzję w sprawie mandatu negocjacyjnego. Wtedy następuje formalne otwarcie negocjacji, które prowadzone są w poszczególnych obszarach tematycznych.

Z uwagi na ogromną ilość unijnych przepisów, które każde państwo musi wdrożyć do prawa krajowego, proces negocjacji wymaga dużo czasu. W okresie przedakcesyjnym kraje kandydujące otrzymują pomoc finansową, administracyjną i techniczną.

Kraje kandydujące

Są to kraje, w których trwa proces transpozycji, czyli włączania przepisów UE do prawa krajowego:

Potencjalne kraje kandydujące

Są to kraje, które jeszcze nie spełniają kryteriów członkostwa w UE:

  • Gruzja
  • Kosowo*
    *Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.