Prejsť na hlavný obsah

Priority Európskej únie na roky 2019 – 2024

1 of 1

Účel

Po voľbách do Európskeho parlamentu v máji 2019 stanovila EÚ niekoľko priorít, ktoré formujú jej politický program do roku 2024. Majú za cieľ riešiť hlavné výzvy, ktorým čelí EÚ a jej občania.

Priority vychádzajú z dialógu medzi lídrami EÚ, ministrami členských štátov, inštitúciami Únie a politickými skupinami zvolenými do Európskeho parlamentu. Vedúci predstavitelia EÚ stanovili svoje priority v júni 2019 v strategickom programe EÚ na roky 2019 – 2024. Ten slúži ako inšpirácia pre politické priority Európskej komisie, ktoré sa vypracúvajú pred nástupom do funkcie na obdobie 5 rokov.

Strategický program EÚ na roky 2019 – 2024

Na usmernenie práce inštitúcií EÚ počas týchto piatich rokov stanovila Európska rada vo svojom strategickom programe na roky 2019 – 2024 štyri prioritné oblasti. V týchto oblastiach treba reagovať na výzvy a príležitosti, ktoré priniesla súčasná globálna situácia. EÚ sústredená na tieto oblasti môže posilniť svoje postavenie v súčasnom náročnom prostredí.

V strategickom programe sa tiež uvádza cesta k splneniu týchto priorít.

4 priority

Ochrana občanov a slobôd

Zabezpečenie účinnej kontroly vonkajších hraníc EÚ a ďalší rozvoj komplexnej migračnej politiky. Boj proti terorizmu a cezhraničnej/internetovej trestnej činnosti, zvyšovanie odolnosti EÚ voči prírodným katastrofám alebo katastrofám spôsobeným ľudskou činnosťou.

Vývoj silnej a dynamickej hospodárskej základne

Budovanie odolného hospodárstva prehlbovaním hospodárskej a menovej únie, aby bola Európa lepšie pripravená na budúce otrasy, dokončenie únie bankových a kapitálových trhov, posilnenie medzinárodnej úlohy eura, investície do zručností a vzdelávania, podpora európskych podnikov, podpora digitálnej transformácie a rozvoj silnej priemyselnej politiky.

Budovanie klimaticky neutrálnej, zelenej, spravodlivej a sociálnej Európy

Investovanie do zelených iniciatív, ktoré zlepšujú kvalitu ovzdušia a vody, podpora udržateľného poľnohospodárstva a zachovanie ekosystémov a biodiverzity. Vytvorenie účinného obehového hospodárstva (kde sú výrobky navrhnuté tak, aby boli trvácnejšie, aby ich bolo možné opätovne využiť, opraviť a recyklovať a aby boli energeticky účinné), ako aj dobre fungujúceho trhu EÚ s energiou, ktorý poskytuje udržateľnú, bezpečnú a cenovo dostupnú energiu. Rýchlejší prechod na obnoviteľné zdroje energie a energetickú efektívnosť a zároveň zníženie závislosti EÚ na vonkajších zdrojoch energie. Vykonávanie Európskeho piliera sociálnych práv.

Podpora európskych záujmov a hodnôt na globálnej úrovni

Budovanie silnej zahraničnej politiky založenej na ambicióznej susedskej politike so 16 najbližšími východnými a južnými susedmi a na komplexnom partnerstve s Afrikou. Podpora svetového mieru, stability, demokracie a ľudských práv. Zabezpečenie silnej obchodnej politiky v súlade s princípom multilateralizmu a medzinárodným poriadkom založeným na pravidlách. Prevzatie väčšej zodpovednosti za bezpečnosť a obranu a zároveň úzka spolupráca s NATO.

Nový strategický program EÚ na roky 2019 – 2024

Priority Komisie na roky 2019 – 2024

Predsedníčka Komisie stanovila pre svoj súčasný 5-ročný mandát 6 politických priorít. Odvodzujú sa od strategického programu Rady a diskusií s politickými skupinami Európskeho parlamentu.

6 priorít

Európska zelená dohoda

Premena EÚ na moderné a konkurencieschopné hospodárstvo, ktoré efektívne využíva zdroje a zároveň chráni prírodné prostredie v Európe, bojuje proti zmene klímy a umožní Európe stať sa do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym kontinentom, ktorý efektívne využíva zdroje.

Európa pripravená na digitálny vek

Podpora digitálnej transformácie investíciami do podnikov, výskumu a inovácií, reformou ochrany údajov, posilnením postavenia ľudí so zručnosťami potrebnými pre novú generáciu technológií a zavádzaním zodpovedajúcich pravidiel.

Hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí

Posilnenie hospodárstva EÚ pri súčasnom zabezpečení pracovných miest a znižovaní nerovností, podpora podnikov, prehĺbenie hospodárskej a menovej únie a dokončenie bankovej únie a únie kapitálových trhov.

Silnejšia Európa vo svete

Posilnenie postavenia EÚ na svetovej scéne ako aktéra presadzujúceho silný, otvorený a spravodlivý obchod, multilateralizmus a medzinárodný poriadok založený na pravidlách. Posilnenie vzťahov so susednými krajinami a partnermi a upevnenie schopnosti EÚ zvládať krízy civilnými a vojenskými prostriedkami.

Podpora európskeho spôsobu života

Presadzovanie základných práv a zásad právneho štátu ako oporného stĺpu rovnosti, tolerancie a sociálnej spravodlivosti. Riešenie bezpečnostných rizík, ochrana a posilnenie postavenia spotrebiteľov, ako aj vývoj systému pre legálnu a bezpečnú migráciu, a zároveň účinné riadenie vonkajších hraníc EÚ, modernizácia azylového systému EÚ a úzka spolupráca s partnerskými krajinami.

Nový impulz pre európsku demokraciu

Posilnenie európskych demokratických procesov cez prehĺbenie vzťahov s Európskym parlamentom a národnými parlamentmi, ochrana demokracie EÚ pred vonkajšími zásahmi, zaistenie transparentnosti a integrity počas legislatívneho procesu, ako aj širšie zapojenie Európanov do formovania budúcnosti EÚ.

Úspechy Komisie od roku 2019

Priority Komisie

Opatrenia Komisie podľa tém

Nový strategický program EÚ na roky 2024 – 2029

Lídri EÚ spoločne rokujú o smerovaní a cieľoch EÚ na nasledujúcich päť rokov, t. j. do roku 2029. Nový strategický program sa má prijať v júni 2024.

Strategický program EÚ na roky 2024 – 2029