Перейти до основного контенту

Словаччина

Flag of Slovakia

Політична система

Словаччина є парламентською демократичною республікою, голова уряду якої — прем'єр-міністр — має найбільше виконавчих повноважень, а голова держави — президент — є офіційним очільником виконавчої влади, але з дуже обмеженими повноваженнями. Країна розділена на 8 країв, кожен із яких названий за своїм головним містом. Із 2002 року вони отримали певну автономію.

Розташування на карті ЄС

Торгівля та економіка

Найважливішими галузями економіки Словаччини у 2020 році були промисловість (24,1%), оптова та роздрібна торгівля, транспорт, готелі й громадське харчування (18,4%) та державне управління, оборона, освіта, охорона здоров'я та соціальна діяльність (16,8%).

На торгівлю з країнами ЄС припадає 79% експорту Словаччини (Німеччина — 22%, Чехія — 11% і Польща — 8%), тоді як за межами ЄС по 4% йдуть у США й Великобританію, а 3% — в Китай.

У галузі імпорту 80% надходить із країн ЄС (Німеччина — 20%, Чехія — 18% і Австрія — 9%), тоді як з-поза ЄС 4% — з Південної Кореї і Китаю, а 3% — з Росії.

(Source: Eurostat - figures for exports and imports) 

Словаччина в ЄС

Європейський парламент

У Європейському парламенті 14 депутатів від Словаччини. Довідайтеся, хто ці євродепутати.

Офіс Європейського парламенту в Словаччині

Рада ЄС

У Раді ЄС міністри держав-членів регулярно зустрічаються для прийняття законів ЄС та координації політики. У засіданнях Ради регулярно беруть участь представники словацького уряду, залежно від сфери політики, що розглядається.

Головування в Раді ЄС

Рада ЄС не має постійного, одноосібного голови (як, наприклад, Комісія або Парламент). Замість цього її роботу очолює країна, яка головує в Раді; вона міняється що 6 місяців.

Протягом 6 місяців міністри уряду цієї країни головують і допомагають визначити порядок денний засідань Ради в кожній сфері політики, а також організовують діалог з іншими інституціями ЄС.

Дати головування Словаччини:

липень—грудень 2016 року

Головування в Раді ЄС

Поточне головування в Раді ЄС

Європейська комісія

Комісаром, призначеним Словаччиною до Європейської комісії є Марош Шефчович, виконавчий заступник Голови, відповідальний за Європейську зелену угоду, міжвідомчих відносин і прогнозування.

Комісія представлена в кожній країні ЄС місцевим офісом, який називається «представництвом».

Представництво Комісії в Словаччині

Європейський економічний і соціальний комітет

Словаччина має 9 представників у Європейському економічному й соціальному комітеті. До цього консультативного органу, який представляє роботодавців, працівників та інші групи інтересів, звертаються за консультацією щодо запропонованих законів, щоб краще розуміти можливі зміни у сфері праці та соціальних ситуаціях у державах-членах.

Європейський комітет регіонів

Словаччина має 9 представників у Європейському комітеті регіонів — асамблеї ЄС, що згуртовує регіональних та місцевих представників. До цього консультативного органу звертаються за консультацією щодо запропонованих законів, щоб ці закони враховували перспективу кожного регіону ЄС.

Постійне представництво в ЄС

Словаччина також спілкується з інституціями ЄС через постійне представництво в Брюсселі. Головним його завданням як словацького «посольства в ЄС» є забезпечення максимально ефективного втілення інтересів і політики країни в ЄС.

Бюджети та фінансування

Скільки заплатить й отримає Словаччина?

Скільки кожна країна ЄС платить до бюджету ЄС, обчислюється на справедливій основі, відповідно до її достатку. Чим більше економіка країни, тим більше вона платить — і навпаки.

Бюджет ЄС націлено не на перерозподіл багатства, він радше зосереджується на потребах європейців загалом.

Дані про бюджет, доходи та витрати ЄС:

Проєкти, які ЄС фінансує в Словаччині

Гроші, сплачені Словаччиною до бюджету ЄС, допомагають фінансувати програми та проєкти в усіх країнах ЄС, як-от будівництво доріг, субсидування дослідників та захист навколишнього середовища.

Дізнайтеся більше про те, яку користь Словаччина отримує від фінансування ЄС.