Pereiti prie pagrindinio turinio

Politinė sistema

Slovakija yra parlamentinė demokratinė respublika. Vyriausybės vadovas yra ministras pirmininkas, turintis vykdomosios valdžios galias. Prezidentas yra valstybės vadovas ir oficialus vykdomosios valdžios vadovas, tačiau turi labai ribotas galias. Šalis suskirstyta į 8 regionus, kurių kiekvienas pavadintas pagrindinio miesto vardu. Nuo 2002 m. regionams suteikta tam tikra autonomija.

Prekyba ir ekonomika

Slovakijos BVP vienam gyventojui – 25 200 EUR – yra mažesnis už ES vidurkį (35 500 EUR). Šalies BVP sudaro 0,7 proc. viso ES BVP.

(Šaltinis: Eurostatas. BVP vienam gyventojui ir BVP duomenys)

(Šaltinis: Eurostatas. Eksporto ir importo duomenys) 

Slovakija Europos Sąjungoje

Biudžetas ir finansavimas

Kiek Slovakija moka ir kiek gauna iš ES? 

ES biudžetas yra priemonė, kuria užtikrinama, kad Europa ir toliau būtų demokratiška, taiki, klestinti ir konkurencinga jėga. ES biudžetą naudoja savo prioritetams ir dideliems projektams, kurių dauguma atskirų ES šalių negalėtų finansuoti vienos, finansuoti. 

Narystės ES nauda gerokai viršija ES biudžeto įnašų dydį – yra daug to pavyzdžių. Visoms valstybėms narėms naudinga tai, kad jos yra bendrosios rinkos dalis, drauge sprendžia bendras migracijos, terorizmo ir klimato kaitos problemas ir užsitikrina konkrečią naudą, pavyzdžiui, geresnę transporto infrastruktūrą, modernizuotas ir skaitmenizuotas viešąsias paslaugas ir pažangiausią medicininį gydymą.  

Tai, kiek kiekviena ES šalis moka į ES biudžetą, apskaičiuojama sąžiningai. Kuo didesnė šalies ekonomika, tuo didesnis jos įnašas ir atvirkščiai. 

ES biudžetas nėra susijęs vien su mokėjimu ir lėšų rinkimu – juo siekiama bendrai prisidėti prie to, kad Europa ir pasaulis taptų geresne vieta mums visiems.   

ES biudžeto išlaidos ir pajamos pagal šalis ir metus 

 

ES finansuojami projektai Slovakijoje

ES biudžeto lėšomis padedama finansuoti programas ir projektus visose ES šalyse, pvz., tiesti kelius, subsidijuoti mokslininkus, saugoti aplinką.  

Sužinokite daugiau, kaip ES finansavimas padeda Slovakijai ir kokios ekonomikos gaivinimo lėšos skiriamos jūsų šaliai ar regionui.