Pereiti prie pagrindinio turinio

Jūsų teisės ir ES taisyklės

Kaip Sąjungos pilietis galite naudotis laisvo judėjimo teise. Tai reiškia, kad turite teisę keliauti į kitą ES šalį, taip pat joje dirbti ir gyventi. Jei esate Šengeno erdvei priklausančios šalies pilietis (jos narėmis yra dauguma ES šalių), galite keliauti į kitą Šengeno šalį be patikrinimų kertant sieną.

Kaip Sąjungos pilietis taip pat galite naudotis visoje ES galiojančiomis keleivių teisėmis vykdami į ES, iš ES ir ES viduje, keliaudami lėktuvu, traukiniu, autobusu arba laivu. Europos Sąjungoje galite keliauti su gyvūnais augintiniais ir kitais gyvūnais, jei laikotės nustatytų taisyklių (turite gyvūno augintinio pasą). Europos Sąjungoje yra taikomi apribojimai, kokį kiekį tabako gaminių, alkoholinių gėrimų ar kokią sumą grynųjų pinigų galite pasiimti su savimi vykdamas į kitą ES šalį. Kiekviena ES valstybė gali pati nustatyti ribas ar apribojimus, todėl prieš kelionę reikėtų pasitikslinti.

Keliaujate į ES ar ES viduje? Spustelėkite toliau pateikiamas nuorodas, kad pasitikslintumėte, kokius dokumentus reikia pasiimti su savimi.

Dokumentai, kuriuos reikia turėti keliaujant ES

Informacija apie kelionės dokumentus, kuriuos su savimi turi turėti Sąjungos piliečiai, šeimos nariai, kurie yra ES nepriklausančių valstybių piliečiai, ES nepriklausančių valstybių piliečiai ir vaikai atvykdami į ES ar keliaudami po Sąjungą. Sužinokite, ką daryti, jei keliaudami po ES pametėte pasą arba baigėsi jo galiojimo laikas.

Autentiškų kelionės ir tapatybės dokumentų internete viešas registras (PRADO)

Susipažinkite su ES šalių ir Islandijos, Norvegijos ir Šveicarijos išduotais teisėtais kelionės ir tapatybės dokumentais.

Šengeno erdvė – kelionės be asmens tapatybės dokumentų

Kas tai?

Šengeno erdvė – tai kelionių be sienų erdvė, kuriai priklauso 29 Šengeno šalys. Joje Sąjungos piliečiai ir daugelis ES nepriklausančių valstybių piliečių gali keliauti laisvai, be patikrinimų kertant sieną. Nuo 1985 m. Šengeno erdvė nuolat didėja ir šiuo metu jai priklauso beveik visos ES šalys ir kelios ES nepriklausančios šalys (Lichtenšteinas, Norvegija, Islandija ir Šveicarija). Šengeno erdvėje užtikrinamas laisvas judėjimas daugiau nei 400 mln. Sąjungos piliečių.

Kiekvienas asmuo, neatsižvelgiant į pilietybę, gali keliauti tarp Šengeno šalių be patikrinimų kertant sieną. Vis dėlto nacionalinės valdžios institucijos gali rengti policijos atliekamus patikrinimus prie šių šalių sienų ir pasienio regionuose.

Panaikinusios vidaus sienas Šengeno erdvės šalys pagal Šengeno taisykles taip pat sugriežtino kontrolę prie savo bendrų išorės sienų siekdamos užtikrinti Šengeno erdvėje gyvenančių ir po ją keliaujančių asmenų saugumą.

Visų Šengeno erdvės šalių sąrašas

Bendra vizų politika

Taikant bendrą vizų politiką sudaromos sąlygos atvykstantiems asmenims, kurie yra ES nepriklausančių šalių piliečiai, keliauti tranzitu per Šengeno erdvę arba būti joje trumpą laiką. Trumpalaikė viza, kurią išduoda viena iš Šengeno šalių iš esmės suteikia tokiems asmenims teisę keliauti po visas Šengeno šalis ne ilgiau nei 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį.

Praktiškai tai reiškia, kad jei gavote teisę atvykti į vieną Šengeno šalį, tai galite keliauti į bet kurią kitą Šengeno šalį daugiau neparodydamas savo kelionės dokumento.

Spustelėkite toliau pateikiamas nuorodas, jei norite rasti daugiau informacijos apie teises, kurias turite keliaudamas Europos Sąjungoje.

Ką galima vežtis su savimi?

Informacija apie tai, ką galima vežtis su savimi keliaujant Europos Sąjungoje, įskaitant informaciją apie gyvūnus augintinius, maisto produktus, alkoholinius gėrimus, tabako gaminius ir grynuosius pinigus. Sužinokite, kokie bagažo apribojimai yra taikomi skrendant iš ES šalies oro uosto ir kuriose ES šalyse galima atsiskaityti eurais.

Oro transporto keleivių teisės

Informacija apie tai, kur ir kada galioja ES oro transporto keleivių teisės ir kaip pateikti skundą. Sužinokite, su kuo susisiekti prireikus pagalbos ar konsultacijos dėl pateikto skundo.

Pagalba neįgaliems arba riboto judumo keleiviams

Informacija apie jūsų teises, kurias turite, jei esate neįgalus arba riboto judumo keleivis ir keliaujate Europos Sąjungoje. Sužinokite, ar turite teisę gauti ES neįgaliųjų automobilių statymo kortelę.