Pāriet uz galveno saturu

Ceļošana Eiropas Savienībā

Jūsu tiesības un ES noteikumi

Ja esat ES pilsonis, varat izmantot savas tiesības brīvi pārvietoties. Tas nozīmē, ka jums ir tiesības ceļot, strādāt un dzīvot citā ES dalībvalstī. Vairums ES valstu ir Šengenas zonas valstis. Ja esat Šengenas valsts pilsonis, varat brīvi ceļot uz citām Šengenas zonas valstīm bez robežpārbaudes.

Kā ES pilsonis jūs varat izmantot visā ES teritorijā spēkā esošās pasažieru tiesības, kas jums ļauj iebraukt Savienībā, izbraukt no tās vai ceļot ES robežās ar gaisa transportu, vilcienu, autobusu vai kuģi. ES teritorijā varat ceļot kopā ar lolojumdzīvniekiem un citiem dzīvniekiem, taču ir jāievēro īpaši noteikumi (piemēram, ir nepieciešamas lolojumdzīvnieku pases). Eiropas Savienībā ir spēkā ierobežojumi attiecībā uz alkohola, tabakas izstrādājumu un skaidras naudas ievešanu citā ES valstī. Katra ES valsts var noteikt savus ierobežojumus un aizliegumus, tāpēc pirms došanās ceļā noskaidrojiet, kādi tie ir.

Vai plānojat ceļot uz ES vai tās teritorijā? Lai uzzinātu, kādi dokumenti jāņem līdzi, noklikšķiniet uz zemāk redzamajām saitēm.

Ceļošanai Eiropas Savienībā nepieciešamie dokumenti

Šajā saitē atradīsiet informāciju par ceļošanas dokumentiem, kas nepieciešami ES pilsoņiem, viņu ģimenes locekļiem, kuri nav ES valstu pilsoņi, kā arī ārpussavienības valstu pilsoņiem un bērniem, kas iebrauc Eiropas Savienībā vai ceļo tās teritorijā. Noskaidrojiet, kā rīkoties, ja nozaudēta pase vai ceļojuma laikā beidzies tās derīguma termiņš.

Autentisku personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu publiskais reģistrs tiešsaistē (PRADO)

Šajā saitē atradīsiet informāciju par atzītiem ceļošanas un personu apliecinošiem dokumentiem, kas izdoti ES valstīs, Islandē, Norvēģijā un Šveicē.

Šengenas zona — Ceļošana, neuzrādot personu apliecinošus dokumentus

Par ko ir runa?

Šengenas zona ir ceļošanas zona bez iekšējām robežām starp tās 27 dalībvalstīm. ES pilsoņi un daudzi ārpussavienības valstu pilsoņi šajā zonā var brīvi pārvietoties bez robežpārbaudes. Kopš Šengenas zonas izveides 1985. gadā, tā turpina paplašināties un šobrīd ietver gandrīz visas ES dalībvalstis un dažas ārpussavienības valstis (Lihtenšteinu, Norvēģiju, Islandi, Šveici). Tā garantē pārvietošanās brīvību vairāk nekā 400 miljoniem ES pilsoņu.

Ikviens neatkarīgi no valstspiederības var ceļot starp Šengenas zonas valstīm bez robežpārbaudes. Tomēr šo valstu iestādes var veikt policijas pārbaudes uz robežām un pierobežas teritorijās.

Šengenas zonas valstis ir atteikušās no iekšējo robežu kontroles, taču pastiprinājušas kontroli pie Savienības ārējās robežas. Tas tiek darīts saskaņā ar Šengenas noteikumiem, lai garantētu drošību ikvienam, kurš dzīvo vai ceļo Šengenas zonā.

Šengenas zonas valstis

Kopēja vīzu politika

Kopēja vīzu politika pieļauj ārpussavienības valstu pilsoņu tranzītu vai īstermiņa uzturēšanos Šengenas zonā. Parasti īstermiņa vīza, ko izsniegusi viena Šengenas zonas valsts, dod tiesības tās turētājam ceļot visā Šengenas zonā līdz 90 dienām jebkurā 180 dienu periodā.

Respektīvi, ja esat saņēmis atļauju ieceļot vienā Šengenas zonas valstī, jūs drīkstat ceļot uz jebkuru citu Šengenas zonas valsti, neuzrādot ceļošanas dokumentu.

Noklikšķiniet uz zemāk norādītajām saitēm, lai uzzinātu vairāk par ceļotāju tiesībām Eiropas Savienībā.

Ko drīkst ņemt līdzi?

Šajā saitē atradīsiet informāciju par to, ko drīkstat ņemt līdzi, ceļojot Eiropas Savienībā (noteikumi par lolojumdzīvnieku, pārtikas, alkohola, tabakas izstrādājumu un skaidras naudas pārvadāšanu). Noskaidrojiet, kādi bagāžas ierobežojumi ir spēkā ES lidostās un kuras ES valstis izmanto eiro.

Aviopasažieru tiesības

Šajā saitē atradīsiet informāciju par to, kad un kā piemērojamas ES aviopasažieru tiesības un kā iesniegt sūdzību. Noskaidrojiet, ar ko sazināties, ja jums nepieciešama palīdzība vai padoms saistībā ar jūsu prasību.

Palīdzība invalīdiem un personām ar kustību traucējumiem

Šajā saitē atradīsiet informāciju par savām tiesībām, ceļojot Eiropas Savienībā, ja jums ir invaliditāte vai kustību traucējumi. Noskaidrojiet, vai drīkstat izmantot ES invalīdu stāvvietu.

Papildu informācija