Hlavní město: Bratislava
Úřední jazyk EU: slovenština
Členství v EU: od 1. května 2004
Měna: euro – Slovensko je součástí eurozóny od 1. ledna 2009
Schengenský prostor: členem od 21. prosince 2007
Číselné údaje:
- Rozloha: 49 035 km2
- Počet obyvatel: 5 424 687 (2024)
(Zdroj: Eurostat – údaje o rozloze a počtu obyvatel)
![Slovakia in Europe](https://european-union.europa.eu/sites/default/files/styles/oe_theme_medium_no_crop/public/2023-12/Slovakia.png?itok=XHrsXqY3)
Politický systém
Slovensko je parlamentní demokratická republika. Hlavní výkonnou moc ve státě představuje premiér, který stojí v čele vlády. Prezident je hlavou státu a formálním představitelem výkonné moci, má však velmi omezené pravomoci. Země je rozdělena na 8 krajů, které jsou pojmenovány podle jejich hlavního města. V roce 2002 jim byla přiznána určitá míra autonomie.
Obchod a ekonomika
Slovenské HDP na obyvatele činí 27 400 eur, což je pod průměrem EU (37 600 eur). Představuje 0,7 % celkového HDP Evropské unie.
(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvatele a HDP)
(Zdroj: Eurostat – údaje o dovozu a vývozu)
V Evropském parlamentu zasedá 15 zástupců Slovenska. Seznam těchto poslanců Evropského parlamentu a činnost kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku
Rada EU nemá jednoho stálého předsedu (jako například Komise nebo Evropský parlament). Namísto toho řídí její činnost země, která v Radě zastává předsednictví. To rotuje každých 6 měsíců.
Během těchto 6 měsíců pomáhají ministři předsednické země sestavovat pořad jednání Rady v jednotlivých oblastech politiky, těmto jednáním předsedají a usnadňují dialog s ostatními institucemi EU.
Období slovenského předsednictví:
červenec – prosinec 2016 | leden – červen 2030
Jako člena Evropské komise Slovensko nominovalo Maroše Šefčoviče, který zastává funkci výkonného místopředsedy pro Zelenou dohodu pro Evropu, interinstitucionální vztahy a strategický výhled.
Komise má v každé zemi EU místní kancelář – tzv. zastoupení. Další informace o zastoupení Komise na Slovensku
V Evropském hospodářském a sociálním výboru má Slovensko 9 zástupců. Tento poradní orgán, který zastupuje zaměstnavatele, zaměstnance a ostatní zájmové skupiny, je konzultován ohledně navrhovaných právních předpisů, aby bylo možné si udělat lepší představu o možných změnách na pracovním trhu a v sociální sféře v jednotlivých státech.
V Evropském výboru regionů zasedají místní a regionální zástupci každé členské země. Slovensko zde má 9 zástupců. Tento poradní výbor konzultuje návrhy právních předpisů, aby bylo zaručeno, že tyto předpisy berou v úvahu hlediska všech regionů EU.
Slovensko také s orgány a institucemi EU komunikuje prostřednictvím svého stálého zastoupení v Bruselu. Jedná se o jakési velvyslanectví Slovenska při EU. Jeho hlavním úkolem je zajistit, aby slovenské zájmy a politiky byly v EU co nejvíce zohledňovány a co nejúčinněji naplňovány.
Rozpočet a financování
Kolik prostředků Slovensko poskytuje do rozpočtu EU a kolik z něj dostává?
Rozpočet EU je nástrojem k zajištění toho, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou silou. EU jej využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU sama neufinancovala.
Výhody vyplývající z členství v EU výrazně přesahují výši příspěvků zemí do rozpočtu EU. A přínosů je skutečně mnoho. Tak například všechny členské státy jsou součástí jednotného trhu a na základě společného přístupu řeší výzvy v oblasti migrace, terorismu či změny klimatu. Jejich občané mohou navíc díky členství využívat i zcela konkrétních výhod, jako je lepší dopravní infrastruktura, modernizované a digitalizované veřejné služby nebo špičková lékařská péče.
Výše příspěvků jednotlivých členských států do rozpočtu EU je rozdělena spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá a naopak.
Rozpočet EU není jen o příjmech a výdajích – společným přispěním se země snaží zasadit o to, aby se Evropa i celý svět staly lepším místem pro život nás všech.
Výdaje a příjmy z rozpočtu EU podle země a roku
Projekty realizované na Slovensku za finančního přispění EU
Prostředky z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, výzkum či ochranu životního prostředí.
Více informací o tom, jakým způsobem Slovensko čerpá finanční prostředky z rozpočtu EU, a o fondech na podporu oživení ve vašem regionu či zemi