Vaše práva a jak je využít
Pokud máte občanství některé z členských zemí EU, jste zároveň občanem EU a máte právo se aktivně účastnit politického života v Unii.
Zapojte se do diskuse
- Na portálu s názvem Podělte se o svůj názor máte možnost zapojit se do diskuse o plánovaných evropských iniciativách a přispět tak k utváření politik EU.
- O svůj názor na zjednodušení právních předpisů EU se můžete podělit na platformě Fit pro budoucnost, jejímž cílem je snížit administrativní zátěž související s povinností dodržovat evropské předpisy a zajistit, aby odpovídalo nárokům, které na něho budou v budoucnu kladeny.
- Díky dialogům s občany, které se konají pravidelně po celé EU, se můžete setkat se zástupci EU osobně a diskutovat s nimi o tématech vašeho zájmu.
Evropská občanská iniciativa
Chcete ovlivnit, čemu se budou orgány EU při tvorbě politik věnovat? Zapojte se do některé z evropských občanských iniciativ, jež občanům umožňují požádat Evropskou komisi, aby vypracovala návrh právního předpisu na téma, které je z jejich pohledu důležité. Musí však spadat do oblasti působnosti Komise. Aby se Komise takovou iniciativou začala zabývat, je třeba pro ni získat širokou podporu.
Konkrétně musíte získat 1 milion podpisů od občanů z minimálně 7 členských zemí. Komise pak danou iniciativu posoudí a rozhodne se, jak bude postupovat dál.
Konference o budoucnosti Evropy
Konference o budoucnosti Evropy dává veřejnosti možnost podílet se na utváření budoucích politik Evropské unie. K budoucí podobě Unie se můžete vyjádřit na této platformě, kde lze zároveň sledovat průběh diskusí a aktuální vývoj.
Další informace o Konferenci o budoucnosti Evropy
Evropské a místní volby
Získejte přehled o tom, jak se zaregistrovat k místním či evropským volbám nebo jak v nich kandidovat, a to i v zahraničí, pokud nežijete v České republice ale v jiné zemi Unie. Dozvíte se, jaké konkrétní podmínky je třeba splnit.
Další informace o místních volbách a volbách do Evropského parlamentu
Zašlete petici Evropskému parlamentu
Získejte informace o tom, jak sestavit a podat petici Evropskému parlamentu ohledně politiky EU, která vás zajímá, případně jak vyjádřit podporu jiné petici.
Další informace o peticích Evropskému parlamentu
Zásada mnohojazyčnosti
Na orgány a instituce EU a jejich poradní subjekty se můžete obracet přímo. Máte přitom nárok dostat odpověď v kterémkoli ze 24 úředních jazyků Unie.
Dialogy s občany
Získejte informace o nadcházejících dialozích s občany, kde se můžete setkat se zástupci orgánů EU a hovořit s nimi o otázkách, které se vás týkají. Dialogy s občany se konají pravidelně po celé EU. Pomocí následujícího odkazu si můžete zobrazit témata předešlých dialogů s občany.
Další informace o dialozích s občany
Průzkumy veřejného mínění
Seznamte se s výsledky a zjištěními průzkumů Eurobarometru, která veřejné mínění zkoumá již od roku 1974. Standardní průzkum na evropské téma s dopadem na veřejnost se skládá z přibližně 1000 osobních rozhovorů, jež proběhnou v každé zemi EU.
Další informace o průzkumech veřejného mínění
Platforma virtuálních komunit SINAPSE
Jste odborníkem na tvorbu politik EU a správu věcí veřejných? Zaregistrujte se na platformě SINAPSE, kde se můžete zapojit do některé z virtuálních komunit odborníků a sdílet s nimi informace o tvorbě příslušných politik a opatření. Zároveň můžete založit vlastní e-komunitu.
Další informace o platformě odborných virtuálních komunit SINAPSE
Více informací o právech, které vám vyplývají z občanství EU, najdete ve Smlouvě o fungování Evropské unie (článek 18) a v Listině základních práv (hlava V).