Twoje prawa – jak z nich korzystać?
Jeżeli jesteś obywatelem/obywatelką jednego z krajów UE, automatycznie masz wszystkie prawa wynikające z obywatelstwa unijnego i możesz aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym UE. Możesz uczestniczyć w kształtowaniu polityki i przepisów UE oraz wypowiadać się na ich temat, a także głosować w wyborach lokalnych w swoim kraju zamieszkania oraz w wyborach europejskich.
Konsultacje publiczne i inne sposoby wyrażania opinii
Pomóż w kształtowaniu polityki unijnej, biorąc udział w konsultacjach i przekazując swoje uwagi na temat planowanych inicjatyw za pośrednictwem portalu „Wyraź swoją opinię – konsultacje publiczne”. Możesz tu również zgłaszać uwagi na temat opublikowanych ocen śródokresowych, przeglądów polityki itp. Komisja uwzględnia uzyskane odpowiedzi podczas przygotowywania inicjatyw i przeglądów.
Pomóż w uproszczeniu obowiązujących przepisów unijnych, zamieszczając swoje propozycje na platformie „Wyraź swoją opinię: Upraszczamy!” . Nadesłane propozycje omawiane są w ramach platformy ds. dostosowania się do wymogów przyszłości – grupy ekspertów wysokiego szczebla, która wspiera Komisję w ograniczaniu biurokracji i dostosowywaniu przepisów unijnych do przyszłych wyzwań.
Europejska inicjatywa obywatelska
Wywrzyj wpływ na program polityczny Unii, inicjując nową kampanię europejskiej inicjatywy obywatelskiej lub wyrażając poparcie dla inicjatyw. Dzięki inicjatywom obywatelskim można wezwać Komisję Europejską do zaproponowania przepisów dotyczących kwestii, która jest dla Ciebie ważna i w której Komisja jest uprawniona do działania.
Gdy daną inicjatywę poprze milion osób z minimum siedmiu krajów UE, Komisja zdecyduje, czy należy podjąć w tej sprawie działania i jakiego rodzaju.
Europejski Portal Aktywności Obywatelskiej
Daj wyraz swojemu zaangażowaniu, biorąc udział w debatach na temat polityki unijnej w Portalu Aktywności Obywatelskiej. Został on utworzony w odpowiedzi na zalecenie wystosowane w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Możesz tu zabrać głos w różnorakich dyskusjach dotyczących kwestii, które mają wpływ na wszystkich Europejczyków. Uwagi obywateli są kluczowym elementem procesu kształtowania polityki. Każdy głos się liczy. Chcemy usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Wywrzyj wpływ na politykę unijną za pośrednictwem paneli obywatelskich. W panelach uczestniczą losowo wybrani obywatele ze wszystkich 27 krajów UE, a ich zadaniem jest przedyskutowanie najważniejszych nowych wniosków ustawodawczych. Komisja Europejska uwzględnia zalecenia paneli podczas opracowywania swoich inicjatyw politycznych.
Wybory europejskie i samorządowe
Dowiedz się, jak głosować lub kandydować w wyborach lokalnych i europejskich. Pamiętaj, że jako obywatel/obywatelka UE masz do tego prawo, nawet jeśli mieszkasz w innym niż swój kraju UE. Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać.
Petycje do Parlamentu Europejskiego
Dowiedz się, jak złożyć i poprzeć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie polityki unijnej, która ma na Ciebie wpływ.
Zasada wielojęzyczności
Masz prawo kontaktować się z instytucjami i organami doradczymi UE w jednym z 24 języków urzędowych UE. Odpowiedź również otrzymasz w wybranym przez siebie języku.
Społeczności internetowe
Jesteś ekspertem w dziedzinie kształtowania polityki Unii i sprawowania rządów? Zarejestruj się na platformie internetowej SINAPSE, na której możesz udzielać się na forach, tworząc społeczności z innymi ekspertami. Możesz wymieniać się z nimi informacjami i wiedzą fachową na temat kształtowania polityki i sprawowania rządów.
Radni lokalni
Chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ ma Unia na szczeblu lokalnym? Projekt „Budowanie Europy z udziałem radnych lokalnych” skupia lokalnych radnych ze wszystkich krajów UE i pomaga im w komunikowaniu się z miejscową ludnością na tematy związane z UE. Ma on zachęcić obywateli do większego zaangażowania i wspierać debaty na tematy europejskie, w tym dotyczące przyszłości Europy, poprzez stworzenie prawdziwie europejskiej sfery publicznej. Znajdź pobliskiego radnego