Przejdź do treści głównej

Bądź aktywny, angażuj się, zabieraj głos w Unii Europejskiej!

1 of 1

Twoje prawa – jak z nich korzystać?

Jeżeli jesteś obywatelem/obywatelką jednego z krajów UE, automatycznie masz wszystkie prawa wynikające z obywatelstwa UE i możesz aktywnie uczestniczyć w życiu politycznym UE.

Wyraź swoją opinię

Kształtuj politykę UE, biorąc udział w konsultacjach UE na temat planowanych inicjatyw na portalu „Wyraź swoją opinię”.

Na platformie ds. dostosowania się do wymogów przyszłości możesz podzielić się swoimi pomysłami, jak ograniczyć biurokrację, uprościć obowiązujące przepisy UE i dostosować je do przyszłych potrzeb.

Europejska inicjatywa obywatelska

Biorąc udział w europejskiej inicjatywie obywatelskiej, możesz pomóc w ustalaniu programu politycznego UE. Możesz wezwać Komisję Europejską do zaproponowania przepisów dotyczących kwestii, która jest dla Ciebie ważna i w której Komisja jest uprawniona do działania. Aby Komisja mogła zająć stanowisko w danej sprawie, Twoja inicjatywa musi mieć szerokie poparcie.

Gdy daną inicjatywę poprze milion osób z minimum siedmiu krajów UE, Komisja zdecyduje, jakie działania należy podjąć.

Europejskie panele obywatelskie

Europejskie panele obywatelskie stanowią konkretny rezultat Konferencji w sprawie przyszłości Europy. W panelach uczestniczą losowo wybrani obywatele z 27 krajów UE, którzy dyskutują nad ważnymi przyszłymi propozycjami i formułują zalecenia, które Komisja Europejska weźmie pod uwagę przy opracowywaniu swojej polityki i propozycji legislacyjnych.

Więcej informacji o Portalu Aktywności Obywatelskiej 

Wybory europejskie i samorządowe

Dowiedz się, jak głosować lub kandydować w wyborach lokalnych i europejskich. Pamiętaj, że jako obywatel UE, masz do tego prawo, nawet jeśli mieszkasz w kraju, którego nie jesteś obywatelem. Dowiedz się, jakie warunki mają zastosowanie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 r.

Wybory europejskie i samorządowe

Złóż petycję do Parlamentu Europejskiego 

Dowiedz się, od czego zacząć, jak złożyć i poprzeć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie polityki UE, która ma na Ciebie wpływ.

Zasada wielojęzyczności

Masz prawo kontaktować się z instytucjami i organami doradczymi UE w jednym z 24 języków urzędowych UE. Odpowiedź również otrzymasz w wybranym przez Ciebie języku.

Sondaże opinii publicznej

Badania Eurobarometr prowadzone są od roku 1974. Standardowy sondaż składa się ze specjalnie przygotowanych ankiet na temat aktualnego zagadnienia o zasięgu ogólnounijnym, na które odpowiada około 1000 respondentów z każdego z państw członkowskich UE.

Społeczności internetowe SINAPSE 

Jesteś ekspertem w dziedzinie kształtowania polityki UE i zarządzania nią? Zarejestruj się w SINAPSE – platformie internetowej, na której możesz tworzyć fora (społeczności internetowe) lub dołączać do nich, aby omawiać kwestie dotyczące UE z innymi ekspertami. 

Radni lokalni

Projekt „Budowanie Europy z udziałem radnych lokalnych” skupia lokalnych radnych ze wszystkich krajów UE i pomaga im w komunikowaniu się z lokalnymi odbiorcami na tematy związane z UE.

 

Więcej informacji o prawach obywateli UE można znaleźć w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (art. 18) oraz w Karcie praw podstawowych UE (rozdział V).

Galeria wideo