Przejdź do treści głównej

Unijna pomoc dla Ukrainy

Te informacje są również dostępne w języku: ukraińskim | українська | rosyjskim | русский

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie rozpoczęły szeroko zakrojoną inwazję na Ukrainę. 

Reakcja UE była szybka i zdecydowana. Wprowadzono sankcje, które mają szerokie i bolesne konsekwencje dla Rosji.

UE zamierza jeszcze intensywniej udzielać Ukrainie pomocy politycznej, humanitarnej, wojskowej i finansowej z myślą o ukraińskim społeczeństwie, ukraińskiej gospodarce i odbudowie tego kraju w przyszłości.

W centrum uwagi

Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset

UE jest zjednoczona w swym niezachwianym poparciu dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej wojny napastniczej i nielegalnych prób aneksji terytorium Ukrainy. Ukraina już od dwóch lat stawia opór najeźdźcy i broni swoich – i naszych wspólnych – wartości i swobód. Męstwo narodu ukraińskiego zadziwiło świat. Nadal panuje niezachwiane przekonanie, że Ukraina zwycięży, z pomocą Europy, która będzie ją wspierać tak długo, jak będzie trzeba.

Unijna solidarność w praktyce

Cała UE solidarnie i zdecydowanie wspiera Ukrainę. Z całą mocą potępia nieuzasadnioną i niczym niesprowokowaną napaść Rosji na Ukrainę.

Od początku rosyjskiej inwazji UE przekazała Ukrainie pomoc gospodarczą, humanitarną i wojskową o wartości ponad 88 mld euro.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach poszczególnych instytucji, organów i agencji UE:

European Central Bank

Reakcja w obliczu inwazji na Ukrainę, w tym polityka monetarna, wdrażanie sankcji i zapewnienie stabilności finansowej

Logo of European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust)

Rola Eurojustu w postępowaniach sądowych dotyczących wojny na Ukrainie

Europol logo

Europol solidarny z Ukrainą

Unijne sankcje wobec Rosji

UE nałożyła liczne sankcje na osoby prywatne i firmy z Rosji. Celem sankcji jest osłabienie bazy ekonomicznej Rosji, pozbawienie jej technologii krytycznych i dostępu do rynków oraz znaczące ograniczenie jej zdolności do prowadzenia działań wojennych.

Sankcje nie obejmują jednak eksportu produktów żywnościowych ani rolnych, bowiem ich celem nie jest przerwanie dostaw żywności: wszyscy mogą kupować i transportować żywność i nawozy pochodzące z Rosji.

Sankcje UE wobec Rosji (Rada Europejska)

Sankcje UE wobec Rosji (Komisja Europejska)

Walka z dezinformacją

Rosyjskiej napaści na Ukrainę towarzyszy fala kłamliwych i celowo wprowadzających w błąd informacji na temat zaatakowanego kraju. W bazie danych EUvsDisinfo zgromadzono informacje o ponad 5 tys. przypadków ataków informacyjnych na Ukrainę.

Walka z dezinformacją (baza danych EUvsDisinfo)

Odbudowa Ukrainy

Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny będzie wymagać znacznych nakładów finansowych. UE już teraz zdecydowanie przyczynia się do poprawy odporności kraju. Ustanowiła nowy Instrument na rzecz Ukrainy – specjalny program, który ma zapewnić Ukrainie stabilne i przewidywalne wsparcie finansowe w wysokości do 50 mld euro w latach 2024–2027.

Odbudowa Ukrainy (Rada Europejska)

Instrument na rzecz Ukrainy (Komisja Europejska)