Põhisisu juurde

ELi toetus Ukrainale

24. veebruaril 2022 alustasid Venemaa relvajõud ulatuslikku sissetungi Ukrainasse. 

EL on reageerinud kiiresti ja otsustavalt Venemaa-poolsele Ukraina agressioonile, võttes vastu piiravaid meetmeid, millel on ulatuslikud ja tõsised tagajärjed Venemaale.

EL on suurendanud oma poliitilist, humanitaar-, sõjalist ja rahalist toetust Ukraina majandusele, ühiskonnale ja tulevastele ülesehitustöödele.

Fookuses

Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset

EL toetab Ukrainat vankumatult ja ühtselt seoses Venemaa agressioonisõja ja ebaseaduslike katsetega Ukraina territoorium annekteerida. Kaks aastat on möödunud sellest hetkest, mil Ukraina alustas vaprat vastupanu ning meie ühiste väärtuste ja vabaduste kaitsmist. Ukraina rahva vaprus on pälvinud kogu maailma imetluse. Euroopa on kindlalt veendunud Ukraina võidus ja kavatseb jääda Ukraina kõrvale nii kauaks, kui vaja.

ELi solidaarsus toimib

EL toetab Ukrainat ühtselt ja otsusekindlalt. EL mõistab resoluutselt hukka Venemaa provotseerimata ja põhjendamatu sõjalise agressiooni.

Pärast Venemaa sissetungi algust on EL andnud Ukrainale rohkem kui 88 miljardi euro väärtuses majanduslikku, humanitaar- ja sõjalist toetust.

Lisateavet ELi meetmete kohta leiate ELi institutsioonide, asutuste ja ametite asjaomastelt veebisaitidelt ja nende poolt avaldatud allikatest.

European Central Bank

ELi vastus Venemaa sissetungile Ukrainasse, sealhulgas rahapoliitika, sanktsioonide rakendamine ja finantsstabiilsuse tagamine

Logo of European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust)

Eurojusti roll Ukraina sõjaga seotud kohtumenetlustes

Europol logo

Europoli solidaarsus Ukrainaga

ELi sanktsioonid Venemaa vastu

EL on kehtestanud mitmeid sanktsioone üksikisikute ja organisatsioonide vastu. Need meetmed on kehtestatud selleks, et nõrgestada Venemaa majanduslikku baasi, jätta ta ilma kriitilise tähtsusega tehnoloogiatest ja turgudest ning piirata märkimisväärselt riigi sõjapidamisvõimet.

Toidutarnete mõjutamise ärahoidmiseks ei blokeerita ELi sanktsioonidega toiduainete ja põllumajandustoodete eksporti ega sellega seotud tehinguid: igaüks saab osta ja transportida Venemaalt eksporditud toiduaineid ja väetisi

ELi sanktsioonid Venemaa vastu (Euroopa Ülemkogu)

ELi sanktsioonid Venemaa vastu (Euroopa Komisjon)

Desinformatsiooni tõkestamine

Venemaa agressioonisõda Ukrainas on saatnud vale või eksitav teave Ukraina kohta. Andmebaas EUvsDisinfo on kogunud rohkem kui 5000 Ukrainat käsitlevat desinformatsiooni juhtumit.

Desinformatsiooni tõkestamine (andmebaas EUvsDisinfo)

Ukraina ülesehitamine

Kogu maailm peab tegema suuri rahalisi kulutusi selleks, et Ukraina pärast sõda üles ehitada. EL annab juba märkimisväärse panuse riigi jätkuva vastupanuvõime suurendamisse ning on loonud ka uue Ukraina rahastu ehk sihtotstarbelise rahastamisvahendi, et anda Ukrainale aastatel 2024–2027 kuni 50 miljardit eurot stabiilset ja prognoositavat rahalist toetust.

Ukraina ülesehitamine (Euroopa Ülemkogu)

Ukraina rahastu (Euroopa Komisjon)