Направо към основното съдържание

Подкрепа от ЕС за Украйна

Тази информация е достъпна и на: украински | українська | руски | русский

На 24 февруари 2022 г. руските въоръжени сили започнаха мащабно военно нахлуване в Украйна. 

ЕС реагира бързо и решително на руската агресия, като прие ограничителни мерки, които имат огромни и тежки последици за Русия.

ЕС увеличи политическата, хуманитарната, военната и финансовата си подкрепа за икономиката, обществото и бъдещото възстановяване на Украйна.

На фокус

Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset

ЕС е единен в непоколебимата си подкрепа за Украйна в контекста на агресивната война на Русия и незаконните опити за анексиране на украинска територия. Изминаха две години, откакто започна съпротивата и откакто Украйна бе принудена да защитава своите и нашите общи ценности и свободи. Смелостта на украинския народ смая света. Непоколебимо остава убеждението, че Украйна ще надделее, като Европа ще я подкрепя толкова дълго, колкото е необходимо.

Европейската солидарност в действие

ЕС е единен и непоколебим в подкрепата си за Украйна. Той категорично осъжда непровокираната и неоправдана военна агресия на Русия.

През първата година след нашествието ЕС предостави на Украйна икономическа, хуманитарна и военна подкрепа на стойност над 88 милиарда евро.

За повече информация относно действията на ЕС през този период, вижте специалните уебстраници и материали, публикувани от институциите, органите и агенциите на ЕС:

European Central Bank

Отговор на нахлуването в Украйна, включително парична политика, прилагане на санкции и гарантиране на финансовата стабилност

Logo of European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust)

Ролята на Евроюст в съдебните производства във връзка с войната в Украйна

Europol logo

Действия на Европол в солидарност с Украйна

Санкции на ЕС срещу Русия

ЕС наложи редица санкции срещу физически лица и организации. Тези мерки имат за цел да отслабят икономическата база на Русия, като я лишат от критични технологии и пазари и значително намалят способността ѝ да води война.

За да не се засегнат доставките на храни, санкциите на ЕС не блокират износа на храни и селскостопански продукти, нито свързаните с тях сделки — всеки може да купува и транспортира храни и торове с произход от Русия.

Санкции на ЕС срещу Русия (Европейски съвет)

Санкции на ЕС срещу Русия (Европейска комисия)

Борба с дезинформацията

Военната агресия на Русия в Украйна е съпроводена от вълна от невярна и подвеждаща информация за Украйна. В базата данни EUvsDisinfo са събрани над 5000 отделни случая на дезинформация, насочена срещу Украйна.

Борба с дезинформацията (база данни EUvsDisinfo)

Възстановяване на Украйна

За да се възстанови Украйна след края на войната, ще са необходими значителни финансови усилия в световен мащаб. ЕС вече допринася значително за повишаване на устойчивостта на страната в момента, а освен това създаде нов механизъм за Украйна — специален инструмент, чрез който на Украйна да се предостави стабилна и предвидима финансова подкрепа в размер до 50 млрд. евро за периода 2024—2027 г.

Възстановяване на Украйна (Европейски съвет)

Механизъм за Украйна (Европейска комисия)