Preskoči na glavno vsebino

Podpora EU Ukrajini

Te informacije so na voljo tudi v naslednjih jezikih: ukrajinščina | українська | ruščina | русский

Ruske oborožene sile so 24. februarja 2022 začele obsežno invazijo na Ukrajino. 

EU se je na rusko agresijo hitro in odločno odzvala, in sicer s sprejetjem omejevalnih ukrepov, ki imajo obsežne in hude posledice za Rusijo.

EU je okrepila politično, humanitarno, vojaško in finančno podporo ukrajinskemu gospodarstvu, družbi in prihodnji obnovi.

V žarišču

Female ukrainian army soldier runs and waves flag of Ukraine at sunset

EU enotno in neomajno podpira Ukrajino ob ruski vojni agresiji in nezakonitih poskusih priključitve ukrajinskega ozemlja. Pred dvema letoma se je začel ukrajinski odpor, s katerim Ukrajina brani svoje in naše skupne vrednote in svoboščine. Pogum ukrajinskega ljudstva je osupnil svet. Ukrajina bo zmagala, o tem ni dvoma. Evropa pa ji bo stala ob strani, dokler bo to potrebno.

Solidarnost EU v praksi

EU je enotna in trdno odločena še naprej podpirati Ukrajino. Odločno obsoja neizzvano in neupravičeno rusko vojaško agresijo.

Od začetka ruske invazije je EU Ukrajini zagotovila gospodarsko, humanitarno in vojaško podporo v vrednosti več kot 88 milijard evrov.

Več informacij o ukrepih EU v tem času je na voljo na tematskih spletnih straneh in v informativnih pregledih, ki jih objavljajo institucije, organi in agencije EU:

European Central Bank

Odziv na invazijo na Ukrajino, med drugim z denarno politiko, izvajanjem sankcij in zagotavljanjem finančne stabilnosti

Logo of European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (Eurojust)

Vloga Eurojusta v sodnih postopkih v zvezi z vojno v Ukrajini

Europol logo

Solidarnost Europola z Ukrajino

Sankcije EU proti Rusiji

EU je uvedla vrsto sankcij proti posameznikom in organizacijam. Ti ukrepi so zasnovani z namenom, da oslabijo gospodarsko bazo Rusije, ji onemogočijo dostop do kritičnih tehnologij in trgov ter znatno zmanjšajo njeno zmožnost za vojskovanje.

Da ne bi ogrozili preskrbe s hrano, sankcije EU ne zajemajo izvoza hrane in kmetijskih proizvodov niti z njim povezanih transakcij: vsakdo lahko kupuje in prevaža hrano in gnojila, ki prihajajo iz Rusije.

Sankcije EU proti Rusiji (Evropski svet)

Sankcije EU proti Rusiji (Evropska komisija)

Boj proti dezinformacijam

Rusko vojno agresijo v Ukrajini spremlja val lažnih in zavajajočih informacij o Ukrajini. V podatkovni zbirki EUvsDisinfo je zbranih več kot 5 000 posameznih primerov dezinformacij, usmerjenih proti Ukrajini.

Boj proti dezinformacijam (podatkovna zbirka EUvsDisinfo)

Obnova Ukrajine

Za obnovo Ukrajine bodo po koncu vojne potrebna obsežna finančna sredstva z vsega sveta. EU že sedaj znatno prispeva h krepitvi odpornosti države in je vzpostavila tudi nov instrument za Ukrajino, s katerim bo v letih 2024–2027 Ukrajini zagotavljala stabilno in predvidljivo finančno podporo v višini do 50 milijard evrov.

Obnova Ukrajine (Evropski svet)

Instrument za Ukrajino (Evropska komisija)