Skip to main content

Warunki życia, praca i nauka

Życie w UE

Prawa obywateli krajów UE, którzy zamieszkują na terytorium UE – pobyt, opieka zdrowotna, zakupy, małżeństwo – w UE żyje się łatwiej

Podróże po UE

Wybierasz się do UE lub do kraju strefy Schengen? Sprawdź, co możesz ze sobą zabrać, jakie są przepisy dotyczące podróży samolotem i jakie dokumenty będą Ci potrzebne

Bądź aktywny, angażuj się, zabieraj głos!

Miej wpływ na kształtowanie i ulepszanie Unii Europejskiej: dowiedz się, jak kandydować w wyborach, złożyć petycję i wziąć udział w dialogu obywatelskim.

Emigracja do UE

Chcesz legalnie przeprowadzić się do UE? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują i czy kwalifikujesz się do skorzystania z unijnych procedur imigracyjnych.

Praca w UE

Dowiedz się, jakie prawa przysługują Ci jako obywatelowi UE pracującemu w innym kraju UE, począwszy od opodatkowania i świadczeń, a skończywszy na poszukiwaniu pracy i przejściu na emeryturę.

Prowadzenie działalności gospodarczej w UE

Dowiedz się, co jest potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Poznaj zasady, procedury i wsparcie dostępne dla małych przedsiębiorstw.

Import i eksport

Uregulowania dotyczące handlu i procedury odnoszące się do importu i eksportu towarów i usług do UE i z UE

Fundusze, dotacje, subsydia

rodzaje finansowania ze środków unijnych, zarządzanie funduszami, kto może otrzymać dotacje lub subsydia

Zamówienia publiczne

Sposób w jaki UE wykorzystuje zamówienia publiczne, zasady i procedury regulujące korzystanie z nich oraz informacje na temat zaproszeń do składania ofert

Studia i szkolenia w UE

Dowiedz się, jak dzięki programom UE możesz studiować, szkolić się, pracować lub być wolontariuszem w innym kraju UE

Oferty pracy i staży w instytucjach UE

W skrócie – ścieżki zawodowe i formy zatrudnienia w instytucjach UE oraz informacje o tym, jak przedłożyć swoją kandydaturę.