Ugrás a fő tartalomra

Részvétel, véleménynyilvánítás és szavazás az Európai Unióban

Milyen jogokkal élhet Ön uniós polgárként, és hogyan gyakorolhatja azokat?

Ha Ön valamelyik uniós ország állampolgára, ez egyben azt jelenti, hogy Ön uniós polgársággal rendelkezik, és megilleti a jog, hogy aktívan részt vegyen az EU politikai életében. Részt vehet az uniós szakpolitikák és jogszabályok kialakításában, illetve véleményezheti azokat, szavazhat az európai választásokon és a lakhelye szerinti ország helyhatósági választásain.

Nyilvános konzultációk és visszajelzések

Járuljon hozzá Ön is az uniós szakpolitikák alakításához: éljen az Ossza meg velünk véleményét! – Nyilvános konzultációk és visszajelzések portálon rendelkezésre álló, a tervezett kezdeményezésekkel kapcsolatos uniós konzultációk és egyéb véleménynyilvánítási módok nyújtotta lehetőséggel. Ezen a portálon az értékeléseket és a szakpolitikai felülvizsgálatokat is lehet véleményezni. A kezdeményezések és felülvizsgálatok előkészítésekor a Bizottság figyelembe veszi a beérkezett hozzászólásokat. 

Segítsen egyszerűsíteni a hatályos uniós jogszabályokat: írja meg ötleteit az Ossza meg velünk véleményét: Egyszerűsítsünk! platformon. Javaslatai hozzájárulnak egy magas szintű szakértői csoport, a jövőállósági platform munkájához. Ez a szakértői csoport támogatja a Bizottságot abban, hogy csökkentse a bürokráciát és kiigazítsa a hatályos uniós jogszabályokat annak érdekében, hogy azok megfeleljenek a jövő követelményeinek.

Európai polgári kezdeményezés

Szívesen látna egy adott témát az uniós döntéshozatali szervek napirendjén? Indítson európai polgári kezdeményezést, vagy vegyen részt mások által indított kezdeményezésekben! Ha a kezdeményezés sikerrel jár, a szervezők felkérhetik az Európai Bizottságot, hogy terjesszen elő jogszabályjavaslatot az általuk felkarolt – uniós hatáskörbe tartozó – ügyben.

Ha egy kezdeményezést legalább egymillióan támogatnak EU-szerte, és a kezdeményezés szervezőinek legalább hét uniós országban sikerült összegyűjteniük az adott országra vonatkozóan előírt számú aláírást, a Bizottságnak fontolóra kell vennie és döntenie kell arról, hogy tesz-e lépéseket az ügyben, és ha igen, melyeket.

Európai Polgári Részvételi Platform

Vegyen részt a Polgári Részvételi Platformon az uniós szakpolitikákról folyó vitákban. A platform az Európa jövőjéről szóló konferencia ajánlása nyomán jött létre. A platform olyan témák megvitatására ad lehetőséget, amelyek minden uniós polgárt érintenek. Az Ön visszajelzései a szakpolitikai döntéshozatali folyamat elengedhetetlen részét képezik. Mindenkinek a véleménye számít, ezért Önt is arra bátorítjuk, hogy ossza meg a fórumon meglátásait, javaslatait.

Ön úgy is hozzájárulhat az uniós szakpolitikák alakításához, ha részt vesz az európai polgári vitacsoportok valamelyikében. A polgári vitacsoportok mind a 27 tagállamból véletlenszerűen kiválasztott polgárokból állnak, és az a feladatuk, hogy megvitassák a fő aktuális javaslatokat. Az általuk megfogalmazott ajánlásokat az Európai Bizottság figyelembe veszi szakpolitikai és jogalkotási kezdeményezéseinek kidolgozásakor.

Európai és helyhatósági választások

Nézzen utána, hogyan szavazhat és indulhat jelöltként az európai, illetve a helyhatósági választásokon a lakhelye szerinti országban, ha uniós ország állampolgáraként egy másik EU-tagállamban él. Oldalunkon tájékoztatással szolgálunk az erre vonatkozó feltételekről.

Petíció benyújtása az Európai Parlamenthez 

Itt megtudhatja, hogyan indíthat és nyújthat be petíciót az Európai Parlamenthez az Ön számára fontos uniós vonatkozású kérdésekben, illetve hogyan támogathat ilyen petíciókat.

A többnyelvűség elve

Amikor Ön kérdésével közvetlenül valamelyik uniós intézményhez vagy tanácsadó szervhez fordul, joga van ahhoz, hogy a választ a 24 hivatalos uniós nyelv közül az Ön által választott nyelven kapja meg.

Virtuális közösségek létrehozása

Ön szakértő az uniós szakpolitikai döntéshozatalban és kormányzásban? Regisztráljon a SINAPSE online platformon, ahol csatlakozhat szakértők virtuális közösségeihez, illetve létrehozhat új közösséget. A közösségekben a tagok megoszthatják egymással információikat és szakértelmüket a különféle szakpolitikai döntéshozatali és irányítási kérdésekben.

Helyi önkormányzati képviselők

Szeretne többet megtudni arról, hogy milyen hatást gyakorol az EU helyi szinten? Az „Európa építése helyi képviselőkkel” elnevezésű projekt a különböző uniós országok helyi önkormányzati képviselőit tömöríti, és segít nekik a választópolgáraikkal folytatott, európai uniós vonatkozású témákkal kapcsolatos kommunikációjukban. Célja, hogy valódi európai közszféra létrehozásával fokozza a szerepvállalást, és előmozdítsa az e kérdésekről és Európa jövőjéről szóló vitákat. Helyi képviselők az Ön közelében