Az EU központi kapcsolattartó szolgálatot és EU-szerte számos irodát működtet, amelyek tájékoztatást és támogatást nyújtanak. Az alábbi térképen megtalálhatja az Ön régiójában működő uniós központokat, és tájékozódhat az általuk nyújtott szolgáltatásokról.
Áttekintő térkép
A legördülő menük segítségével tud keresést végezni az uniós központok között:
- Földrajzi hely szerint – kiválaszthatja azt az országot és régiót, ahol uniós központot szeretne találni. Ha rákattint a „Geolokalizálás” gombra, megjelenik az Ön földrajzi helyéhez közeli összes központ.
- Hálózat szerint – a térképen megjeleníthet tetszés szerint egy vagy több hálózatot.
- Kulcsszó alapján – konkrét téma kiválasztásával rá tud keresni célzottan azokra az uniós központokra, amelyek a legalkalmasabbak arra, hogy megválaszolják az Ön kérdését.
Ezt követően a térképen rá tud kattintani bármely uniós központra (ezek színes pontokkal vannak jelölve). Ekkor megjelennek az adott központ elérhetőségi adatai és az általa nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos információk.
A EUROPE DIRECT központok közelebb hozzák az emberekhez az Európai Uniót, és megkönnyítik számukra, hogy részt vegyenek az EU jövőjéről szóló vitákban. A EUROPE DIRECT központokban választ lehet kapni az uniós szakpolitikákkal, programokkal és prioritásokkal kapcsolatos kérdésekre. A központok munkatársai készségesen és proaktívan válaszolnak a polgárok és az érdekelt felek kérdéseire, akik így jobban magukénak érezhetik az Európai Uniót.
Az európai dokumentációs központok az európai integrációról szóló oktatást és kutatást támogatják. Az európai uniós vonatkozású dokumentumok nagy választékát kínálják, és arra ösztönzik a tudományos közösség tagjait, hogy vegyenek részt az EU jövőjéről szóló gondolkodási folyamatban.
Egyéb uniós központok
Működnek olyan uniós központok is, melyek egy-egy jól behatárolható szakterületen kínálnak kiegészítő szolgáltatásokat. Alább ezek közül a központok közül emelünk ki néhányat.
Az alábbi felsorolás nem kimerítő: az interaktív térképen más uniós központok is fel vannak tüntetve.
Például:
- Az Erasmus+ nemzeti irodák tájékoztatást és támogatást nyújtanak az Erasmus+ programról.
- A Horizont Európa nemzeti kapcsolattartó pontjai útmutatást, gyakorlati tájékoztatást és segítséget nyújtanak a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogrammal kapcsolatban.
- A „Kreatív Európa” tájékoztató irodák segítik az európai audiovizuális, kulturális és kreatív ágazatok szereplőit abban, hogy finanszírozáshoz jussanak.
- Az Európai Migrációs Hálózat (EMH) tájékoztatást nyújt a migrációról és a menekültügyről.
Például:
- Az Európai Fogyasztói Központok Hálózata (ECC-Net) tájékoztatást nyújt a fogyasztói jogokkal kapcsolatban, és segít a fogyasztóknak a más uniós országban letelepedett kereskedőkkel fennálló jogvitájuk rendezésében.
- A SOLVIT hálózat segítséget nyújt az uniós polgároknak és vállalkozásoknak abban, hogy érvényesítsék a más uniós országban való letelepedéshez és munkavállaláshoz, illetve üzleti tevékenység végzéséhez fűződő jogaikat.
- A Pénzügyi Vitarendezési Hálózat (FIN-NET) segíti a fogyasztói panaszok bíróságon kívüli rendezését a pénzügyi szolgáltatások területén.
Például:
- A Nemzeti Europass Központ a tanulmányok és a szakmai pályafutás megtervezésére szolgáló Europass eszközzel kapcsolatos elsődleges kapcsolattartó pont. Minden olyan személy vagy szervezet előtt nyitva áll, aki/amely érdeklődik az eszköz használata iránt vagy többet szeretne megtudni róla.
- Az Eurodesk a fiataloknak szóló információs portál, ahol – többek között – más tagországokban kínált tanulási, képzési, ösztöndíj- és önkéntesmunka-lehetőségekről lehet tájékozódni.
- Az Euraxess támogatja a kutatók mobilitását és szakmai fejlődését.
- Az Euroguidance hálózat elősegíti a kompetenciafejlesztést és a nemzetközi tanulási mobilitást.
- A Felsőfokú Tanulmányok és Oklevelek Elismerésével Foglalkozó Nemzeti Információs Központok hálózata (NARIC-hálózat) segíti a külföldön szerzett diplomák és a külföldi résztanulmányok elismerését.