Slovensko – profil krajiny EÚ | Európska únia
Prejsť na hlavný obsah
Oficiálne webové stránky Európskej únieOficiálne webové sídlo EÚ
Vlajka Európskej únie
European Union

Politický systém

Slovensko je parlamentnou demokratickou republikou. Na čele vlády stojí predseda vlády, ktorý má v rukách väčšinu výkonnej moci. Prezident je hlavou štátu a formálnou hlavou výkonnej moci, no má veľmi obmedzené právomoci. Krajina sa delí na osem krajov, každý je pomenovaný podľa svojho sídla. Od roku 2002 majú kraje určitý stupeň autonómie.

Obchod a hospodárstvo

Slovensko má HDP na obyvateľa vo výške 27 400 EUR, čo je pod priemerom EÚ (37 600 EUR). Predstavuje 0,7 % celkového HDP EÚ.

(Zdroj: Eurostat - údaje o HDP na obyvateľa a HDP)

(Zdroj: Eurostat – údaje o vývoze a dovoze) 

Slovensko v EÚ

Rozpočet a financovanie

Aký prínos má Slovensko z rozpočtu EÚ?

Rozpočet EÚ je nástroj, ktorý zabezpečuje, aby v Európe aj naďalej vládla demokracia, mier a prosperita a aby bola konkurencieschopným hráčom. EÚ ho využíva na financovanie svojich priorít a veľkých projektov, ktoré by väčšina jednotlivých krajín EÚ nedokázala financovať sama. 

Prínosy členstva v EÚ výrazne presahujú výšku príspevkov do rozpočtu EÚ. Tu je len niekoľko príkladov: Všetky členské štáty môžu využívať výhody jednotného trhu, rovnakého prístupu k spoločným výzvam súvisiacim s migráciou, terorizmom a so zmenou klímy, ako aj konkrétne prínosy, napríklad lepšiu dopravnú infraštruktúru, modernejšie a digitalizované verejné služby a špičkovú lekársku starostlivosť.  

Finančné príspevky členských krajín do rozpočtu EÚ sú rozdelené spravodlivo. Čím väčšie je hospodárstvo vašej krajiny, tým viac krajina prispieva, a naopak. 

Rozpočet EÚ nie je o tom, kto koľko prispel a koľko dostal, ale o spoločnej snahe zlepšovať život v Európe aj vo svete pre nás všetkých.   

Rozpočtové výdavky a príjmy EÚ podľa krajiny a roka 

 

Projekty s finančnou podporou EÚ na Slovensku

Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ pomáhajú financovať programy a projekty vo všetkých krajinách EÚ, napríklad stavať cesty, dotovať výskumných pracovníkov či chrániť životné prostredie.  

Ďalšie informácie o tom, ako Slovensko využíva finančné prostriedky EÚ, a o fondoch obnovy vo vašej krajine alebo regióne.