Vaše práva a pravidlá EÚ
Ak sa chcete ako štátny príslušník tretej krajiny presťahovať do krajiny EÚ za prácou, štúdiom alebo sa pripojiť k rodinnému príslušníkovi, môžete mať nárok na určité práva podľa pravidiel EÚ o prisťahovalectve. EÚ a krajiny EÚ majú v tejto oblasti spoločné právomoci, konečné slovo pri rozhodovaní o jednotlivých žiadostiach migrantov má však každá krajina EÚ sama. V oblastiach bez prijatých pravidiel EÚ môžu krajiny Únie stanoviť podmienky na získanie povolenia na pobyt a pracovné povolenia na svojom území.
Vždy by ste mali požiadať o vízum alebo povolenie na pobyt priamo od orgánov krajiny EÚ, do ktorej sa chcete presťahovať. Neexistuje žiadna inštitúcia EÚ, ktorá by vybavovala žiadosti alebo vydávala víza alebo povolenia na pobyt v mene jednotlivých krajín.
Mám nárok?
Spoločné pravidlá EÚ v oblasti prisťahovalectva a víz sa vzťahujú na tieto osoby, ktoré sa chcú presťahovať do krajiny EÚ dlhšie ako 90 dní:
- vysokokvalifikovaní pracovníci,
- zamestnanci presunutí v rámci podniku (štátni príslušníci tretích krajín s pracovnou zmluvou v spoločnosti usadenej mimo EÚ, ktorým sa ponúka pozícia v pobočke organizácie v krajine EÚ),
- sezónni pracovníci,
- výskumníci,
- študenti,
- stážisti a dobrovoľníci (existujú pravidlá EÚ týkajúce sa žiakov zapojených do výmen alebo pracujúcich ako au pair, ktoré môžu krajiny EÚ uplatňovať vo vnútroštátnych právnych predpisoch).
Ak ste štátnym príslušníkom tretích krajín a legálne sa zdržiavate v krajine EÚ, pravidlá vám takisto umožňujú:
- priviesť so sebou rodinných príslušníkov,
- získať po 5 rokoch pobytu štatút osoby s dlhodobým pobytom.
Pravidlá sa uplatňujú vo všetkých krajinách EÚ okrem Dánska a Írska.
Informácie o kategóriách osôb, na ktoré sa vzťahujú pravidlá. Pravidlá týkajúce sa víz, povolení na pobyt a rodinných príslušníkov podľa kategórie oprávnených osôb.
Informácie o tom, ako študovať alebo pracovať v EÚ dlhšie ako 90 dní a ako sa pripojiť k (vašej) rodine. Ďalšie informácie o vašich právach a o tom, čo robiť, ak sa chcete presťahovať z jednej krajiny EÚ do druhej.
Uvažujete o presťahovaní do EÚ za štúdiom?
Informácie o vnútroštátnych systémoch vysokoškolského vzdelávania, možnostiach financovania a vízach a povoleniach na pobyt v krajinách EÚ, na ktoré sa vzťahuje projekt Štúdium v Európe. Praktické informácie, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na štúdium v EÚ.