Prejsť na hlavný obsah

Dovoz, vývoz a obchod v Európskej únii

Pozícia EÚ vo svetovom obchode

V oblasti globálneho obchodu má EÚ vedúcu pozíciu. Vďaka otvorenosti svojich obchodných dohôd je EÚ najväčším hráčom na globálnej obchodnej scéne a naďalej predstavuje región, ktorý je dobrým obchodným partnerom.

EÚ každý deň vyvezie tovar za stovky miliónov eur a dovezie tovar v hodnote o stovky miliónov eur viac. Je najväčším svetovým vývozcom tovaru a služieb. Zároveň je najväčším vývozným trhom asi pre 80 krajín.

Krajiny EÚ sa spolu podieľajú na 16 % svetového dovozu a vývozu.

 

Obchodovanie s EÚ a v rámci nej

Predaj tovaru a služieb v EÚ

Informácie o verejných zákazkách, predaji tovaru a služieb a hospodárskej súťaži medzi podnikmi.

Vývoz z EÚ

Prehľad postupov a pravidiel vývozu tovaru z EÚ vrátane informácií o clách a daniach, obchodných prekážkach, službách pre malé a stredné podniky, ako aj obchodných informácií podľa jednotlivých krajín.

Dovoz do Európskej únie

Príručka o pravidlách a daniach v oblasti dovozu na trh EÚ vrátane informácií o požiadavkách, dovozných clách, pravidlách pôvodu, DPH, spotrebných daniach a daniach z predaja.

Databáza nomenklatúrneho zatriedenia tovaru EÚ (TARIC)

Prístup do integrovaného sadzobníka Európskej únie TARIC, ktorý je viacjazyčnou databázou v oblasti všetkých opatrení týkajúcich sa colného sadzobníka EÚ, ako aj obchodných a poľnohospodárskych právnych predpisov.