Úspechy a prínosy | Európska únia
Prejsť na hlavný obsah

Najväčšie úspechy a konkrétne prínosy Európskej únie

Európska únia dosiahla v prospech občanov i vo vzťahu k svetu významné úspechy:

  • slobodu pre svojich občanov – žiť, študovať alebo pracovať kdekoľvek v EÚ,
  • prosperitu vďaka najväčšiemu jednotnému trhu na svete a spoločnej mene,
  • hospodársky rast vďaka najväčšiemu obchodnému bloku na svete, 
  • ochranu základných, digitálnych, sociálnych, hospodárskych a ďalších práv občanov,
  • cestovanie bez hraníc vďaka schengenskému priestoru,
  • vedúce postavenie v boji proti zmene klímy, ochrane životného prostredia a zabezpečovaní udržateľnej energie,
  • ochranu zdravia občanov pred lokálnymi i globálnymi zdravotnými hrozbami a zaistenie bezpečnosti potravín,
  • podporu a solidaritu v čase núdze v dôsledku prírodných katastrof, hospodárskych kríz alebo pandémie,
  • mier v EÚ a stabilitu, ktoré trvajú už viac ako 70 rokov,
  • rozšírenie a jednotu vďaka rozšíreniu EÚ,
  • pomoc a rozvojovú pomoc miliónom ľudí na celom svete.

Jednotný trh  

EÚ prináša prosperitu vďaka svojmu hlavnému hospodárskemu motoru – jednotnému trhu. Ten umožňuje voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb po takmer celom kontinente, a to bez technických, právnych či byrokratických prekážok. Podnikom to uľahčuje podnikanie a spotrebiteľom pomáha ušetriť peniaze.

Prínos pre ľudí 

Pohyb v rámci Európy je teraz jednoduchý – všetci občania EÚ majú právo žiť, študovať, pracovať alebo tráviť dôchodok v ktorejkoľvek krajine EÚ. 

Ako občan EÚ máte právo na to, aby s vami každá krajina EÚ zaobchádzala rovnako ako so svojimi vlastnými občanmi, pokiaľ ide o zamestnanie, sociálne zabezpečenie a daňové účely.  

Tu je niekoľko príkladov úspechov, ktoré sa podarilo dosiahnuť vďaka jednotnému trhu:  

  • Prínos pre spotrebiteľov: Jedným z najväčších prínosov jednotného trhu sú nižšie ceny a väčší výber. Keďže medzi krajinami EÚ neexistujú žiadne clá ani obchodné prekážky, podniky môžu svoje výrobky a služby predávať cezhranične bez dodatočných nákladov, vďaka čomu sú ceny konkurenčnejšie. Okrem toho, právne predpisy na ochranu spotrebiteľa zabezpečujú občanom rovnaké práva v celej EÚ vrátane, a to vrátane 14-dňovej lehoty na vrátenie tovaru pri online nákupoch či záruk v súvislosti s nekvalitným tovarom. Pravidlá týkajúce sa stanovovania cien zabraňujú cenovej diskriminácii a zaručujú, že ľudia v jednej krajine nebudú platiť nespravodlivo vyššie ceny ako ľudia v inej krajine.
  • Telefónne a digitálne služby: Vďaka zrušeniu platnosti pravidiel roamingu môžete telefonovať a využívať online služby v celej EÚ bez dodatočných poplatkov.
  • Spoločná nabíjačka: Nové predpisy zabezpečujú možnosť nabíjania mobilných telefónov a iných elektronických zariadení jedným typom nabíjačky. Pre používateľov je to pohodlnejšie a pomáha to znížiť množstvo elektronického odpadu.
  • Energeticky účinné výrobky: Vďaka energetickým štítkom EÚ si môžete pozrieť, koľko energie a vody používajú jednotlivé spotrebiče. Pravidlá týkajúce sa ekodizajnu tiež zaručujú, že domáce spotrebiče ako chladničky či práčky sú energeticky čoraz efektívnejšie, čo pomáha ušetriť energiu i peniaze.

Prínosy pre podniky 

Vďaka jednotnému trhu je pre podniky, najmä tie malé, jednoduchšie nájsť investorov, čo im umožňuje rozširovať činnosť v celej Únii aj na celom svete. Jednotný trh takisto chráni spoločnosti pred možnými otrasmi v dodávateľských reťazcoch, pretože im uľahčuje hľadanie nových dodávateľov a partnerov. Takto pomohol krajinám solidárne čeliť krízam, ako bola pandémia COVID-19. Vďaka nemu mohli krajiny EÚ zabezpečiť vakcíny zachraňujúce životy, spustiť nadnárodný plán obnovy po pandémii a určiť smer svetového boja proti pandémii.  

EÚ pracuje na zvyšovaní konkurencieschopnosti podnikov, najmä malých a stredných podnikov, a na zabezpečení ich digitalizácie a dekarbonizácie. Vypracúva účinné európske normy a zvyšuje úroveň medzinárodných štandardov finančného a nefinančného výkazníctva a medzinárodných audítorských štandardov  

EÚ zaisťuje, aby ste boli chránení pred negatívnymi následkami globalizácie tým, že:

  • podporuje malé podniky
  • platia v nej pravidlá, ktorými sa zabezpečuje, aby veľké spoločnosti platili spravodlivý podiel na dani.

EÚ môže pomôcť aj v prípade, že ste boli ako podnikateľ vystavení nespravodlivému zaobchádzaniu.

Financovanie a inovácie

V záujme podpory hospodárskeho rastu je EÚ odhodlaná podporovať domáce inovácie. Do výskumu a inovácií investuje EÚ prostredníctvom svojho programu Horizont Európa. Viac ako 30 výskumných pracovníkov EÚ, ktorí boli financovaní z tohto programu, získalo Nobelovu cenu.  

Jedným z najvýznamnejších úspechov EÚ v oblasti inovácií bolo spustenie programu Galileo – globálneho satelitného navigačného systému vo vlastníctve Európanov. Vďaka programu Galileo si už od roku 2016 dokážeme v smartfónoch vyhľadať svoju geografickú polohu. V súčasnosti poskytuje tento systém navigačné a synchronizačné údaje viac ako 4 miliardám používateľov po celom svete. Galileo podporuje aj každodennú prevádzku širokej škály odvetví, ako je doprava, logistika, telekomunikácie či energetika. 

EÚ ponúka viaceré možnosti financovania aj na podporu vášho podnikania. Napríklad v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky bolo zavedených niekoľko programov, ktoré podporujú rozvoj podnikov v odvetví poľnohospodárstva. K dispozícii sú aj finančné prostriedky EÚ určené osobitne pre tých, ktorí pracujú v oblasti rybárstva, v oblasti klímy, inovácií, energetiky, dopravy a IKT a ktorí chcú rozšíriť podnikanie za hranice svojej krajiny.  

Spoločná mena

Euro, ktoré bolo zavedené v roku 1999, je v súčasnosti oficiálnou menou 20 v krajinách EÚ a používa ho takmer 350 miliónov ľudí. Prehĺbilo európsku integráciu a posilnilo jednotný trh tým, že eliminovalo riziko kolísania kurzu a zmenárenské poplatky – v prospech nás všetkých.

Obchod 

EÚ je najväčším obchodným blokom na svete. Je najväčším svetovým vývozcom tovaru a služieb. Zároveň je najväčším dovozným trhom pre viac ako 100 krajín.

Voľný obchod medzi členskými štátmi tvorí jeden z princípov, na ktorých je EÚ založená. Je možné voľne obchodovať vďaka jednotnému trhu. Pokiaľ ide o krajiny za jej hranicami, EÚ podporuje aj liberalizáciu svetového obchodu.

EÚ si získala silnú pozíciu vďaka tomu, že jej členovia na globálnej scéne konajú a vystupujú jednotne a nezavádzajú rôzne obchodné stratégie. Je jedným z najväčších svetových aktérov v medzinárodnom obchode – predstavuje približne 14 % svetového obchodu s tovarmi. EÚ uzavrela 74 individuálnych dohôd o voľnom obchode s krajinami a regiónmi po celom svete. Takisto pokračuje v odstraňovaní obchodných prekážok, ktoré bránia vývozu z EÚ do ostatných častí sveta.

Colná únia EÚ zároveň uľahčuje európskym podnikom obchodovanie, zjednocuje clá na tovar z krajín mimo EÚ a pomáha chrániť ľudí, zvieratá a životné prostredie. Vďaka tejto únii colné orgány všetkých krajín EÚ spolupracujú tak, ako keby boli jednou službou. Uplatňujú rovnaké sadzby na tovar dovezený na ich územie z tretích krajín a v rámci EÚ neuplatňujú žiadne sadzby.

Cestovanie bez kontrol na hraniciach

V schengenskom priestore, ktorý vytvorila EÚ, sa cestujúci nemusia pri vstupe z jednej krajiny do druhej podrobovať hraničným kontrolám. Platí to nielen pre viac ako 425 miliónov občanov Únie, ako aj pre občanov tretích krajín, ktorí v EÚ žijú alebo ju navštívia ako turisti.

Schengenský priestor zahŕňa väčšinu krajín EÚ s výnimkou Cypru a Írska. Pripojili sa k nemu aj viaceré krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, napríklad Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Všetci obyvatelia krajín, ktoré sú súčasťou schengenského priestoru, sa môžu po tomto priestore pohybovať voľne bez toho, aby podliehali hraničným kontrolám.

Ochrana práv a demokracie 

Občania EÚ využívajú mnohé slobody a druhy ochrany, medzi ktoré patria osobné, občianske, hospodárske a sociálne práva, ochrana osobných údajov, antidiskriminačné zákony a cestovanie bez hraníc vo väčšine krajín EÚ.  

Všetci občania Únie majú právo aktívne sa zapájať do politického života EÚ. Každý dospelý občan EÚ má právo kandidovať a hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktorý je jediným priamo voleným nadnárodným zhromaždením na svete.  

Okrem volieb sa môžete podieľať na formovaní politík EÚ tým, že sa zapojíte do európskych panelových diskusií občanov. V rámci týchto panelových diskusií, ktoré sú súčasťou demokratického procesu, máte možnosť diskutovať spolu s ďalšími ľuďmi zo všetkých krajín EÚ diskutovať o dôležitých návrhoch iniciatív, ktoré budú mať vplyv na život nás všetkých. 

Každý občan EÚ má rovnaké základné práva, ktoré vyplývajú z hodnôt rovnosti, nediskriminácie, začlenenia, ľudskej dôstojnosti, slobody a demokracie. Tieto hodnoty sú posilnené a chránené zásadou právneho štátu zakotvenou v zmluvách EÚ a Charte základných práv.  

Občania EÚ majú právo žiť, pracovať, študovať a uzavrieť manželstvo v iných krajinách EÚ. EÚ pracuje na tom, aby boli vaše osobné údaje v bezpečí a posilňuje vaše postavenie spotrebiteľa, pracovníka a občana. Viac sa o svojich právach môžete dozvedieť v nasledujúcich častiach.

  • Zamestnanosť: Každý zamestnanec v EÚ má určité minimálne práva týkajúce sa:

    • bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci,
    • rovnosti príležitostí,
    • ochrany pred všetkými formami diskriminácie.

    Čas, ktorý možno v EÚ odpracovať počas sedemdňového obdobia, nesmie prekročiť 48 hodín. Množstvo platenej dovolenky zaručené každému pracovníkovi za rok nesmie byť nižšie než 4 týždne.  

  • Ochrana údajov: EÚ zaujala rázny postoj k ochrane individuálnych práv a osobných informácií s cieľom zabezpečiť, aby sme mali nad svojimi osobnými údajmi väčšiu kontrolu. Vďaka pravidlám EÚ o ochrane údajov sú vaše údaje okrem toho chránené vždy, keď sa získavajú – napríklad keď si niečo kúpite cez internet, uchádzate sa o prácu alebo žiadate o bankový úver. Tieto pravidlá sa vzťahujú na podniky aj organizácie (verejné i súkromné) so sídlom v EÚ i mimo nej, ktoré ponúkajú tovar alebo služby v EÚ.  
  • Cestovanie a platby: Vďaka pravidlám EÚ dostanete peniaze späť, ak vrátite zakúpené výrobky. A ak vám bude počas cestovania meškať spoj, alebo ak bude zrušený, dostanete refundáciu. Okrem toho už v rámci EÚ neplatíte žiadne dodatočné poplatky za nákup kreditnou alebo debetnou kartou. Vďaka systému okamžitých platieb, ktorý zaviedla EÚ, sa finančné prostriedky presunú na účet príjemcu do 10 sekúnd od zadania platobného príkazu.
  • Bezpečnosť výrobkov: EÚ vám poskytuje ochranu pred nebezpečnými výrobkami prostredníctvom systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch, ako sú hračky, autosedačky či parfumy. Tento systém umožňuje rýchle šírenie informácií o opatreniach prijatých v súvislosti s nebezpečnými výrobkami medzi vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za bezpečnosť výrobkov na jednotnom trhu. Podobný systém na výmenu informácií bol zavedený aj pre potraviny, ktoré nespĺňajú požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia.
  • Poľnohospodárske výrobky: Na ochranu zdravia sa zameriavajú všetky právne predpisy a normy EÚ v poľnohospodárskom a potravinárskom odvetví. Celý proces výroby potravín a spracovateľský reťazec, ako aj dovoz a vývoz tovaru upravuje rozsiahly súbor právnych predpisov EÚ.
  • Zdravotné poistenie Prostredníctvom svojho vnútroštátneho poskytovateľa poistenia môžete získať európsky preukaz zdravotného poistenia. Tento preukaz vám umožňuje prístup k neplánovanej nevyhnutnej štátnej zdravotnej starostlivosti počas dočasného pobytu v ktorejkoľvek krajine EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, vo Švajčiarsku a v Spojenom kráľovstve za rovnakých podmienok a za rovnaké ceny (v niektorých krajinách bezplatne), aké sa vzťahujú na osoby poistené v danej krajine.
  • Digitálne práva: Právne predpisy EÚ zaručujú, že veľké digitálne platformy budú pod kontrolou a nebudú môcť využívať svoju pozíciu na vytváranie prekážok v digitálnom hospodárstve. Týmito predpismi sa rozširujú aj vaše práva, najmä na platformách sociálnych médií. Umožňujú:
    • namietať rozhodnutia o moderovaní obsahu,
    • sprísniť požiadavky na transparentnosť pre online platformy,
    • zabezpečiť plnenie požiadaviek na ochranu maloletých,
    • stanoviť nové obmedzenia pre cielenú reklamu.

Klíma, energetika a životné prostredie  

Boj proti zmene klímy

V snahe stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete sa EÚ stala priekopníkom v boji proti zmene klímy a v ekologizácii hospodárstva. V súlade so záväzkom vyplývajúcim z Parížskej dohody z roku 2015, v ktorej sa vlády spoločne dohodli, že sa budú usilovať obmedziť globálne otepľovanie a riešiť jeho dôsledky, sa EÚ zaviazala, že do roku 2030 zníži čisté emisie skleníkových plynov aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Tento cieľ bol zakotvený v právnych predpisoch.

EÚ tiež nadviazala partnerskú spoluprácu s rozvojovými krajinami s cieľom podporiť ich pri zmierňovaní zmeny klímy a adaptácii na ňu. EÚ, jej členské štáty a Európska investičná banka sú spoločne najväčším prispievateľom na verejné financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy v rozvojových ekonomikách.

Energia pre Európu

EÚ čelila kritickým hrozbám týkajúcim sa bezpečnosti dodávok energie, opätovne získala kontrolu nad trhom s energiou a cenami energie a urýchlila prechod ku klimatickej neutralite.

Vďaka opatreniam prijatým na úrovni EÚ ceny elektriny a plynu v porovnaní s najvyššími hodnotami v roku 2022 výrazne klesli, čo zlepšilo situáciu spotrebiteľov. Nové právne predpisy týkajúce sa trhu s energiou okrem toho účinnejšie chránia najzraniteľnejšie osoby pred odpojením.  

Vďaka opatreniam EÚ v oblasti energetiky teraz polovica výroby elektrickej energie v EÚ pochádza z obnoviteľných zdrojov. Veterná energia predbehla plyn, aby sa stala druhým najväčším zdrojom elektrickej energie v EÚ, hneď za jadrovou energiou. 

Ochrana prírody

EÚ vypracovala jedny z najprísnejších environmentálnych noriem na svete. Cieľom politiky EÚ je minimalizovať riziká pre klímu, zdravie a biodiverzitu.  

Hlavnou príčinou zmeny klímy a straty biodiverzity je odlesňovanie. Je to len jeden z mnohých problémov v oblasti ochrany životného prostredia, ktorým sa Únia aktívne venuje.  

EÚ zriadila sústavu Natura 2000, ktorá je najväčšou koordinovanou sieťou chránených území na svete. Dnes do tejto sústavy patrí takmer 20 % územia EÚ, čo umožňuje prosperovať prírode aj biodiverzite.  

EÚ sa tiež snaží riešiť problém 10 jednorazových plastových predmetov, ktoré najčastejšie znečisťujú európske pláže, a podporuje ich udržateľnejšie alternatívy. Nepoľavuje ani v úsilí o zníženie počtu predčasných úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia a o zlepšenie kvality vody obmedzením množstva odpadu a mikroplastov.

Mnohé chemické látky však majú nebezpečné vlastnosti, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a ľudské zdravie. EÚ zaviedla približne 40 právnych predpisov, ktorými sa reguluje používanie chemikálií, čím sa chráni ľudské zdravie a znižuje znečistenie spôsobené chemickými látkami.

Zdravie

Keď sa pandémia COVID-19 rozšírila po celom svete, Únia podporila výskum vakcíny zachraňujúcej životy a pomohla ju sprístupniť v rekordnom čase. Viac ako 80 % dospelej populácie v EÚ dostalo aspoň prvú dávku vakcíny. EÚ ako jedna z prvých zaviedla aj digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý počas pandémie uľahčil bezpečné cestovanie obyvateľom 78 krajín a území. Tento systém prevzala Svetová zdravotnícka organizácia v záujme vytvorenia globálneho systému, ktorý ľuďom na celom svete umožní cestovanie a poskytne im ochranu pred súčasnými i budúcimi ohrozeniami zdravia.

Bola zriadená aj európska zdravotná únia, ktorá pomáha krajinám EÚ pripraviť sa na budúce zdravotné krízy a dohodnúť spoločnú reakciu na ne EÚ dohliada na to, aby boli zdravotnícke potreby prístupné a cenovo dostupné a aby krajiny EÚ spolupracovali na zlepšení prevencie, liečby a následnej starostlivosti o všetky druhy chorôb vrátane onkologických. 

Pandémia vytvorila na duševné zdravie ľudí aj ďalšie tlaky, a to najmä u mladých ľudí a u osôb, ktoré duševnými chorobami trpeli už predtým. V záujme riešenia kríz v oblasti duševného zdravia zaviedla EÚ 20 hlavných iniciatív v oblasti starostlivosti o duševné zdravie s cieľom zabezpečiť:

  • primeranú a účinnú prevenciu,
  • prístup ku kvalitnej a cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti a liečbe,
  • opätovné začlenenie do spoločnosti po uzdravení.

Solidarita v časoch krízy

V prípade veľkých prírodných katastrof alebo katastrof spôsobených ľudskou činnosťou môže EÚ koordinovať poskytovanie štátnej pomoci z celej EÚ do postihnutých oblasti. Keď krajina postihnutá katastrofou aktivuje mechanizmus v oblasti civilnej ochrany, EÚ vyzve všetkých 37 zapojených krajín, aby poskytli pomoc. Táto pomoc môže mať rôzne formy – od zdravotníckeho materiálu a prístrešia až po vyslanie špecializovaných hasičských, pátracích alebo záchranných tímov.

Mechanizmus civilnej ochrany EÚ poskytuje pomoc do všetkých kútov nášho kontinentu a dokonca aj ďalej. Po zemetraseniach v Albánsku, Chorvátsku a Turecku dorazili záchranárske tímy na miesto za niekoľko hodín, aby pomohli pri záchrane obetí spod trosiek. Pomáhali aj v Grécku, Taliansku, Španielske a Kanade, keď tieto krajiny bojovali s rozsiahlymi lesnými požiarmi alebo prudkými záplavami.

Doteraz najväčšou operáciou v rámci mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany bola núdzová pomoc pre Ukrajinu.

Rozšírenie EÚ 

Od založenia EÚ v roku 1951 sa EÚ rozšírila zo 6 na 27 krajín, čím sa zjednotila veľká časť nášho kontinentu.

450 miliónov Európanov teda v súčasnosti využíva slobodu pohybu po rozsiahlejšom území a má silnejšie práva a slobody. Demokracia a právny štát sa posilnili, aj keď sú niekedy podrobované skúškam. Príležitostí pre ľudí a podniky je čoraz viac.

Perspektíva vstupu do EÚ sa zároveň stala silným stimulom pre zavádzanie demokratických a hospodárskych reforiem v krajinách, ktoré ašpirujú na členstvo.

Mier a stabilita v EÚ 

EÚ priniesla viac ako polstoročie mieru, stability a prosperity v Únii. Ocenením za vyše 70 rokov trvajúceho mieru bola Nobelova cena za mier, ktorú EÚ získala v roku 2012.

Vojna sa však nedávno do Európy vrátila. Rozsiahla invázia Ruska na Ukrajinu bola útokom nielen na Ukrajinu, ale aj na slobodu, sebaurčenie a demokraciu. EÚ stojí pri Ukrajine od úplného začiatku a bude ju naďalej podporovať tak dlho, ako to bude potrebné.  

EÚ tiež presadzuje mier, prosperitu,j demokraciu, základné slobody a zásady právneho štátu na celom svete. Pracuje na riešení konfliktov a presadzuje medzinárodný poriadok založený na pravidlách.

Medzinárodná pomoc a diplomacia

Krajiny EÚ, ktoré konajú jednotne, majú na globálnej scéne silnejší vplyv, než by malo 27 národov rôznych veľkostí, keby konali samostatne. Spoločne sú inštitúcie EÚ a vlády členských štátov popredným svetovým darcom rozvojovej pomoci a bok po boku sa usilujú podporiť dobrú správu vecí verejných, boj proti hladu a ochranu prírodných zdrojov.

Najväčší poskytovateľ pomoci na svete

EÚ poskytuje pomoc krajinám a obyvateľstvu v Európe i mimo nej pri veľkých katastrofách alebo humanitárnych krízach. Ako celok je najväčším darcom pomoci na svete, vydáva viac ako 50 miliárd EUR ročne na boj proti chudobe a na šírenie globálneho rozvoja.  

Každý rok poskytuje EÚ potraviny, prístrešie, ochranu, zdravotnú starostlivosť a čistú vodu miliónom obetí katastrof a konfliktov vo vyše 110 krajinách, a to aj formou leteckých mostov.  

Migrácia

Riadenie migrácie a azylu sa stalo jedným z najnaliehavejších problémov, ktorým Európania čelili v posledných rokoch. EÚ spustila v roku 2024 nový spoločný systém na dôstojné a udržateľné riadenie migrácie. Systém funguje na základe zásady, že žiadna krajina EÚ nezostáva pri riadení migrácie sama a všetky krajiny uplatňujú spravodlivé a účinné postupy a riadia vonkajšie hranice Únie pri plnom dodržiavaní základných práv.  

Diplomacia a bezpečnosť

EÚ podporuje stabilitu a riešenie konfliktov vo viacerých najnestabilnejších regiónoch sveta mnohými spôsobmi – prostredníctvom diplomacie, sankcií a riadenia pomoci. Napríklad na Rusko uvalila rozsiahle a bezprecedentné hospodárske sankcie s cieľom obmedziť jeho schopnosť financovať vojnu. 

Podpora ľudských práv

Jedným zo základných princípov Únie je presadzovanie a ochrana ľudských práv. EÚ obhajuje občianske, politické, hospodárske, sociálne a kultúrne práva a slobody a podporuje nediskrimináciu a rovnaké zaobchádzanie. 

Stavia sa proti všetkým formám mučenia, trestu smrti a obchodovania s ľuďmi. Podporuje aj lepšie dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd v krajinách a regiónoch, v ktorých sú najviac ohrozené.