Prejsť na hlavný obsah

Spoločná reakcia EÚ na pandémiu COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia po viac ako troch rokoch 5. mája 2023 vyhlásila, že COVID-19 už nepovažuje za celosvetovú núdzovú situáciu v oblasti zdravia.

Pandémia COVID-19 mala obrovský negatívny vplyv na ľudí, našu spoločnosť a naše hospodárstvo, ale vďaka spolupráci, odhodlaniu, vytrvalosti, vede a inováciám ju EÚ úspešne prekonala. 

EÚ zmobilizovala všetky dostupné prostriedky, aby pomohla krajinám EÚ pri koordinácii ich vnútroštátnych protiopatrení. V rámci toho im poskytovala objektívne informácie o šírení vírusu, účinných snahách o obmedzenie jeho šírenia a opatreniach na nápravu hospodárskych a sociálnych škôd spôsobených pandémiou.

V celej EÚ sme boli svedkami prejavov solidarity medzi krajinami, regiónmi a ľuďmi, ktoré pomohli bojovať proti pandémii a prekonať ju.

Komisia navrhla rozsiahly plán obnovy pre Európu založený na plnom využití potenciálu rozpočtu EÚ, ktorého cieľom bolo podporiť tých, ktorí sa v dôsledku pandémie dostali do hospodárskych ťažkostí, naštartovať proces európskej obnovy a chrániť a vytvárať pracovné miesta.

Na tejto stránke nájdete vybrané zdroje informácií o ochorení COVID-19, ktoré uverejnili inštitúcie EÚ a členské štáty počas pandémie.

Ako EÚ reagovala

EÚ zaviedla bezprecedentný plán obnovy s cieľom naštartovať európske hospodárstvo a podporiť zelenú a digitálnu transformáciu, vďaka čomu bude Európa odolnejšia a lepšie pripravená na budúce výzvy. Plán disponuje finančným krytím vo výške približne 2 bilióny eur v bežných cenách, ktoré má Európu nasmerovať na cestu k udržateľnej a odolnej obnove.

Nástroj NextGenerationEU s finančnými prostriedkami vo výške viac ako 800 miliard eur urýchlil obnovu po pandémii a zároveň modernizoval naše hospodárstva a podporil čistú a digitálnu transformáciu.

Rozhodné opatrenia, ktoré sme od roku 2020 prijali v rámci stratégie EÚ v oblasti vakcín, priniesli výsledky. V EÚ bolo proti COVID-19 zaočkovaných vyše 80 % dospelej populácie. Európska komisia zabezpečila pre európskych občanov, ako aj pre krajiny mimo EÚ až 4,6 miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Krajiny, regióny a mestá v celej EÚ podali v čase krízy pomocnú ruku susedným krajinám. Prečítajte si príbehy, ktoré predstavujú to najlepšie z európskej solidarity.

Digitálny COVID preukaz EÚ umožnil občanom bezpečne cestovať v celej Európskej únii a stal sa celosvetovým štandardom. Do leta 2023 členské štáty vydali 2,2 miliardy digitálnych COVID preukazov EÚ.

Keďže pandémia poukázala na význam koordinácie medzi európskymi krajinami v záujme ochrany zdravia ľudí, EÚ buduje európsku zdravotnú úniu, aby sme boli pripravení na budúce zdravotné krízy a dokázali na ne účinne reagovať.

Pandémiu ochorenia COVID-19 sprevádzala vlna často nebezpečných nepravdivých a zavádzajúcich informácií. Do boja proti dezinformáciám, nesprávnym informáciám a zahraničnému zasahovaniu sa spoločne zapojili všetky európske inštitúcie, členské štáty EÚ, občianska spoločnosť a online platformy.