Pāriet uz galveno saturu

Kopīgā ES reakcija uz Covid-19

Pēc vairāk nekā trīs gadiem 2023. gada 5. maijā Pasaules Veselības organizācija paziņoja, ka Covid-19 pandēmija vairs nav globāla veselības ārkārtas situācija.

Covid-19 pandēmija smagi skāra iedzīvotājus, mūsu sabiedrību kopumā un mūsu ekonomiku, tomēr mums to izdevās pārvarēt, pateicoties sadarbībai, apņēmībai, izturībai, zinātnei un inovācijai. 

ES mobilizēja visus pieejamos līdzekļus, lai palīdzētu ES dalībvalstīm koordinēt valsts mērogā veiktos pasākumus. Tas ietvēra arī objektīvas informācijas sniegšanu par vīrusa izplatību un iedarbīgiem veidiem, kā to apturēt, kā arī pasākumus, ko veic pandēmijas radītā ekonomiskā un sociālā kaitējuma labošanai.

Visā ES valstu, reģionu un cilvēku solidaritātes žesti palīdzēja cīnīties pret pandēmiju un to pārvarēt.

Lai atbalstītu tos, kurus finansiāli skārusi pandēmija, un uzsāktu Eiropas atveseļošanu, kā arī aizsargātu un radītu darbvietas, Eiropas Komisija ierosina vērienīgu Eiropas atveseļošanas plānu, kura pamatā ir ES budžeta potenciāla pilnīga izmantošana.

Šajā lapā varat piekļūt vairākiem resursiem par Covid-19, ko pandēmijas laikā publicējušas ES iestādes un ES valstis.

Kā ES reaģēja

ES ir izstrādājusi bezprecedenta atveseļošanas plānu, lai stimulētu Eiropas ekonomiku un atbalstītu zaļo un digitālo pārkārtošanos, padarot Eiropu noturīgāku un piemērotāku nākotnes izaicinājumiem. Pašreizējās cenās aptuveni 2 triljoni eiro atbalstīs Eiropu ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu atveseļošanu.

Ar vairāk nekā 800 miljardiem eiro <em>NextGenerationEU</em> ir paātrinājis atveseļošanu pēc pandēmijas, vienlaikus modernizējot mūsu ekonomiku un veicinot tīru un digitālu pārkārtošanos.

Izlēmīgā rīcība, kas saskaņā ar ES vakcīnu stratēģiju tika īstenota kopš 2020. gada, atmaksājās. Vairāk nekā 80 % pieaugušo ES iedzīvotāju ir pilnībā vakcinēti pret Covid-19. Eiropas Komisija līdz šim nodrošināja līdz pat 4,6 miljardiem Covid-19 vakcīnu devu gan ES iedzīvotājiem, gan valstīm ārpus ES.

Pandēmijas laikā visā Eiropas Savienībā valstis, reģioni un iedzīvotāji sniedza palīdzīgu roku saviem kaimiņiem. Lasiet iedvesmojošākos Eiropas solidaritātes stāstus.

ES digitālais Covid sertifikāts atviegloja iedzīvotāju drošu ceļošanu visā Eiropas Savienībā. Tas pat noteica globālu standartu. Līdz 2023. gada vasarai bija izdoti 2,2 miljardi ES digitālo Covid sertifikātu.

Tā kā pandēmija parādīja, cik svarīga ir koordinācija starp Eiropas valstīm, lai aizsargātu cilvēku veselību, ES ir izveidojusi Eiropas veselības savienību, lai kopīgi sagatavotos turpmākām veselības krīzēm un reaģētu uz tām.

Covid-19 uzliesmojumu Eiropā bieži pavadīja bīstamas, nepatiesas un maldinošas informācijas vilnis. Cīņa pret dezinformāciju, maldinošu informāciju un ārvalstu iejaukšanos ir kopīgs darbs, kurā iesaistītas visas Eiropas iestādes, ES dalībvalstis, pilsoniskā sabiedrība un tiešsaistes platformas.

Iepazīstieties ar darbībām, ko ES iestādes veikušas krīzes laikā.