Pereiti prie pagrindinio turinio

Bendras ES atsakas į COVID-19

Praėjus daugiau kaip trejiems metams, 2023 m. gegužės 5 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad COVID-19 sukelta pasaulinė ekstremalioji sveikatos situacija baigėsi.

COVID-19 pandemija padarė didelę žalą žmonėms, mūsų visuomenei ir ekonomikai, tačiau Europos Sąjungoje ją sėkmingai kartu įveikėme pasitelkę ryžtą, ištvermę, mokslą ir inovacijas. 

ES sutelkė visas turimas priemones, kad ES šalims padėtų koordinuoti nacionalinius atsakomuosius veiksmus. Ji taip pat teikė objektyvią informaciją apie viruso plitimą, veiksmingas pastangas jam stabdyti ir priemones, kurių imtasi pandemijos sukeltai ekonominei ir socialinei žalai šalinti.

Visoje ES šalių, regionų ir žmonių solidarumas padėjo kovoti su pandemija ir ją įveikti.

Siekdama paremti visus tuos, kuriems pandemija padarė ekonominį poveikį, paskatinti Europos ekonomikos atsigavimą, išsaugoti ir kurti darbo vietas, Europos Komisija pateikė didelio masto Europos ekonomikos gaivinimo planą, pagrįstą viso ES biudžeto potencialo išnaudojimu.

Šiame puslapyje galite susipažinti su tam tikrais COVID-19 pandemijos metu ES institucijų ir ES šalių paskelbtais ištekliais.

Kaip ES reagavo?

ES parengė beprecedentį ekonomikos gaivinimo planą, kuriuo siekiama paskatinti Europos ekonomiką, taip pat paremti žaliąją ir skaitmeninę pertvarką, kad Europa taptų atsparesnė ir geriau pasirengusi būsimiems iššūkiams. Maždaug 2 trln. EUR dabartinėmis kainomis padeda Europai siekti tvaraus ir atsparaus ekonomikos atsigavimo.

Priemonė „NextGenerationEU“, kuriai skirta daugiau kaip 800 mlrd. EUR, paspartino atsigavimą po pandemijos, o kartu padėjo modernizuoti mūsų ekonomiką ir paskatinti perėjimą prie švarios energijos bei skaitmeninę pertvarką.

Ryžtingi veiksmai, kurių imtasi nuo 2020 m. pagal ES vakcinų strategiją, pasiteisino. Per 80 proc. suaugusių ES gyventojų yra visiškai paskiepyti nuo COVID-19. Europos Komisija užtikrino iki 4,6 mlrd. vakcinų nuo COVID-19 dozių, skirtų tiek Europos piliečiams, tiek pagalbai ES nepriklausančioms šalims.

Per pandemiją ES šalys, regionai ir piliečiai ištiesė pagalbos ranką kaimynams. Skaitykite geriausias Europos solidarumo istorijas.

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas sudarė palankesnes sąlygas piliečiams saugiai keliauti visoje Europos Sąjungoje. Be to, jis tapo pasauliniu standartu. Iki 2023 m. vasaros buvo išduota 2,2 mlrd. tokių ES skaitmeninių COVID pažymėjimų.

Pandemija parodė, kaip svarbu koordinuoti Europos šalių veiksmus žmonių sveikatai apsaugoti, todėl ES kuria Europos sveikatos sąjungą, kad galėtume bendromis jėgomis rengtis būsimoms sveikatos krizėms ir į jas reaguoti.

COVID-19 protrūkį lydėjo dažnai pavojingos melagingos ir klaidinančios informacijos banga. Su dezinformacija, klaidinimu ir užsienio subjektų kišimusi visos Europos institucijos, ES valstybės narės, pilietinė visuomenė ir interneto platformos kovoja bendromis pastangomis.

Susipažinkite su veiksmų, kurių ES institucijos ėmėsi krizės metu, chronologija.