Направо към основното съдържание

Общите мерки на ЕС в отговор на COVID-19

След повече от 3 години, на 5 май 2023 г. Световната здравна организация вече не обяви COVID-19 за извънредна ситуация в областта на здравеопазването в световен мащаб.

Пандемията от COVID-19 засегна сериозно хората, нашето общество и икономика, но ЕС я преодоля успешно благодарение на нашето сътрудничество, решимост, издръжливост, наука и иновации. 

ЕС мобилизира всички налични средства, за да помогне на държавите от Съюза да координират своите мерки, което включваше предоставянето на обективна информация за разпространението на вируса, ефективните действия за неговото ограничаване и мерките за преодоляване на икономическите и социалните щети, причинени от пандемията.

В целия ЕС жестовете на солидарност между държавите, регионите и хората помогнаха за борбата с пандемията и за преодоляването ѝ.

За да подкрепи хората, засегнати икономически от пандемията, и за да стимулира европейското възстановяване, запазването и създаването на работни места, Европейската комисия представи мащабен план за възстановяване за Европа, използващ пълния потенциал на бюджета на ЕС.

От тази страница можете да получите достъп до избрани ресурси за COVID-19, публикувани от институциите на ЕС и държавите от Съюза по време на пандемията.

Как реагира ЕС

ЕС изготви безпрецедентен план за възстановяване, за да даде тласък на европейската икономика и да подкрепи екологичния и цифровия преход, като направи Европа по-устойчива и подготвена за бъдещите предизвикателства. Около 2 трилиона евро по текущи цени насочиха Европа към устойчиво и стабилно възстановяване.

Решителните действия от 2020 г. насам, в съответствие със стратегията на ЕС за ваксините, бяха от полза. Над 80 % от възрастното население на ЕС е напълно ваксинирано срещу COVID-19. Европейската комисия осигури до 4,6 милиарда дози ваксини срещу COVID-19 за европейските граждани и за помощ за държави извън ЕС.

По време на пандемията държави, региони и граждани в целия ЕС подадоха ръка на своите съседи. Прочетете най-добрите примери за европейска солидарност.

Цифровият COVID сертификат на ЕС улесни безопасното пътуване на гражданите в целия Европейски съюз. С него беше определен световен стандарт. До лятото на 2023 г. бяха издадени 2,2 милиарда цифрови COVID сертификати на ЕС.

Тъй като пандемията показа значението на координацията между европейските държави за защита на здравето на хората, ЕС изгражда Европейски здравен съюз, за да се подготви и реагира заедно на бъдещи здравни кризи.

Пандемията от COVID-19 беше съпроводена от вълна от често пъти опасна невярна и подвеждаща информация. Борбата с дезинформацията, невярната информация и чуждестранната намеса сe водеше съвместно от европейските институции, държавите членки на ЕС, гражданското общество и онлайн платформите.

Вижте графика на действията, предприети от институциите на ЕС по време на кризата.