Põhisisu juurde

ELi ühised meetmed COVID-19-le reageerimiseks

5. mail 2023, pärast rohkem kui kolme aastat, kuulutas Maailma Terviseorganisatsioon COVID-19ga seotud ülemaailmse tervisealase hädaolukorra lõppenuks.

COVID-19 pandeemia mõjus rängalt inimestele, meie ühiskonnale ja majandusele, kuid EL tuli sellega edukalt toime tänu koostööle, sihikindlusele, vastupidavusele, teadusele ja innovatsioonile. 

EL kasutas kõiki enda käsutuses olevaid vahendeid, et aidata koordineerida ELi riikide tegevust, pakkudes muu hulgas objektiivset ülevaadet viiruse levikust, selle ohjeldamiseks tehtava töö tulemuslikkusest ning meetmetest, mida on võetud pandeemiaga kaasneva majandusliku ja sotsiaalse kahju korvamiseks.

Riikide, piirkondade ja inimeste vaheline solidaarsus kogu ELis aitas pandeemia vastu võidelda ja sellest üle saada.

Et aidata koroonaviiruse pandeemiast majanduslikult mõjutatuid, käivitada Euroopa majanduse taastamine ning kaitsta ja luua töökohti, tegi Euroopa Komisjon ettepaneku ulatusliku Euroopa taastekava kohta, mille aluseks on ELi eelarve täieliku potentsiaali ärakasutamine.

Sellel lehel saate tutvuda COVID-19 pandeemia ajal ELi institutsioonide ja riikide avaldatud materjalidega.

Kuidas EL reageeris?

EL koostas enneolematu taastekava, et käivitada Euroopa majandus ning toetada rohe- ja digipööret, muutes Euroopa vastupidavamaks ja tulevaste väljakutsetega paremini toimetulevaks. Ligikaudu 2 triljonit eurot (jooksevhindades) suunab Euroopa majanduse kestliku ja vastupidava taastumise teele.

Üle 800 miljardi euro suuruse eelarvega taasterahastu „NextGenerationEU“ on kiirendanud pandeemiajärgset taastumist, ajakohastades samal ajal meie majandust ning hoogustades rohe- ja digipööret.

Alates 2020. aastast ELi vaktsiinistrateegia raames võetud otsustavad meetmed tasusid end ära. Üle 80% ELi täiskasvanud elanikkonnast on COVID-19 vastu täielikult vaktsineeritud. Praeguseni on Euroopa Komisjon taganud kuni 4,6 miljardit doosi COVID-19 vaktsiini, mis on mõeldud nii Euroopa kodanikele kui ka abina kolmandatele riikidele.

Riigid, piirkonnad ja üksikisikud kõikjal ELis on pakkunud pandeemia ajal abi oma naabritele. Parimad näited Euroopa solidaarsusest.

ELi digitaalne COVID-tõend hõlbustas kodanike turvalist reisimist kogu Euroopa Liidus. Seejärel kehtestati ülemaailmne standard. 2023. aasta suveks oli välja antud juba 2,2 miljardit ELi digitaalset COVID-tõendit.

Kuna pandeemia näitas, kui oluline on Euroopa riikide vaheline koordineerimine inimeste tervise kaitsmisel, lõi EL Euroopa terviseliidu, et valmistuda tulevasteks tervisekriisideks ja neile ühiselt reageerida.

COVID-19 puhanguga kaasnes sageli ohtliku väär- või eksitava teabe laine. Võitlus desinformatsiooni, väärinfo ja välissekkumise vastu on olnud kõigi Euroopa institutsioonide, ELi liikmesriikide, kodanikuühiskonna ja veebiplatvormide ühine jõupingutus.

Tutvuge ELi institutsioonide poolt kriisi ajal võetud meetmete ajajoonega.