Prehľad
- Úloha: poradný orgán zastupujúci organizácie zamestnávateľov a zamestnancov a iné záujmové skupiny
- Predseda: Oliver Röpke
- Členovia: 329 zo všetkých krajín EÚ
- Rok vzniku: 1957
- Sídlo: Brusel (Belgicko)
- Webové sídlo: Európsky hospodársky a sociálny výbor
Európsky hospodársky a sociálny výbor je poradný orgán EÚ, ktorý sa skladá zo zástupcov organizácií zamestnancov a zamestnávateľov a iných záujmových skupín. Európskej komisii, Rade EÚ a Európskemu parlamentu vydáva stanoviská k otázkam týkajúcim sa EÚ. Funguje teda ako most medzi inštitúciami EÚ s rozhodovacími právomocami a občanmi Únie.
Čo robí EHSV?
Záujmovým skupinám poskytuje možnosť oficiálne sa vyjadriť k legislatívnym návrhom EÚ. Má tri hlavné úlohy:
- zabezpečiť, aby sa politika a právne predpisy EÚ prispôsobili hospodárskym a sociálnym podmienkam prostredníctvom hľadania konsenzu pre spoločné dobro,
- propagovať participatívny charakter EÚ tak, že organizáciám zamestnancov a zamestnávateľov a iným záujmovým skupinách poskytne možnosť vyjadriť sa prostredníctvom dialógu,
- presadzovať hodnoty európskej integrácie a podporiť pokrok v participatívnej demokracii a úlohe organizácií občianskej spoločnosti.
Zloženie
Členovia EHSV zastupujú celú škálu organizácií občianskej spoločnosti z celej Európy, vrátane podnikov, odborových zväzov a iných záujmových skupín. Nominujú ich národné vlády a vymenúva ich Rada EÚ na obnoviteľné obdobie 5 rokov. Počet členov za každú krajinu závisí od počtu jej obyvateľov.
EHSV volí svojho predsedu a dvoch podpredsedov na obdobie dva a pol roka. Členov EHSV je možné rozdeliť na tieto tri skupiny:
- zamestnávatelia,
- zamestnanci,
- iné záujmové skupiny (napr. poľnohospodári, spotrebitelia).
Ako funguje EHSV?
Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia konzultujú s EHSV o mnohých otázkach. Výbor takisto vydáva stanoviská z vlastnej iniciatívy.
Členovia pracujú pre EÚ, nezávisle od vlád svojich krajín. Stretávajú sa 9-krát za rok. Stanoviská sa prijímajú jednoduchou väčšinou hlasov.
Zasadnutia pripravujú špecializované oddelenia EHSV a poradná komisia pre priemyselné zmeny. Skupiny odborníkov EHSV (známe ako „monitorovacie strediská“) sledujú pokrok v plnení stratégií EÚ.
EHSV spolupracuje s regionálnymi a národnými hospodárskymi a sociálnymi radami v rámci celej EÚ, predovšetkým s cieľom vymieňať si informácie a diskutovať o konkrétnych témach.
EHSV a vy
EHSV usporadúva umelecké, mládežnícke a iné podujatia, ktorých cieľom je priblížiť EÚ jej občanom.