Přejít na hlavní obsah

Přehled

Politický systém

Lucemburské velkovévodství je parlamentní ústavní monarchií. V čele vlády stojí premiér/ka. Velkovévoda, který je hlavou státu, má pouze formální práva. Vláda je orgánem výkonné moci. Každých 5 let se konají všeobecné volby, při nichž se do jednokomorového zákonodárného orgánu, Poslanecké sněmovny, volí 60 poslanců a poslankyň.

Země je rozdělena do 4 volebních obvodů, 12 správních kantonů a 105 obcí. 12 obcí má status města. Největším z nich je Lucemburk, který je společně s Bruselem a Štrasburkem oficiálním sídlem orgánů Evropské unie. Lucembursko má tři úřední jazyky: francouzštinu, němčinu a lucemburštinu. První dva z nich jsou úředními jazyky EU.

Obchod a ekonomika

Lucembursko má nejvyšší HDP na obyvatele v Evropské unii – 90 900 eur – což je výrazně nad průměrem EU – 35 500 eur). Představuje 0,5 % celkového HDP Evropské unie.

(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvateleHDP)

(Zdroj: Eurostat – údaje o vývozu a dovozu)

Lucembursko v EU

Rozpočet a financování

Kolik prostředků Lucembursko poskytuje do rozpočtu EU a kolik z něj dostává?

Rozpočet EU zajišťuje, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou velmocí. Evropská unie jej používá k financování priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU nemohla financovat sama.

Výhody členství v EU výrazně převyšují výši příspěvků do rozpočtu Unie a příkladů existuje řada. Všechny členské státy mají prospěch z toho, že jsou součástí jednotného trhu, a také ze sdíleného přístupu ke společným výzvám v oblasti migrace, terorismu a změny klimatu. Konkrétní přínosy představují lepší dopravní infrastrukturu, modernizované a digitalizované veřejné služby a špičkovou lékařskou péči.

Finanční příspěvky členských států do rozpočtu EU jsou rozděleny spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá a naopak.

Rozpočet EU není o tom, kolik kdo dává nebo kolik kdo dostává – jedná se o kolektivní příspěvek k tomu, aby se Evropa a svět staly lepším místem pro nás všechny.

Výdaje z rozpočtu EU a příjmy do něj podle země a roku

 

Projekty realizované v Lucembursku za finančního přispění EU

Peníze z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, finanční podporu výzkumných pracovníků či ochranu životního prostředí.

Další informace o tom, jak Lucembursko využívá finanční prostředky EUprostředky na podporu oživení v jednotlivých regionech