Pregled
Glavni grad: Luxembourg
Službeni jezik EU-a: francuski, njemački
Država članica EU-a: od 1. siječnja 1958.
Valuta: euro (€). Član europodručja od 1. siječnja 1999.
Šengensko područje: član od 26. ožujka 1995.
Brojke:
- površina: 2595 km2
- broj stanovnika: 672 050 (2024.)
(Izvor: Eurostat – podaci o površini i broju stanovnika)
Politički sustav
Veliko Vojvodstvo Luksemburg parlamentarna je ustavna monarhija. Na čelu vlade je premijer. Na čelu države je veliki vojvoda, koji ima samo formalna prava. Vlada ima izvršnu vlast. Opći izbori održavaju se svakih pet godina. U Zastupnički dom, jednodomno zakonodavno tijelo, bira se 60 zastupnika.
Država je podijeljena u četiri izborna područja, 12 administrativnih kantona i 105 općina. Dvanaest općina ima status grada, od kojih je najveći grad Luxembourg. Uz Bruxelles i Strasbourg, grad Luxembourg jedno je od tri službena sjedišta europskih institucija. Luksemburg ima tri službena jezika: francuski, njemački i luksemburški. Prva dva su službeni jezici EU-a.
Trgovina i gospodarstvo
Luksemburg ima najviši BDP po stanovniku u Europskoj uniji, koji iznosi 89 800 EUR, što je znatno iznad prosjeka EU-a (37 600 EUR). Luksemburški udio u ukupnom BDP-u EU-a iznosi 0,5 %.
(Izvor: Eurostat – podaci o BDP-u po stanovniku i BDP-u)
(Izvor: Eurostat – podaci o izvozu i uvozu)
Luksemburg ima šest zastupnika u Europskom parlamentu. Saznajte tko su ti zastupnici i pratite aktivnosti ureda za vezu Europskog parlamenta u Luksemburgu.
U Vijeću EU-a redovito se sastaju ministri država članica radi donošenja zakonodavstva EU-a i usklađivanja politika. Predstavnici luksemburške vlade nekoliko puta godišnje prisustvuju sastancima Vijeća u svojem resoru.
Vijeće EU-a nema jednog stalnog predsjednika (poput Komisije ili Parlamenta). Umjesto toga, rad Vijeća predvodi država koja njime predsjeda. Države članice izmjenjuju se u predsjedanju Vijećem svakih šest mjeseci.
Tijekom tih šest mjeseci ministri vlade te države predsjedaju sastancima Vijeća i sudjeluju u utvrđivanju dnevnog reda za pojedino područje politike te potiču dijalog s ostalim institucijama EU-a.
Datumi luksemburškog predsjedanja:
siječanj – lipanj 1960. | siječanj – lipanj 1963. | siječanj – lipanj 1966. | siječanj – lipanj 1969. | siječanj – lipanj 1972. | siječanj – lipanj 1976. | srpanj – prosinac 1980. | srpanj – prosinac 1985. | siječanj – lipanj 1991. | srpanj – prosinac 1997. | siječanj – lipanj 2005. | srpanj – prosinac 2015. | siječanj – lipanj 2029.
Nicolas Schmitpovjerenik je Europske komisije kojeg je nominirao Luksemburg, a nadležan je za zapošljavanje i socijalna prava.
Komisija u svim državama članicama ima lokalni ured („predstavništvo”). Saznajte više o predstavništvu Komisije u Luksemburgu.
Luksemburg ima šest predstavnika u Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. Od tog se savjetodavnog tijela, koje predstavlja poslodavce, radnike i ostale interesne skupine, traže savjeti o predloženom zakonodavstvu kako bi se dobila bolja predodžba o mogućim promjenama u području rada te promjenama socijalnog stanja u državama članicama.
Luksemburg ima šest predstavnika u Europskom odboru regija, koji predstavljaju regionalne i lokalne interese. Od tog se savjetodavnog tijela traže savjeti o predloženom zakonodavstvu kako bi se pri njegovu donošenju uzele u obzir perspektive svih regija EU-a.
Luksemburg komunicira s institucijama EU-a i preko svojeg stalnog predstavništva u Bruxellesu. Glavna je zadaća tog luksemburškog „veleposlanstva u EU-u” osigurati što učinkovitije zastupanje državnih interesa i politika u EU-u.
Proračun i financiranje
Koliko Luksemburg plaća u proračun EU-a, a koliko dobiva iz njega?
Proračun EU-a omogućuje da Europa bude demokratska i konkurentna sila u kojoj vladaju mir i blagostanje. Koristi se za financiranje prioriteta EU-a i velikih projekata koje većina država članica ne bi mogla financirati samostalno.
Koristi od članstva u EU-u znatno nadmašuju iznos koji države članice uplaćuju u proračun, a primjeri su brojni. Sve države članice sudjeluju u jedinstvenom tržištu, zajednički pristupaju rješavanju pitanja migracija, terorizma i klimatskih promjena te imaju konkretne koristi kao što su bolja prometna infrastruktura, modernizirane i digitalizirane javne usluge i najsuvremenija medicinska skrb.
Iznosi koje svaka država članica uplaćuje u proračun EU-a pravedno su raspoređeni: što je gospodarstvo neke zemlje veće, to ona više uplaćuje, i obrnuto.
Proračun EU-a nije samo uzimanje i davanje – njegova je svrha Europu i svijet učiniti boljim mjestom za sve nas.
Rashodi i prihodi u proračunu EU-a po zemlji i godini
Projekti koje EU financira u Luksemburgu
Novcem iz proračuna EU-a financiraju se programi i projekti u svim državama članicama, primjerice za gradnju cesta, subvencioniranje istraživanja i zaštitu okoliša.
Doznajte više o prednostima financiranja EU-a za Luksemburg i sredstvima za oporavak zemlje ili određene regije.