Pregled
- Uloga: promiče opći interes EU-a predlaganjem i osiguravanjem primjene zakonodavstva te provedbom politika i izvršenjem proračuna EU-a
- Članovi: tim ili „kolegij” povjerenika, po jedan iz svake zemlje EU-a
- Predsjednica: Ursula von der Leyen
- Godina osnivanja: 1958.
- Lokacija: Bruxelles (Belgija)
- Internetske stranice: Europska komisija
Europska komisija politički je neovisno izvršno tijelo EU-a. Jedina je odgovorna za izradu prijedloga za novo europsko zakonodavstvo te provodi odluke Europskog parlamenta i Vijeća EU-a.
Zadaće Europske komisije
Predlaganje novog zakonodavstva
Komisija je jedina institucija EU-a koja predlaže zakonodavstvo o čijem donošenju odlučuju Parlament i Vijeće te koje:
- štiti interese EU-a i njegovih građana u pitanjima koja se ne mogu djelotvorno riješiti na nacionalnoj razini
- pruža točan uvid u tehničke pojedinosti zahvaljujući savjetovanju sa stručnjacima i javnosti.
Upravljanje politikama EU-a i dodjela financijskih sredstava
- određuje prioritete potrošnje EU-a zajedno s Vijećem i Parlamentom
- izrađuje godišnje proračune koje odobravaju Parlament i Vijeće
- nadgleda potrošnju sredstava pod nadzorom Revizorskog suda
Osiguravanje primjene zakonodavstva EU-a
- zajedno sa Sudom Europske unije osigurava da se pravo EU-a pravilno primjenjuje u svim državama članicama
Predstavljanje EU-a na međunarodnoj razini
- zastupa sve države članice u međunarodnim tijelima, osobito u područjima trgovinske politike i humanitarne pomoći
- pregovara o sklapanju međunarodnih sporazuma u ime EU-a
Sastav
Političko vodstvo čini tim od 27 povjerenika (po jedan iz svake zemlje EU-a), uključujući predsjednicu Komisije, koja odlučuje tko je nadležan za određeno područje politike.
Kolegij povjerenika čine predsjednica Komisije, pet izvršnih potpredsjednika, visoka predstavnica za vanjske poslove i sigurnosnu politiku / potpredsjednica i 20 povjerenika zaduženih za pojedine resore.
Svakodnevni rad Komisije obavlja njezino osoblje (pravnici, ekonomisti, razni stručnjaci) organizirano u glavne uprave, od kojih je svaka nadležna za određeno područje politike.
Imenovanje predsjednika
Kandidata za predsjednika Komisije predlažu nacionalni čelnici u Europskom vijeću uzimajući u obzir rezultate izbora za Europski parlament. Predsjedniku je za izbor potrebna podrška većine zastupnika u Europskom parlamentu.
Odabir tima
Predsjednički kandidat odabire potencijalne izvršne potpredsjednike, potpredsjednike i povjerenike na temelju prijedloga zemalja EU-a. Popis kandidata trebaju odobriti nacionalni čelnici u Europskom vijeću.
Svaki kandidat iznosi svoje planove i odgovara na pitanja pred Europskim parlamentom. Parlament zatim glasuje o tome hoće li prihvatiti kandidate kao tim. Europsko vijeće naposljetku ih imenuje na temelju kvalificirane većine glasova.
Mandat sadašnje Komisije završava 30. studenog 2029.
Kako funkcionira Komisija?
Strateško planiranje
Predsjednik određuje politički smjer Komisije, što povjerenicima omogućuje da zajedno donesu odluke o strateškim ciljevima i izrade godišnji program rada.
Kolektivno odlučivanje
Odluke se donose na temelju načela kolektivne odgovornosti. Svi su povjerenici jednaki u postupku odlučivanja i snose jednaku odgovornost za donesene odluke. Nisu ovlašteni samostalno donositi odluke, osim ako im se to odobri u određenim okolnostima.
Izvršni potpredsjednici i visoki predstavnik / potpredsjednik djeluju u ime predsjednika i koordiniraju rad u svojim područjima nadležnosti zajedno s nekoliko povjerenika. Da bi se osigurala bliska i fleksibilna suradnja u Kolegiju, određuju se prioritetni projekti.
Povjerenici pomažu izvršnim potpredsjednicima i visokom predstavniku / potpredsjedniku u podnošenju prijedloga Kolegiju. Odluke se uglavnom donose konsenzusom, no mogu se održati i glasovanja. U tom slučaju odluke se donose običnom većinom glasova, pri čemu svaki povjerenik ima jedan glas.
Tada predmet preuzima nadležna glavna uprava (koju vodi glavni direktor, odgovoran nadležnom povjereniku). To se obično čini u obliku nacrta zakonodavnih prijedloga.
Nacrti zakonodavnih prijedloga zatim se ponovno podnose povjerenicima radi donošenja na njihovim tjednim sastancima, nakon čega postaju službeni i dostavljaju se Vijeću EU-a i Parlamentu za sljedeću fazu zakonodavnog postupka EU-a.
Europska komisija i vi
Iznesite mišljenje
Ako želite iznijeti svoja mišljenja o politikama EU-a ili predložiti promjene ili nove politike, nudi vam se nekoliko mogućnosti:
- odgovorite na Komisijino javno savjetovanje o određenom pitanju
- pokrenite europsku građansku inicijativu
- podnesite službenu pritužbu ako smatrate da se u vašem slučaju zakonodavstvo EU-a ne primjenjuje pravilno.
Informirajte se
Komisija nudi i usluge informiranja i savjetovanja o pitanjima u vezi s poslovanjem, obrazovanjem, pravom, kretanjem i radom u Europi.
Obratite nam se
Za sve upite o našem radu:
- obratite se osoblju Komisije (u Bruxellesu itd.)
- obratite se lokalnom uredu Komisije u svojoj zemlji.
Pristup dokumentima
Kalendar predsjednice i povjerenika
Više informacija
Knjižnica i centar za elektroničke resurse Europske komisije