Pereiti prie pagrindinio turinio

Darbas Europos Sąjungoje

Jūsų ES teisės

Kaip Europos Sąjungoje dirbantis Sąjungos pilietis turite tam tikras ES teisės aktais suteiktas teisess. Pavyzdžiui:

  • jums nereikia leidimo dirbti kitoje ES šalyje nei kaip darbuotojui, nei kaip savarankiškai dirbančiam asmeniui,
  • jei tenkinate tam tikras sąlygas, galite gyventi toje šalyje, kurioje dirbate,
  • dirbdami užsienyje taip pat turite tas pačias teises, kaip tos šalies piliečiai (darbo užmokestis, sveikata ir sauga, socialinė apsauga ir mokestinė nauda, taip pat neteisėtai atleisto darbuotojo grąžinimas į darbo vietą).

Socialinė apsauga ir mokesčiai

Teisės ir taisyklės, susijusios su mokesčiais ir socialinėmis išmokomis, nustatomos pagal ES šalies, kurioje dirbate, teisę. Tai taikoma ligos, motinystės (tėvystės) ir pensijų išmokoms, bedarbio pašalpoms ir išmokoms vaikui.

Vis dėlto tam tikriems socialinių išmokų ir mokesčių aspektams taikomos visoje ES galiojančios taisyklės ir principai. Taigi prieš pradėdami dirbti savo naujame darbe pasitikslinkite, kokias teises į išmoką turite.

Darbo paieška

ES sukūrė kelias organizacijas siekdama padėti darbo ieškantiems asmenims rasti darbą kitoje ES šalyje. Jos gali padėti jums susikurti savo ES gyvenimo aprašymą („Europass“ gyvenimo aprašymas)ir susisiekti su galimais darbdaviais.

Norint dirbti kitoje ES šalyje, gali reikėti prašyti vietos valdžios institucijų oficialiai pripažinti turimą profesinę kvalifikaciją. Pasitikslinkite ES profesinių kvalifikacijų duomenų bazėje, ar jūsų atveju taikomas šis reikalavimas.

Daugiau informacijos apie savo teises ir ES taikomas darbo ir pensijos taisykles – nuo darbo paieškos iki išėjimo į pensiją – rasite spustelėję toliau pateikiamas nuorodas.

Darbas kitose ES šalyse

Informacija apie jūsų teises ES, be kita ko, apie darbo leidimus ir vienodas sąlygas. Čia taip pat rasite patarimų Sąjungos piliečiams, laikinai išsiųstiems dirbti į kitą ES šalį, ES nepriklausančių šalių piliečiams ir ES dirbantiems valstybės tarnautojams.

Profesinės kvalifikacijos

Informacija apie tai, kaip kitoje ES šalyje gauti oficialų savo profesinės kvalifikacijos (nuolatinį ar laikiną) pripažinimą. Pasitikslinkite ES profesinių kvalifikacijų duomenų bazėje, kokius dokumentus jums gali prireikti pateikti.

Europos darbo ieškančių asmenų duomenų bazė

Šią duomenų bazę valdantis EURES tinklas padeda darbuotojams rasti tinkamą darbą, o darbdaviams – tinkamą darbuotoją. Jis taip pat pateikia informaciją apie gyvenimo bei darbo sąlygas ES šalyse ir pagalbą, teikiamą po įdarbinimo, pavyzdžiui, kalbos mokymą ir integracijos kursus.

Susikurkite savo ES gyvenimo aprašymą

Pasinaudokite „Europass“ internetine priemone ir sukurkite tobulą gyvenimo aprašymą, pateikdami aiškią informaciją apie savo kvalifikaciją ir įgūdžius darbdaviams visoje Europoje, ta kalba, kuria reikia.

Socialinės išmokos

Informacija apie ES šalių socialinės apsaugos sistemas. Sužinokite, kurioje šalyje esate apdraustas, kol dirbate užsienyje, ir kaip skiriama bedarbio pašalpa ir išmoka vaikui. Raskite standartines formas, kurių reikia norint gauti šias išmokas.

Jūsų teisė į vienodą požiūrį

Sužinokite, kaip taikant ES teisę yra užtikrinama, kad būtų uždrausta diskriminacija pagal lytį, etninę kilmę, religiją ar neįgalumą.

Gyvenimas kitoje ES šalyje išėjus į pensiją

Informacija apie tai, kaip prašyti skirti valstybės pensiją, jei dirbote užsienyje vienoje ar keliose ES šalyse. Sužinokite apie kiekvienoje šalyje nustatytą pensinį amžių ir taikomas pensijų sistemas, taip pat apie teises į papildomą pensiją.

Mokesčiai

Informacija apie pagrindinius mokesčių principus, kurie Europos Sąjungoje taikomi žmonėms, nemažai laiko praleidžiantiems ne savo gimtojoje šalyje, o kitoje ES valstybėje. Sužinokite, kokį poveikį jų taikymas gali turėti jūsų mokėtinam pajamų mokesčiui, ir apie galimą dvigubą apmokestinimą.