EU ima poleg osrednje kontaktne službe po vsej EU vrsto mrež, ki zagotavljajo informacije, storitve in podporo. Na spodnjem zemljevidu „Evropska unija v moji bližini“ lahko poiščete centre EU v svoji regiji in se seznanite z njihovimi storitvami.
Zemljevid „Evropska unija v moji bližini“
S spustnimi meniji lahko poiščete centre EU glede na:
- geografsko lokacijo: izberete lahko državo in regijo, v kateri želite poiskati center EU. Če kliknete na gumb „Geolocalise me“, se prikažejo vsi centri EU v bližini vaše trenutne lokacije;
- glede na mrežo: na zemljevidu lahko izberete eno ali več mrež EU;
- glede na ključno besedo: iskanje lahko omejite na določeno temo in poiščete centre EU, ki lahko najbolje odgovorijo na vaše vprašanje.
Če nato na zemljevidu kliknete na enega od centrov EU (označeni so z barvnimi pikami), se vam prikažejo kontaktni podatki in informacije o njegovih storitvah.
Namen centrov EUROPE DIRECT je približati Evropsko unijo ljudem in jim olajšati sodelovanje v razpravah o prihodnosti EU. Ti centri odgovarjajo na vprašanja o politikah, programih in prednostnih nalogah EU ter proaktivno sodelujejo z državljani in deležniki, da bi se ti počutili bolj vključeni v evropski projekt.
Evropski dokumentacijski centri spodbujajo izobraževanje in raziskave o evropski integraciji. Omogočajo dostop do različnih dokumentov o evropskih zadevah in akademsko skupnost spodbujajo k sodelovanju v razpravi o prihodnosti EU.
Drugi centri EU
Drugi centri EU iz bolj specializiranih mrež glede na svoje posebne naloge zagotavljajo vrsto drugih storitev. V nadaljevanju je nekaj primerov teh storitev.
Spodnji seznami mrež niso izčrpni; več centrov EU boste našli na zemljevidu.
Na primer:
- Nacionalne agencije programa Erasmus+ zagotavljajo informacije o tem programu in potrebno podporo.
- Nacionalne kontaktne točke za Obzorje Evropa zagotavljajo smernice, praktične informacije in pomoč v zvezi s programom Obzorje Evropa za raziskave in inovacije.
- Centri Ustvarjalne Evrope evropskim avdiovizualnim, kulturnim in ustvarjalnim sektorjem pomagajo pri dostopu do možnosti financiranja.
- Evropska migracijska mreža zagotavlja informacije o migracijah in azilu.
Na primer:
- Mreža evropskih potrošniških centrov (ECC-NET) pojasnjuje pravice potrošnikov in pomaga pri reševanju sporov s prodajalci, ki imajo sedež v drugi državi EU.
- Mreža SOLVIT državljanom in podjetjem EU pomaga pri uveljavljanju pravic, povezanih z življenjem, delom ali poslovanjem v drugi državi EU.
- Mreža za reševanje finančnih sporov (FIN-NET) pomaga pri izvensodnem reševanju pritožb potrošnikov na področju finančnih storitev.
Na primer:
- Nacionalni center Europass je prva kontaktna točka za vse posameznike in organizacije, ki bi radi uporabljali Europass (evropsko orodje za upravljanje vaše izobraževalne in poklicne poti) ali o njem izvedeli več.
- Eurodesk ozavešča o evropskih priložnostih za mlade.
- Euraxess podpira mobilnost in karierni razvoj raziskovalcev.
- Mreža Euroguidance spodbuja razvoj kompetenc in mednarodno učno mobilnost.
- Mreža nacionalnih informacijskih centrov za priznavanje visokošolskih diplom(NARIC) pomaga pri priznavanju diplom in študija, opravljenega v tujini.