Pereiti prie pagrindinio turinio

Apžvalga

Politinė sistema

Lietuva yra parlamentinė respublika. Jos valstybės vadovas – prezidentas. Prezidentas skiria vyriausybės vadovą – ministrą pirmininką. Parlamentas yra vienų rūmų įstatymų leidžiamoji įstaiga. Šalis suskirstyta į 60 savivaldybių, kurių merai renkami tiesiogiai.

Prekyba ir ekonomika

Lietuvos BVP vienam gyventojui – 31 600 EUR – yra mažesnis už ES vidurkį (35 500 EUR). Šalies BVP sudaro 0,4 proc. viso ES BVP.

(Šaltinis: Eurostatas. BVP vienam gyventojui ir BVP duomenys) 

(Šaltinis: Eurostatas. Eksporto ir importo duomenys)  

Lietuva Europos Sąjungoje

Biudžetas ir finansavimas

Kiek Lietuva moka ir kiek gauna iš ES?  

ES biudžetas yra priemonė, kuria užtikrinama, kad Europa ir toliau būtų demokratiška, taiki, klestinti ir konkurencinga jėga. ES biudžetą naudoja savo prioritetams ir dideliems projektams, kurių dauguma atskirų ES šalių negalėtų finansuoti vienos, finansuoti.    

Narystės ES nauda gerokai viršija ES biudžeto įnašų dydį – yra daug to pavyzdžių. Visoms valstybėms narėms naudinga tai, kad jos yra bendrosios rinkos dalis, drauge sprendžia bendras migracijos, terorizmo ir klimato kaitos problemas ir užsitikrina konkrečią naudą, pavyzdžiui, geresnę transporto infrastruktūrą, modernizuotas ir skaitmenizuotas viešąsias paslaugas ir pažangiausią medicininį gydymą.

Tai, kiek kiekviena ES šalis moka į ES biudžetą, apskaičiuojama sąžiningai. Kuo didesnė šalies ekonomika, tuo didesnis jos įnašas, ir atvirkščiai.

ES biudžetas nėra susijęs vien su mokėjimu ir lėšų rinkimu – juo siekiama bendrai prisidėti prie to, kad Europa ir pasaulis taptų geresne vieta mums visiems.

ES biudžeto išlaidos ir pajamos pagal šalis ir metus

 

ES finansuojami projektai Lietuvoje

ES biudžeto lėšomis padedama finansuoti programas ir projektus visose ES šalyse, pvz., tiesti kelius, subsidijuoti mokslininkus, saugoti aplinką.

Sužinokite daugiau, kaip ES finansavimas padeda Lietuvai ir kokios ekonomikos gaivinimo lėšos skiriamos jūsų šaliai ar regionui.