Ülevaade
Pealinn: Vilnius
ELi ametlik(ud) keel(ed): leedu
ELi liikmesriik: alates 1. maist 2004
Rahaühik: euro (€). Euroala liige alates 1. jaanuarist 2015
Schengen: liige alates 21. detsembrist 2007
Arvandmed:
- Pindala: 65 284 km2
- Rahvaarv: 2 885 891 (2024)
Poliitiline süsteem
Leedu on parlamentaarne vabariik, mille riigipeaks on president. President nimetab ametisse peaministri, kes on valitsusjuht. Parlament on ühekojaline seadusandlik kogu. Riik on jaotatud 60 omavalitsusüksuseks, mille juhid valitakse otse.
Kaubandus ja majandus
Leedu 32 500 euro suurune SKP elaniku kohta on alla ELi keskmise (37 600 eurot). See moodustab 0,4% kogu ELi SKPst.
(Allikas: Eurostat – SKP elaniku kohta ja SKP näitajad)
(Allikas: Eurostat – ekspordi ja impordi näitajad)
Euroopa Parlamendis on Leedust 11 esindajat. Tutvuge nende Euroopa Parlamendi liikmetega ja jälgige Euroopa Parlamendi büroo tegevust Leedus.
Liikmesriikide ministrid kohtuvad regulaarselt Euroopa Liidu Nõukogus, et võtta vastu ELi õigusakte ja kooskõlastada poliitikat. Leedu valitsuse esindajad osalevad nõukogu istungitel oma vastutusalas mitu korda aastas.
Euroopa Liidu Nõukogul ei ole alalist juhti (nagu näiteks president Euroopa Komisjonil ja Euroopa Parlamendil). Nõukogu tööd juhib riik, kes on parajasti ELi nõukogu eesistujariigiks. See vahetub iga kuue kuu järel.
Kuue kuu jooksul juhivad asjaomase riigi valitsuse ministrid nõukogu istungeid ning aitavad määrata nende päevakorra eri poliitikavaldkondades ning edendada dialoogi teiste ELi institutsioonidega.
Leedu eesistumisperioodid:
juuli–detsember 2013 | jaanuar–juuni 2027
Leedu poolt määratud Euroopa Komisjoni volinik oli Virginijus Sinkevičius, kelle vastutusalaks oli keskkond, ookeanid ja kalandus.
Komisjonil on igas ELi liikmesriigis oma esindus. Lisateave komisjoni esinduse kohta Leedus.
Leedul on Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitees9 esindajat. Selle nõuandva institutsiooniga, mis esindab tööandjaid, töötajaid ja muid huvirühmi, konsulteeritakse seoses õigusaktide ettepanekutega, et saada paremini aru, kuidas tuleks muuta töö- ja sotsiaalalast olukorda eri riikides.
Leedul on Regioonide Komitees9 esindajat. Regioonide Komitee on piirkondlike ja kohalike esindajate kogu ELi tasandil. Selle nõuandva institutsiooniga konsulteeritakse seoses õigusaktide ettepanekutega, et tagada õigusaktides kõigi ELi piirkondade seisukohtade arvestamine.
Leedu suhtleb ELi institutsioonidega ka oma Brüsselis asuva alalise esinduse kaudu. Selle ELi juures asuva Leedu nn saatkonna peamine ülesanne on tagada riigi huvide ja poliitika võimalikult tõhus järgimine ELis.
Eelarve ja rahastamine
Kui palju Leedu ELile maksab ja sealt saab?
ELi eelarve on vahend, mis aitab tagada, et Euroopa on jätkuvalt demokraatlik, rahumeelne, jõukas ja konkurentsivõimeline ühendus. EL kasutab seda oma prioriteetide ja suurte projektide rahastamiseks, mida enamik üksikuid ELi riike üksi ei suudaks.
ELi liikmesusest saadav kasu ületab märkimisväärselt ELi eelarvesse tehtavate maksete suurust ja näiteid on palju. Kõik liikmesriigid saavad kasu ühtsest turust, ühisest lähenemisviisist rände, terrorismi ja kliimamuutustega seotud ühistele probleemidele ning konkreetset kasu, nagu parem transporditaristu, ajakohastatud ja digitaliseeritud avalikud teenused ning tipptasemel arstiabi.
Summa, mille ELi iga liikmesriik ELi eelarvesse maksab, arvutatakse õiglaselt. Mida suurem on riigi majandus, seda rohkem ta maksab – ja vastupidi.
ELi eelarve ei seisne andmises ega saamises – selle eesmärk on aidata ühiselt kaasa sellele, et Euroopa ja maailm oleks meie kõigi jaoks parem koht.
ELi eelarve kulud ja tulud riikide ja aastate kaupa
ELi rahastatud projektid Leedus
Rahalised vahendid ELi eelarvest aitavad rahastada programme ja projekte kõigis ELi liikmesriikides sellistes valdkondades nagu teedeehitus, teadustöötajate toetamine ja keskkonnakaitse.
Lisateave selle kohta, kuidas Leedu saab kasu ELi rahalistest ja teie riigi või piirkonna taastevahenditest.