Pereiti prie pagrindinio turinio
European Public Prosecutor’s Office logo

Apžvalga

  • Pareigos: ES finansiniams interesams kenkiančių nusikaltimų tyrimas, baudžiamasis persekiojimas už juos ir baudžiamųjų bylų perdavimas teismui
  • Europos vyriausioji prokurorė Laura Codruța Kövesi
  • Eina pareigas nuo 2021 m.
  • Vieta: Liuksemburgo miestas (Liuksemburgas)
  • Svetainė: Europos prokuratūra

Europos prokuratūra yra nepriklausoma Europos Sąjungos prokuratūra. Ji siekia apsaugoti Europos Sąjungos biudžetą ir perduoti teismams ES finansiniams interesams kenkiančias baudžiamąsias bylas. 

Europos prokuratūros veikla

Europos prokuratūra vykdo tyrimus, atlieka baudžiamojo persekiojimo veiksmus ir vykdo prokuroro funkcijas kompetentinguose dalyvaujančių valstybių narių teismuose.

Europos prokuratūra nagrinėja vadinamąsias FIA nusikalstamas veikas, išvardytas Direktyvoje (ES) 2017/1371. Pavyzdžiui: 

  • tarpvalstybinis sukčiavimas PVM, kurio bendra žala siekia bent 10 mln. EUR
  • sukčiavimas išlaidų ir muitų srityse
  • korupcija, kuria kenkiama arba gali būti pakenkta ES finansiniams interesams
  • valstybės pareigūnas įvykdytas ES lėšų arba turto pasisavinimas
  • pinigų plovimas
  • bet kokia kita nusikalstama veika, neatsiejamai susijusi su viena iš pirmiau nurodytų kategorijų

Europos prokuratūra taip pat vykdo baudžiamąjį persekiojimą už nusikalstamas veikas, susijusias su dalyvavimu nusikalstamoje organizacijoje, jei jos tikslas – įvykdyti FIA nusikalstamą veiką.

Sudėtis

Europos prokuratūra sudaryta iš dviejų lygmenų: centrinio lygmens ir decentralizuoto (nacionalinio) lygmens.

  • Centrinį lygmenį sudaro Europos vyriausiasis prokuroras, 22 Europos prokurorai (du iš jų yra vyriausiojo prokuroro pavaduotojai), administracijos direktorius ir pagalbinis personalas.
  • Europos vyriausiasis prokuroras ir Europos prokurorai sudaro Europos prokuratūros kolegiją. Kartu jie sprendžia strateginius klausimus ir priima vidaus darbo tvarkos taisykles.
  • Europos prokuratūros decentralizuotą lygmenį sudaro Europos deleguotieji prokurorai dalyvaujančiose valstybėse narėse. Iki šiol tvirtesnio bendradarbiavimo narės yra 24 ES valstybės narės.

Kaip Europos prokuratūra dirba?

Kiekvienas Europos prokuratūros gautas pranešimas apie nusikaltimą yra patikrinamas ir užregistruojamas bylų valdymo sistemoje, po to jis paskiriamas Europos deleguotajam prokurorui. Jei pradedamas tyrimas, Europos deleguotasis prokuroras, padedamas Europos prokuratūros finansų tyrėjų ir bylos analitikų, taip pat nacionalinės policijos, muitinės ir mokesčių tarnybų, tyrimą atlieka nuo pradžios iki pabaigos.

Europos prokuratūros nuolatinės kolegijos stebi Europos deleguotųjų prokurorų vykdomus veiksmus. Kiekvieną nuolatinę kolegiją (kurių iš viso yra 15) sudaro trys Europos prokurorai iš šalių, kurios nėra susijusios su tyrimu. Taip sukuriamas papildomas nepriklausomumo lygmuo.

Pasibaigus tyrimui byla nagrinėjama nacionaliniuose teismuose. 

Europos prokuratūra ir jūs

Jei turite pagrindo įtarti, kad buvo padaryta ES finansiniams interesams kenkianti nusikalstama veika, turite apie tai pranešti Europos prokuratūrai. Neprivalote pateikti patvirtinamųjų įrodymų, jei jų nėra. Kiekvienas ES pilietis, ne ES pilietis arba juridinis asmuo gali pranešti Europos prokuratūrai apie nusikaltimą bet kuria oficialiąja ES kalba, užpildydamas internetinę formą „Pranešti apie nusikaltimą“.

Daugiau informacijos

Nariai

Naujienos

Darbas Europos prokuratūroje

Pranešti apie nusikaltimą

Kontaktiniai duomenys

Europos prokuratūra

Vardas, pavardė (pavadinimas)
Europos prokuratūra
Interneto svetainė
https://www.eppo.europa.eu/en
Pašto adresas

11 Avenue John F. Kennedy
1855 Liuksemburgas
Liuksemburgas

Socialiniai tinklai