Informacje ogólne
- Zadania: prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz stawianie przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym UE
- Europejska Prokurator Generalna: Laura Codruța Kövesi
- Rok rozpoczęcia działalności: 2021
- Siedziba: Luksemburg (Luksemburg)
- Strona internetowa: Prokuratura Europejska
Prokuratura Europejska (EPPO) jest niezależną prokuraturą Unii Europejskiej. Zadaniem EPPO jest ochrona budżetu Unii Europejskiej i stawianie przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym UE.
Czym zajmuje się EPPO?
EPPO wszczyna postępowania przygotowawcze, wnosi akty oskarżenia i sprawuje funkcje oskarżyciela publicznego przed właściwymi sądami uczestniczących państw członkowskich.
EPPO prowadzi sprawy dotyczące t.zw. przestępstw PIF (nadużycia na szkodę interesów finansowych Unii) wymienionych w dyrektywie (UE) 2017/1371. Do przestępstw PIF należą:
- transgraniczne oszustwa związane z VAT, w przypadku których całkowita szkoda wynosi co najmniej 10 mln euro
- nadużycia odnoszące się do wydatków i oszustwa celne
- korupcja, która szkodzi lub może zaszkodzić interesom finansowym UE
- sprzeniewierzenie środków finansowych lub aktywów z budżetu Unii przez urzędników publicznych
- pranie pieniędzy
- wszelkie inne przestępstwa nierozerwalnie związane z jedną z podanych wyżej kategorii.
EPPO również wnosi i popiera oskarżenia w sprawie przestępstw dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jeżeli celem takiej grupy jest popełnienie przestępstwa PIF.
Skład
EPPO składa się z dwóch szczebli: szczebla centralnego i szczebla zdecentralizowanego (krajowego).
- Na szczeblu centralnym działa Europejski Prokurator Generalny, 22 prokuratorów europejskich (dwóch z nich to zastępcy prokuratora generalnego), dyrektor administracyjny i personel pomocniczy.
- Europejski Prokurator Generalny i prokuratorzy europejscy tworzą kolegium Prokuratury Europejskiej. Wspólnie decydują o kwestiach strategicznych i przyjmują regulamin wewnętrzny.
- Zdecentralizowany szczebel Prokuratury Europejskiej składa się z delegowanych prokuratorów europejskich w uczestniczących państwach członkowskich. Obecnie we wzmocnionej współpracy uczestniczą 24 państwa członkowskie UE.
Jak działa EPPO?
Każde zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożone do Prokuratury Europejskiej jest weryfikowane i rejestrowane w zautomatyzowanym systemie zarządzania sprawami, a następnie przydzielane delegowanemu prokuratorowi europejskiemu. W przypadku wszczęcia postępowania przygotowawczego delegowany prokurator europejski, wspierany przez śledczych finansowych i analityków spraw w EPPO, a także policję krajową, organy celne i podatkowe, prowadzi takie postępowanie od początku do końca.
Stałe izby przy Prokuraturze Europejskiej monitorują działania podejmowane przez delegowanych prokuratorów europejskich. Każda z takich izb (łącznie jest ich 15) składa się z trzech prokuratorów europejskich z państw innych niż państwo, którego dotyczy postępowanie przygotowawcze. Zapewnia to dodatkowy poziom niezależności.
Po zakończeniu postępowania przygotowawczego dana sprawa kierowana jest do sądów krajowych.
Twoje prawa i obowiązki wobec Prokuratury Europejskiej
Jeżeli masz podstawy, by podejrzewać, że popełniono przestępstwo przeciwko interesom finansowym UE, masz obowiązek złożyć zawiadomienie do Prokuratury Europejskiej. Nie masz natomiast obowiązku przedstawiać dowodów, jeżeli nie są one dostępne. Każdy obywatel UE, obywatel państwa trzeciego lub podmiot prawny może zawiadomić Prokuraturę Europejską w dowolnym języku urzędowym UE za pośrednictwem formularza internetowego dotyczącego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Więcej informacji
Kontakt
Prokuratura Europejska
- Imię i nazwisko / Nazwa
- Prokuratura Europejska
- Strona internetowa
- https://www.eppo.europa.eu/pl
- Adres pocztowy
11 Avenue John F. Kennedy
1855 Luksemburg
Luksemburg- Media społecznościowe