Skip to main content
Europe Day 2021

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Udział w wydarzeniach

W ramach obchodów Dnia Europy instytucje UE od lat otwierają w maju swoje drzwi dla zwiedzających. Jednak podobnie jak rok wcześniej, w 2021 r. sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła zorganizowanie Dni Otwartych w Brukseli i innych stolicach europejskich według tradycyjnej formuły. Instytucje europejskie otworzyły w zamian swoje wirtualne podwoje. Cyfrowa edycja Dnia Europy była okazją do przybliżenia Europy wszystkim Europejczykom – nie tylko tym, którzy byliby w stanie przyjechać do Brukseli.

W Dniu Europy uruchomiona została również Konferencja w sprawie przyszłości Europy – ogólnounijna platforma, która umożliwia Europejczykom wyrażenie swojej opinii na forum publicznym.

Więcej informacji na temat wydarzeń zorganizowanych w Dniu Europy 2021

Więcej informacji na temat Dnia Europy 2020