
Jūnijā Eiropas Savienības karogam aprit 40 gadi. 12 zelta zvaigznes uz zila fona ir labi atpazīstams Eiropas integrācijas simbols, kas atspoguļo visu eiropiešu vienotību. Laika gaitā tas ir kļuvis arī par simbolu ES ideāliem — vienotībai, solidaritātei un saskaņai starp Eiropas tautām.
Karogs pirmo reizi tika izmantots kā Eiropas Padomes karogs 1955. gadā. Pēc Otrā pasaules kara Eiropas Padome meklēja vienojošu simbolu, ar kuru Eiropas iedzīvotāji varētu identificēties. Tā izvēlējās dizainu, kas vislabāk atspoguļo neitralitāti, pārlaicīgumu un vienkāršību.
Izplatītais priekšstats, ka skaitlis 12 atspoguļo Eiropas Savienības valstu skaitu, nav pareizs; skaitlis 12 ir pilnības un stabilitātes simbols, un aplis simbolizē savienību. Nemainīgs skaitlis nozīmē, ka karogs paliek nemainīgs neatkarīgi no tā, vai ES pievienojas vēl citas valstis.
Eiropas Parlaments 1983. gadā pieņēma Eiropas Padomes izdomāto karogu un ierosināja to izmantot par Eiropas Kopienu emblēmu. Eiropadome savu piekrišanu deva 1985. gada jūnijā. Eiropas Kopienas tagad ir kļuvušas par Eiropas Savienību, kādu mēs to pazīstam šodien.
Ikoniskais karogs ir kļuvis par spēcīgu emblēmu ārpus ES robežām, tas ir simbols, zem kura apvienoties cilvēkiem, kuri cīnās par savām tiesībām. Par brīvību un demokrātiju, cieņu un vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesībām, mieru un drošību. Gandrīz 70 gadus pēc tā izveides ES karogs ne tikai simbolizē ES ideālus, bet ir kļuvis arī par cerību simbolu.
Plašāka informācija
Eiropas karogs plīvo kopš 1985. gada
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2025. gada 27. jūnijs
- Autors
- Komunikācijas ģenerāldirektorāts