Najnovejše
MEPs discussed Ukraine and the EU’s future security, marked International Women’s Day, and proposed measures to combat foreign interference during the plenary session in March 2022.
Pregled
- Vloga: Svetovalno telo, ki zastopa organizacije delodajalcev in delavcev ter druge interesne skupine
- Predsednica: Christa Schweng
- Člani: 329 iz vseh držav EU
- Ustanovitev: 1957
- Sedež: Bruselj (Belgija)
- Spletišče: Evropski ekonomsko-socialni odbor
Evropski ekonomsko-socialni odbor je svetovalno telo EU, ki ga sestavljajo predstavniki organizacij delavcev in delodajalcev ter drugih interesnih skupin. Za Evropsko komisijo, Svet EU in Evropski parlament pripravlja mnenja o vprašanjih EU in tako opravlja vlogo vmesnega člena med institucijami odločanja EU in državljani EU.
Delo Evropskega ekonomsko-socialnega odbora
Interesnim skupinam omogoča uradno sporočanje stališč do zakonodajnih predlogov EU. Ima 3 ključne naloge:
- Skrbi, da politika in pravo EU upoštevata ekonomske in socialne pogoje, pri čemer si prizadeva doseči konsenz v skupno dobro.
- Spodbuja participativno demokracijo v EU, tako da zastopa stališča delavcev in delodajalcev ter drugih interesnih skupin in uveljavlja dialog z njimi.
- Uveljavlja vrednote evropske povezave ter načela participativne demokracije in civilne družbe.
Sestava
Člani Odbora zastopajo različne organizacije civilne družbe v Evropi, vključno s podjetji, sindikati in drugimi deležniki. Imenuje jih Svet EU na predlog držav EU za dobo 5 let z možnostjo podaljšanja. Število članov iz posamezne države je določeno s številom njenega prebivalstva.
Ekonomsko-socialni odbor izvoli svojega predsednika in dva podpredsednika za dobo 2 let in pol. Člani odbora pripadajo 3 skupinam:
- delodajalci
- delojemalci
- druge interesne skupine (npr. kmetje, potrošniki)
Način dela Evropskega ekonomsko-socialnega odbora
Evropski parlament, Svet EU in Evropska komisija se z Odborom posvetujejo o številnih vprašanjih. Odbor pripravlja mnenja tudi na svojo pobudo.
Člani odbora delajo za Evropsko unijo in so neodvisni od svojih vlad. Sestajajo se devetkrat na leto, mnenja izglasujejo z navadno večino.
Pripravljalno delo za njihove seje opravijo strokovne skupine odbora in posvetovalna komisija za spremembe v industriji. Napredek pri uresničevanju strategij EU spremljajo specializirane skupine odbora (opazovalne skupine) in njegov usmerjevalni odbor za strategijo Evropa 2020.
Ekonomsko-socialni odbor je v stalnem stiku z regionalnimi in nacionalnimi ekonomskimi in socialnimi sveti v vsej EU, obvešča jih in z njimi razpravlja o posameznih vprašanjih.
Evropski ekonomsko-socialni odbor in državljani
Odbor pripravlja umetniške, mladinske in druge prireditve, namenjene tesnejšim stikom med institucijami EU in državljani.