Áttekintés
- Szerep: Az EDA együttműködésen alapuló európai védelmi projektek végrehajtását támogatja, és közös platformot biztosít az európai honvédelmi minisztériumok számára.
- Ügyvezető igazgató: Jiří Šedivý
- Tagok: a 27 uniós tagállam
- Alapítás éve: 2004
- Alkalmazottak száma: 180
- Telephely: Brüsszel (Belgium)
- Weboldal: az Európai Védelmi Ügynökség honlapja
Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) 2004-ben kezdte meg működését. Mind a 27 uniós tagország képviselteti magát a szervezetben, amely a katonai erőforrások fejlesztését segíti.
Munkájával az ügynökség előmozdítja a védelmi együttműködést, és teret ad olyan új kezdeményezéseknek és megoldásoknak, amelyek javítják a védelmi képességeket. Az arra kész tagországoknak abban is segít, hogy közös védelmi képességekkel vértezzék fel magukat.
Az EDA kulcsszerepet játszik az EU közös biztonság- és védelempolitikájának (KBVP) gerincét adó képességek fejlesztésében.
A brüsszeli székhelyű, mintegy 180 fős ügynökséget Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, a Bizottság alelnöke vezeti.
Milyen feladatokat lát el az ügynökség?
Az EDA támogatja a 27 uniós tagországot abban, hogy európai szintű együttműködés révén javítsák védelmi képességeiket.
Elősegíti a képességek kollaboratív fejlesztésére kész honvédelmi minisztériumok együttműködését.
Az ügynökség fogja össze az európai védelmi együttműködéssel kapcsolatos összes tevékenységet. Szakértelmének és hálózatainak köszönhetően tevékenysége a védelem csaknem teljes spektrumát lefedi, különösen a következők terén:
- a követelmények összehangolása a műveleti képességek kibontakoztatása érdekében,
- technológiai demonstrációs rendszerek kifejlesztésére irányuló kutatás és innováció,
- a közös biztonság- és védelempolitikai műveleteket támogató képzés és gyakorlatok.
Az EDA emellett az európai védelmi ipar megerősítésén fáradozik, és az egyes tagállamok katonai érdekelt felei felé összekötőként, illetve facilitátorként közvetíti a védelemre kiható uniós szakpolitikai törekvéseket.
2017 májusában a tagországok az ügynökség feladatkörének megszilárdítása mellett döntöttek, így többek között központi szerepet ruháztak rá az uniós finanszírozású védelmi tevékenységek terén.
Kik látják hasznát a tevékenységének?
Az uniós tagországok (EU-27) számára előnyös az ügynökség rugalmas szemlélete, melynek köszönhetően – nemzeti védelmi szükségleteiknek megfelelően – maguk dönthetnek a különböző közös projektekben való részvételről.
Az ügynökség az európai honvédelmi minisztériumoknak segít kezelni a kapacitásbeli és a képzések terén mutatkozó hiányosságokat.
Az EDA megállapodások alapján néhány nem uniós országgal (Norvégiával, Szerbiával, Svájccal és Ukrajnával) szintén együttműködik. Emellett igazgatási megállapodást kötött az Egyesült Államok védelmi minisztériumával. Ez a megállapodás szorosabb transzatlanti védelmi együttműködést tesz lehetővé bizonyos területeken, például az információcsere terén.