Přehled
- Úloha: Evropská obranná agentura poskytuje podporu projektům spolupráce v oblasti evropské obrany a zajišťuje platformu pro spolupráci mezi ministry obrany zemí EU.
- Ředitel: Jiří Šedivý
- Členové: 27 členských států EU
- Rok zřízení: 2004
- Počet zaměstnanců: 180
- Sídlo: Brusel
- Internetové stránky: EDA
Evropská obranná agentura (EDA) byla založena v roce 2004. Jejím cílem je pomáhat 27 zemím EU rozvíjet jejich vojenské zdroje.
Prosazuje jejich spolupráci, vytváří nové iniciativy a navrhuje možnosti, jak zlepšovat obranyschopnost členských zemí. Kromě toho členským státům, které mají zájem, pomáhá s rozvojem společné obranyschopnosti.
Hraje významnou roli při rozvoji schopností a kapacit, na nichž stojí společná bezpečnostní a obranná politika EU.
Agentura má sídlo v Bruselu a zaměstnává přibližně 180 osob. V jejím čele stojí Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a místopředseda Evropské komise.
Náplň činnosti
Evropská obranná agentura poskytuje 27 zemím EU podporu při zvyšování jejich obranyschopnosti prostřednictvím spolupráce na celoevropské úrovni.
Agentura zprostředkovává a usnadňuje vzájemnou spolupráci ministerstev obrany zemí, jež o to mají zájem, na společných projektech zaměřených na zvýšení obranyschopnosti.
Představuje tak určité centrum evropské spolupráce v oblasti obrany. Díky vysoké odbornosti jejích pracovníků a rozvinuté síti kontaktů může agentura pokrýt značné spektrum otázek obranné politiky, jako je např.:
- harmonizace požadavků na operační schopnosti
- výzkum a inovace v oblasti vývoje technologických demonstrátorů
- odborná příprava a praktický výcvik na podporu operací v rámci společné bezpečnosti a obranné politiky
Agentura se rovněž věnuje posilování pozice evropského obranného průmyslu a funguje jako zprostředkovatel a platforma mezi zástupci vojenských složek a zainteresovaných stran jednotlivých členských zemi a tvůrci politik EU s dopadem na otázky obrany.
V květnu 2017 se zástupci členských zemí dohodli na posílení mandátu agentury. Ta by měla nyní působit jako hlavní provozovatel činností souvisejících s obranou, které jsou financované z rozpočtu EU.
Pro koho znamená agentura EDA přínos
Pro členské státy EU (EU–27): díky flexibilnímu přístupu agentury se mohou země samy rozhodnout, zda se projektů zúčastní, a to na základě jejich vlastních obranných potřeb.
Pro ministerstva obrany členských zemí: agentura jim pomáhá řešit otázky obranyschopnosti a případného nedostatku odborné přípravy.
Agentura uzavřela dohody s některými zeměmi mimo EU (s Norskem, Srbskem, Švýcarskem a Ukrajinou). Má rovněž správní ujednání s Ministerstvem obrany USA, které umožňuje užší transatlantickou spolupráci v konkrétních oblastech obrany, včetně výměny informací.