Ülevaade
- Ülesanded: Euroopa Kaitseagentuur toetab Euroopa kaitsekoostöö projekte ning toimib Euroopa kaitseministrite ühisfoorumina.
- Tegevdirektor: Jiří Šedivý
- Liikmed: 27 ELi liikmesriiki
- Asutatud: 2004
- Töötajate arv: 180
- Asukoht: Brüssel (Belgia)
- Veebisait: Euroopa Kaitseagentuur
Euroopa Kaitseagentuur loodi 2004. aastal. Agentuur aitab oma 27 liikmesriigil (kõik ELi riigid) arendada oma sõjalisi vahendeid.
Arendatakse ka koostööd, luuakse uusi algatusi ning otsitakse lahendusi kaitsevõime parandamiseks. Samuti aitab agentuur selleks soovi avaldanud liikmesriikidel arendada ühist kaitsevõimet.
Kaitseagentuuril on keskne roll ELi ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika aluseks oleva võimekuse arendamisel.
Euroopa Kaitseagentuuri Brüsselis asuvas peakorteris töötab ligi 180 inimest ning seda juhib liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning komisjoni asepresident Josep Borrell.
Tegevus
Euroopa Kaitseagentuur aitab oma 27 liikmesriigil (kõik ELi riigid) tugevdada oma kaitsevõimet Euroopa tasandi koostöö kaudu.
Agentuur vahendab ja korraldab ühistes kaitsevõime arendamise projektides osaleda soovivate liikmesriikide kaitseministeeriumide koostööst.
Agentuur on Euroopa kaitsekoostöö keskus. Selle oskusteadmised ja võrgustikud hõlmavad laia kaitsevaldkonda, ulatudes:
- nõuete ühtlustamisest kuni operatsioonivõimete väljaarendamiseni
- teadustööst ja innovatsioonist kuni uue tehnoloogia näidiseksemplaride valmistamiseni
- koolitusest ja õppustest kuni ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika operatsioonide haldamise ja toetamiseni.
Agentuur tegutseb ka selle nimel, et tugevdada Euroopa kaitsetööstust ning hõlbustada suhtlemist liikmesriikide sõjandusalaste huvirühmade ning kaitsevaldkonda mõjutava ELi poliitika kujundajate vahel.
2017. aasta mais otsustasid liikmesriigid laiendada agentuuri pädevust ning teha sellest ELi rahastatava kaitsetegevuse peamise haldaja.
Kes saab kasu?
Agentuuri paindlikust töökorraldusest saavad kasu ELi liikmesriigid (EL 27), kellel see võimaldab otsustada osalemise üle agentuuri töös vastavalt oma riiklikele kaitsevajadustele.
Samuti aitab see Euroopa kaitseministeeriumidel täita lünki oma kaitsevõimes ja koolitusvõimalustes.
Euroopa Kaitseagentuuril on lepingud mõnede ELi-väliste riikidega (Norra, Serbia, Šveits ja Ukraina). Samuti on tal halduskokkulepe USA kaitseministeeriumiga, millega nähakse ette tugevam Atlandi-ülene kaitsekoostöö konkreetsetes valdkondades, sealhulgas teabevahetuse valdkonnas.