EU provozuje centrální kontaktní službu a širokou škálu sítí v celé EU, které poskytují informace, služby a podporu. Jednotlivá kontaktní místa ve vašem regionu spolu s informacemi, jaké služby poskytují, můžete najít na níže uvedené mapě „Evropská unie v mém okolí“.
Mapa „Evropská unie v mém okolí“
K výběru konkrétního místa použijte rozbalovací nabídku:
- Podle zeměpisné polohy – můžete si vybrat zemi a region, v nichž chcete kontaktní místo EU najít. Kliknutím na tlačítko „Lokalizovat mou polohu“ si zobrazíte všechna kontaktní místa EU ve vaší blízkosti.
- Podle sítě – můžete si vybrat jednu nebo více sítí EU zobrazených na mapě.
- Pomocí klíčového slova – můžete si vybrat konkrétní téma a zobrazí se vám kontaktní místa EU, která jsou k zodpovězení vašeho dotazu nejkompetentnější.
Poté můžete kliknout na kterékoli kontaktní místo EU na mapě (jsou označena barevnými tečkami) a zobrazí se vám informace o službách, které poskytuje, a příslušné kontaktní údaje.
EUROPE DIRECT pomáhají přiblížit Evropskou unii občanům v praxi a usnadňují jejich účast v diskusích o budoucnosti EU. Infocentra poskytují odpovědi na otázky týkající se politik, programů a priorit EU. Zaměstnanci center jsou připraveni aktivně spolupracovat s občany a zúčastněnými stranami a pomoci jim cítit větší sounáležitost s projektem evropské integrace.
Evropská dokumentační střediska (EDC) podporují vzdělávání a výzkum v oblasti evropské integrace. Poskytují výběr dokumentů o evropských záležitostech a vybízejí akademickou obec, aby se zapojila do diskuse o budoucnosti EU.
Ostatní kontaktní místa EU
Ostatní kontaktní místa EU, která jsou součástí specializovaných sítí, mohou v závislosti na svém konkrétním mandátu poskytovat řadu dalších služeb. Příklady těchto služeb najdete níže.
Uvedené seznamy sítí nejsou vyčerpávající: na mapě můžete najít i další kontaktní místa EU.
Příklad:
- Národní agentury programu Erasmus+ poskytují informace a podporu týkající se tohoto programu.
- Národní kontaktní místa pro program Horizont Evropa nabízejí pokyny, praktické informace a pomoc týkající se unijního programu pro výzkum a inovace.
- Kanceláře programu Kreativní Evropa pomáhají evropskému audiovizuálnímu, kulturnímu a kreativnímu odvětví získat přístup k možnostem financování.
- Evropská migrační síť (EMN) poskytuje informace o migraci a azylu.
Příklad:
- Síť evropských spotřebitelských center (ECC-NET) vysvětluje práva spotřebitelů a může pomoci při řešení sporů s prodejci usazenými v jiné zemi EU.
- Síť SOLVIT pomáhá občanům a podnikům EU prosazovat jejich práva spojená s životem, prací nebo působením v jiné zemi EU.
- Síť pro řešení finančních sporů (FIN-NET) pomáhá spotřebitelům řešit mimosoudně stížnosti na finanční služby.
Příklad:
- Národní středisko Europassu je prvním kontaktním místem pro všechny osoby nebo organizace, které mají zájem o používání evropského nástroje pro plánování vzdělávání a profesní dráhy Europass, případně se o něm chtějí dozvědět více.
- Eurodesk zvyšuje povědomí o příležitostech, které mají mladí lidé v Evropě.
- EURAXESS podporuje mobilitu výzkumných pracovníků a profesní rozvoj.
- Síť Euroguidance podporuje rozvoj kompetencí a mezinárodní mobilitu ve vzdělávání.
- Síť národních informačních středisek pro akademické uznávání v Evropské unii(NARIC) podporuje uznávání diplomů a doby studia v jiných zemích.