Az Európai Unió jelentős eredményeket ért el polgárai és a világ számára:
- Szabad letelepedés, tanulás és munkavállalás az uniós polgárok számára bárhol az EU-ban
- Jólét a világ legnagyobb egységes piaca és a közös valuta jóvoltából
- Stabil növekedés a világ legnagyobb kereskedelmi tömbjének köszönhetően
- A polgárok alapvető, digitális, szociális, gazdasági és egyéb jogainak védelme
- Határellenőrzés nélküli utazás a schengeni térségen belül
- Úttörő szerep az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a környezetvédelem és a fenntartható energiaellátás terén
- A polgárok egészségének védelme a helyi és globális egészségügyi veszélyekkel szemben és az élelmiszer-biztonság garantálása révén
- Támogatás és szolidaritás természeti katasztrófák, gazdasági válságok vagy világjárvány esetén
- Béke és stabilitás az EU-ban több mint 70 éve
- Bővítés új országok csatlakozása révén és uniós egység
- Segély és fejlesztési támogatás világszerte emberek millióinak
Egységes piac
Az EU fő gazdasági hajtóereje az egységes piac, mely jólétet teremt a polgárai számára. Lehetővé teszi az áruk, a szolgáltatások, a tőke és az emberek szabad mozgását a kontinens nagy részén, technikai, jogi és bürokratikus akadályok nélkül. Ez megkönnyíti a vállalkozások számára az üzleti tevékenységet, és segíti a fogyasztókat abban, hogy pénzt takarítsanak meg.
Előnyök
Könnyű bármilyen célból lakóhelyet váltani az EU-ban – minden uniós polgárnak joga van ahhoz, hogy letelepedjen, tanuljon, munkát vállaljon vagy nyugdíjba vonuljon egy másik tagországban.
Uniós polgárként Önnek joga van ahhoz, hogy a foglalkoztatás, a társadalombiztosítás és az adózás szempontjából mindegyik EU-országban pontosan ugyanolyan elbánásban részesüljön, mint az adott ország saját állampolgárai.
Íme néhány példa az egységes piac révén elért eredményekre:
- Előnyök a fogyasztók számára: Az egységes piac egyik legnagyobb előnye a fogyasztói árak általános csökkenése és a nagyobb választék. Mivel az uniós országok között nincsenek vámok vagy kereskedelmi akadályok, a vállalkozások többletköltségek nélkül, azaz versenyképesebb árakon értékesíthetik termékeiket és szolgáltatásaikat. A fogyasztóvédelmi jogszabályok pedig biztosítják, hogy a polgárok Unió-szerte ugyanazokkal a jogokkal rendelkezzenek. Ilyen jog például az, hogy az online vásárolt termékeket a vevők 14 napon belül indokolás nélkül visszaküldhetik a kereskedőnek, és az eladóknak jótállást kell biztosítaniuk az értékesített termékekre. A tisztességes árképzést előíró szabályok megakadályozzák az árdiszkriminációt, azaz hogy ugyanazért a termékért aránytalanul többet kelljen fizetni az egyik országban, mint a másikban.
- Telefon- és digitális szolgáltatások: A roamingdíjak megszüntetésének köszönhetően az EU lakosai bármely más tagországban többletköltségektől mentesen használhatják a telefonos és az online szolgáltatásokat.
- Egységes töltő: Az EU új szabályokat léptetett életbe, amelyek értelmében minden mobiltelefont és más elektronikus eszközt egységes típusú töltővel lehet feltölteni. Ez egyrészt nagy könnyebbség a fogyasztók számára, másrészt hozzájárul az e-hulladék csökkentéséhez.
- Energiahatékony termékek: Az uniós energiacímkéknek köszönhetően pontosan tudhatjuk, mennyi energiát és vizet használ egy készülék. A környezettudatos tervezésre vonatkozó szabályok elősegítik, hogy a háztartási termékek, például a hűtőszekrények és a mosógépek energiahatékonyabbá váljanak, ami hozzájárul az energiamegtakarításhoz, egyben pénztárcakímélő is.
Előnyök a vállalkozások számára
Az egységes piac segíti a vállalkozásokat, különösen a kisvállalkozásokat abban, hogy pénzforrásokat teremtsenek elő a szükséges beruházásaikhoz, és így könnyebben bővíthessék a tevékenységüket az EU-ban és világszerte. Emellett védi a vállalatokat az ellátási láncot érő esetleges sokkhatásoktól, mivel megkönnyíti számukra, hogy új beszállítókat és partnereket találjanak. Ily módon az egységes piac segíti az uniós országokat abban, hogy válság idején szolidaritást tanúsítsanak, és egymással összefogva felülkerekedjenek a nehézségeken. Ez történt például a Covid19-világjárvány idején is. Az egységes piac lehetővé tette a tagországoknak, hogy életmentő oltóanyagokat szállítsanak a hiányt szenvedő térségekbe, határokon átívelő helyreállítási tervet indítsanak, és példát mutassanak a világnak a pandémia kezelése terén.
Az EU azon dolgozik, hogy fokozza a vállalkozások, különösen a kis- és középvállalkozások versenyképességét, valamint biztosítsa a zöld és digitális átállásukat. Hatékony európai szabványokat, valamint nemzetközi pénzügyi és nem pénzügyi beszámolási és könyvvizsgálati standardokat készít.
Az EU gondoskodik arról, hogy az emberek védve legyenek a globalizáció hátrányaival szemben. Ennek érdekében:
- támogatja a kisvállalkozásokat;
- szabályokat hoz annak biztosítására, hogy a nagyvállalatok méltányosan kivegyék részüket az adóterhekből.
Az EU abban az esetben is segíthet Önnek, ha vállalkozás tulajdonosaként tisztességtelen bánásmódban részesült.
Finanszírozás és innováció
A gazdasági növekedés fontos előfeltétele a hazai innováció támogatása, és az EU elkötelezett emellett. Az EU a Horizont Európa programon keresztül beruház a kutatásba és az innovációba. E program kedvezményezettjei közül több mint 30 kutató kapott már Nobel-díjat.
Az innováció terén az EU egyik legjelentősebb vívmánya a Galileo, Európa saját globális navigációs műholdrendszere, amely 2016 óta támogatja a földrajzi helymeghatározást a mobiltelefonunkon. A Galileo jelenleg világszerte több mint 4 milliárd felhasználónak szolgáltat navigációs, valamint hely- és időmeghatározási információkat, és számos iparág, például a közlekedés, a logisztika, a távközlés és az energiaellátás napi működését is támogatja.
Az EU emellett rengeteg forráshoz jutási lehetőséget kínál a vállalkozások számára. A közös agrárpolitika keretében létrehozott programok segítik a mezőgazdasági termelőket abban, hogy felfuttassák, illetve bővítsék a tevékenységüket. Uniós források állnak rendelkezésre kifejezetten a halászat, az éghajlat-politika, az innováció, az energia, a közlekedés és az IKT területén tevékenykedők számára is, akik a vállalkozásukkal a nemzeti határokon túl kívánnak terjeszkedni.
Közös fizetőeszköz
Az 1999-ben bevezetett euró immár 20 uniós ország hivatalos pénzneme, amelyet közel 350 millió ember használ. Az euró előrelendítette az európai integrációt és megerősítette az egységes piacot azáltal, hogy megszüntette az árfolyam-ingadozás kockázatát és az átváltási költségeket. Ez mindannyiunk javát szolgálja.
Kereskedelem
Az Európai Unió a világ legnagyobb kereskedelmi tömbje. Az EU a feldolgozóipari termékek és a szolgáltatások legjelentősebb exportőre a világon, és több mint 100 ország legnagyobb importpiaca.
Az EU egyik alappillére a tagállamai közötti szabadkereskedelem. Erre az egységes piacnak köszönhetően nyílt mód. Kereskedelempolitikai törekvései azonban túlmutatnak a határain: az EU a világkereskedelem liberalizálásának is elkötelezett híve.
Az EU országai szilárd pozíciót vívtak ki maguknak a világgazdaság színterén azáltal, hogy egymással összefogva közös kereskedelmi stratégiát követnek. A nemzetközi kereskedelem egyik legnagyobb szereplőjeként az EU a világ árukereskedelmének mintegy 14%-át bonyolítja. Az EU világszerte 74 országgal, illetve régióval kötött szabadkereskedelmi megállapodást. Emellett következetesen azon dolgozik, hogy lebontsa az uniós export útjában álló kereskedelmi akadályokat a világ minden szegletében.
Az EU vámuniója megkönnyíti a kereskedelmet az uniós vállalatok számára, összehangolja az EU-n kívülről származó árukra kivetett vámokat, és hozzájárul az emberek, az állatok és a környezet védelméhez. A vámuniónak köszönhetően az uniós országok vámhatóságai szorosan együttműködnek egymással. Egységes vámtarifák érvényesek a világ más részeiből az EU területére behozott árukra, a belső áruforgalom után pedig nem kell vámot fizetni.
Határellenőrzés nélküli utazás
Az EU létrehozta a határok nélküli schengeni térséget, melyen belül több mint 425 millió uniós polgár, valamint a schengeni országok területén élő vagy oda látogató nem uniós állampolgárok határellenőrzés nélkül utazhatnak az egyik országból a másikba.
Ciprus és Írország kivételével a schengeni térség az összes uniós országot magában foglalja. Egyes nem uniós országok, például Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein szintén csatlakoztak a megállapodáshoz. A részt vevő országok valamennyi lakosa határforgalom-ellenőrzés nélkül utazhat a térségen belül.
A jogok és a demokrácia védelme
Az EU polgárai számos tekintetben élveznek szabadságot és védelmet: személyes, polgári, politikai, szociális és gazdasági jogaik terén éppúgy, mint az adatvédelem, a megkülönböztetésmentesség és az EU legtöbb országán belüli szabad utazás tekintetében.
Minden uniós polgárnak joga van ahhoz, hogy aktívan részt vegyen az EU politikai életében. Minden felnőtt uniós polgárnak joga van jelöltként indulni, és megválasztani képviselőjét az Európai Parlamentben, amely a világ egyetlen közvetlenül választott transznacionális törvényhozói közgyűlése.
A szavazáson túlmenően Ön európai polgári vitacsoport tagjaként is hozzájárulhat az uniós szakpolitikák alakításához. A vitacsoportok ülésein az EU valamennyi tagállamát képviselő résztvevők megvitatják a Bizottság által előterjesztendő, mindannyiunkat érintő javaslatokat.
Az egyenlőség, a hátrányos megkülönböztetés tilalma, a társadalmi befogadás, az emberi méltóság, a szabadság és a demokrácia alapértékeiből kiindulva az EU minden polgárát ugyanazok az alapjogok illetik meg. Ezek az alapértékek, melyeket a jogállamiság véd és juttat érvényre, mind az európai uniós szerződésekben, mind az Európai Unió Alapjogi Chartájában le vannak fektetve.
Az EU polgárai szabadon eldönthetik, melyik tagállamban kívánnak élni, dolgozni, tanulni vagy éppen házasságot kötni. Az EU ügyel a személyes adatok biztonságára, és erősíti a polgárok, a fogyasztók és a munkavállalók helyzetét. További információk az említett jogokról alább találhatók.
Foglalkoztatás: Mindenkit, aki az Európai Unióban dolgozik, megilletnek bizonyos alapjogok a következő területeken:
- munkahelyi egészség és biztonság,
- esélyegyenlőség,
- védelem a hátrányos megkülönböztetés minden formája ellen.
Az EU-ban a munkavállalók bármely hétnapos időszakban legfeljebb 48 órát dolgozhatnak. Minden munkavállalónak jár évente legalább 4 hét fizetett szabadság.
- Adatvédelem: Az EU határozottan kiáll az egyéni jogok és a személyes adatok védelme mellett. Biztosítja, hogy az embereknek nagyobb ellenőrzésük legyen a személyes adataik felett, ideértve az adatok törlésére való jogot is. Az uniós adatvédelmi szabályok garantálják továbbá az adatgyűjtés tárgyát képező – például internetes vásárlás, állásra jelentkezés vagy banki hitel igénylése során megadott – személyes adatok védelmét. Ezek a szabályok mind az EU-ban működő (köz- vagy magánszektorbeli) vállalkozásokra és szervezetekre, mind pedig a nem uniós, de az EU-ban árut vagy szolgáltatásokat értékesítő gazdasági szereplőkre érvényesek.
- Utazás és fizetési műveletek: Az uniós szabályok értelmében az EU-beli vásárlók visszaadhatnak már megvásárolt terméket teljes árvisszatérítéssel, és utasként szintén jogosultak visszatérítésre elkerülhető járatkésés vagy járattörlés esetén. Ma már nem szabad felszámítani többletköltségeket az EU-ban azért, ha egy vásárló hitel- vagy bankkártyával fizeti ki a vételárat. Az EU által bevezetett azonnali fizetés azt jelenti, hogy a pénzösszeg a fizetési megbízást követő 10 másodpercen belül megjelenik a kedvezményezett számláján.
- Termékbiztonság: Az EU nem élelmiszer jellegű veszélyes termékekre, például játékokra, gépkocsiülésekre és parfümökre vonatkozó sürgősségi riasztórendszere védi Önt a veszélyes termékekkel szemben. E biztonsági riasztórendszer révén az egységes piac országainak termékbiztonságért felelős hatóságai gyorsan tájékoztathatják egymást, ha veszélyes (nem élelmiszer jellegű) termék kerül forgalomba. Hasonló riasztási rendszer működik azoknak az élelmiszereknek a kiszűrésére, amelyek nem felelnek meg az egészségvédelmi és biztonsági követelményeknek.
- Mezőgazdasági termékek: A mezőgazdasági és élelmiszer-ipari ágazatra vonatkozó uniós jogszabályok és szabványok célja az egészség védelme. Az EU jogszabályok sorát fogadta el az uniós élelmiszer-termelési és -feldolgozási lánc egészére, valamint az Unióba behozott és az onnan kivitt élelmiszerekre vonatkozóan.
- Egészségbiztosítás: Hazája egészségbiztosítójánál Ön ingyenes európai egészségbiztosítási kártyát tud kiváltani. Ennek a kártyának a birtokában Ön, amikor ideiglenesen tartózkodik bármelyik uniós országban, illetve Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban vagy az Egyesült Királyságban, orvosilag indokolt esetben ott ugyanolyan feltételekkel és ugyanolyan áron (néhány országban ingyenesen) veheti igénybe az állami egészségügyi ellátást, mint az adott országban biztosított személyek.
- Digitális jogok: A digitális szolgáltatásokra vonatkozó uniós szabályozás gondoskodik arról, hogy a nagy digitális platformok helyzetükkel visszaélve ne hozhassanak létre szűk keresztmetszeteket a digitális gazdaságban. Ez a jogi keret erősíti továbbá a magánszemélyek, kiváltképp a közösségimédia-használók jogait a következők révén:
- a tartalommoderálási döntések megtámadhatósága;
- az online platformokkal szemben támasztott átláthatósági követelmények szigorítása;
- a kiskorúak védelmére vonatkozó követelmények fokozott érvényre juttatása;
- új korlátok előírása a célzott hirdetésekre vonatkozóan.
Éghajlat, energia és környezet
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem
Annak érdekében, hogy megvalósítsa célját és 2050-re a világ első klímasemleges kontinensévé váljon, az EU úttörő szerepet tölt be az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és gazdaságának környezetkímélőbbé tételében. A 2015. évi Párizsi Megállapodás részes felei nagy ívű közös célokat tűztek ki a globális felmelegedés megfékezéséért és hatásainak kezeléséért. Az e megállapodás keretében tett vállalásával összhangban az EU arra törekszik, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest legalább 55%-kal csökkentse a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását. Ezt a célt az EU jogszabályba foglalta.
Az EU a fejlődő országokkal is együttműködik annak érdekében, hogy támogassa őket az éghajlatváltozás mérséklésében és az ahhoz való alkalmazkodásban. Az EU és tagállamai, valamint az Európai Beruházási Bank járulnak hozzá együttesen a legnagyobb mértékben a fejlődő országok éghajlatváltozás elleni küzdelmét támogató közfinanszírozáshoz.
Európa motorja
Az Uniónak sikerült kiküszöbölnie az energiaellátása biztonságát fenyegető jelentős kockázatokat, visszaszereznie az energiapiac és az árak feletti ellenőrzést, és felgyorsítania a klímasemlegességre való átállást.
Az uniós szinten hozott intézkedéseknek köszönhetően drasztikusan csökkent a villamos energia és a földgáz fogyasztói ára a 2022. évi csúcsokhoz képest. Az új energiapiaci szabályoknak köszönhetően a legkiszolgáltatottabb fogyasztók is jobban védve vannak attól, hogy lekapcsolják őket a hálózatról.
Az energiával kapcsolatos uniós intézkedéseknek hála az EU villamosenergia-termelésének fele jelenleg megújuló energiaforrásokból származik. A szélenergia a földgázt megelőzve az EU második legnagyobb villamosenergia-forrásává vált az atomenergia mögött.
Természetvédelem
Az EU-ban alkalmazott környezetvédelmi előírások szintén a világ élvonalába tartoznak. Szakpolitikai döntéshozatala során az EU arra törekszik, hogy intézkedései a lehető legkevésbé veszélyeztessék az éghajlatot, az egészséget és a biológiai sokféleséget.
Az éghajlatváltozásnak és a biológiai sokféleség csökkenésének egyik fő mozgatórugója az erdőirtás. De ez csak egyike azoknak a környezeti kihívásoknak, amelyekre válaszul az EU természetvédelmi intézkedéseket hozott.
Létrehozta a Natura 2000 hálózatot, amely a védett területek legnagyobb koordinált hálózata a világon. Az EU földterületének közel 20%-a a Natura 2000 hálózat része, amely lehetővé teszi a természet és a biológiai sokféleség regenerálódását.
Az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó uniós szabályozás arra a tíz műanyagtermékre keres fenntartható alternatív megoldást, amely a legnagyobb mértékben szennyezi az európai tengerpartokat. Emellett az EU csökkenti a légszennyezés okozta korai halálesetek számát, valamint a hulladék és a mikroműanyagok csökkentése révén javítja a vízminőséget.
Sok vegyi anyag veszélyes tulajdonságokkal rendelkezik, ezért károsíthatja a környezetet és az emberi egészséget. Az EU mintegy 40 jogszabályt léptetett életbe a vegyi anyagok szabályozására – ezek a jogszabályok védik az emberi egészséget és csökkentik a vegyi anyagok által okozott szennyezést.
Egészségügy
A Covid19-világjárvány idején az EU segítette az oltóanyag-kutatást, és nagy szerepe volt abban, hogy rekordidő alatt váltak elérhetővé az életmentő vakcinák. Az EU felnőtt lakosságának több mint 80%-a részesült legalább az alapoltásban. Az EU úttörő szerepet játszott az uniós digitális Covid-igazolvány bevezetésével is, mely 78 ország és terület polgárainak biztonságos utazását segítette elő. A digitális Covid-igazolványt átvette az Egészségügyi Világszervezet, hogy olyan globális rendszert hozzon létre, amely világszerte lehetővé teszi az utazást és az emberek védelmét a jelenlegi és jövőbeli egészségügyi veszélyekkel szemben.
Az európai egészségügyi unió célja, hogy segítse az uniós országokat a jövőbeli egészségügyi válságokra való együttes felkészülésben és válaszadásban. Az EU gondoskodik arról, hogy az egészségügyi felszerelések rendelkezésre álljanak és megfizethetők legyenek, valamint hogy az uniós országok együttműködjenek a megelőzés, a kezelés és az utógondozás javítása érdekében mindenféle betegség, köztük a rák esetében.
A világjárvány károsan hatott az emberek lelki egészségére, különös tekintettel a fiatalokra és azokra, akik már a pandémia előtt is mentális egészségügyi problémákkal küzdöttek. A mentális egészségügyi válság kezelése érdekében az EU 20 kiemelt mentális egészségügyi kezdeményezést vezetett be, melyek átfogó céljai a következők:
- megfelelő és eredményes megelőzés;
- hozzáférés a magas színvonalú és megfizethető mentális egészségügyi ellátáshoz és kezeléshez;
- a társadalomba történő visszailleszkedés a felépülés után.
Válsághelyzetben tanúsított szolidaritás
Jelentős természeti vagy ember okozta katasztrófa esetén az EU koordinálhatja a kormányzati segélyek eljuttatását az EU-ból az érintett területre. Amint egy katasztrófa sújtotta ország aktiválja a polgári védelmi mechanizmust, az EU felszólítja a 37 részt vevő országot a segítségnyújtásra. A segélynyújtás sok mindenre kiterjedhet, így egészségügyi felszerelések vagy menedékhelyek létesítéséhez szükséges eszközök helyszínre juttatására, vagy szakosodott csapatok, pl. tűzoltók vagy kutató-mentő osztagok küldésére.
Az uniós polgári védelmi mechanizmus a létrejötte óta a kontinens minden részén és azon túl is bevetésre került – például a romok eltakarítására az Albániát, Horvátországot és Törökországot sújtó, halálos kimenetelű földrengéseket követően, valamint Görögország, Olaszország, Spanyolország és Kanada megsegítésére, amikor az utóbbi években erdőtűz, illetve villámárvíz pusztított ezekben az országban.
Az ukránoknak nyújtott sürgősségi segély volt az eddigi legnagyobb művelet az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében.
Az EU bővítése
1951-es megalapítása óta az EU 6-ról 27 országra bővült, és egyesítette a kontinens nagy részét.
Ez azt jelenti, hogy az EU területén belüli szabad mozgás joga jelenleg 450 millió uniós polgárt illet meg, akik egyéb tekintetben is kiterjedt jogokkal és szabadságokkal rendelkeznek. Megerősödött a demokrácia és a jogállamiság – annak ellenére, hogy időnként próbára teszik őket. Mind a magánszemélyek, mind a vállalkozások számára bővültek a lehetőségek.
Továbbá a bővítési folyamat és a leendő uniós tagság erőteljesen ösztönzi a demokratikus és gazdasági reformok végrehajtását az EU-hoz csatlakozni kívánó országokban.
Béke és stabilitás az EU-ban
Az EU több mint fél évszázada békét, stabilitást és jólétet biztosít polgárai számára. 2012-ben az EU Nobel-békedíjat kapott annak elismeréseként, hogy az európai integráció több mint 70 éve tartó békét eredményezett.
A közelmúltban azonban a háború visszatért Európába. Oroszország Ukrajna elleni teljes körű inváziója nemcsak keleti szomszédunk, hanem a szabadság, az önrendelkezés és a demokrácia elleni támadás is volt. Az EU rendületlenül és következetesen kiállt Ukrajna mellett, és mindaddig támogatni fogja, amíg erre szükség van.
Az EU emellett világszerte előmozdítja a békét, a jólétet, a demokráciát, az alapvető szabadságokat és a jogállamiságot. A konfliktusok megoldásán és a szabályokon alapuló nemzetközi rend előmozdításán munkálkodik.
Nemzetközi segítségnyújtás és diplomácia
A 27, különböző méretű uniós ország együtt sokkal jobban tudja érvényesíteni érdekeit a világ színterén, mint külön-külön. Az EU intézményei és a tagállami kormányok együttesen világszerte a legtöbb fejlesztési támogatást nyújtják, és közösen munkálkodnak a jó kormányzás előmozdításán, az éhezés felszámolásán és a természeti erőforrások megőrzésén.
A világ legnagyobb segélyadományozója
Az Európai Unió súlyos katasztrófa vagy humanitárius vészhelyzet bekövetkezte esetén segítséget nyújt az érintett országoknak és lakosságnak, nemcsak Európában, hanem az egész világon. Az EU és tagállamai nyújtják együttesen a legtöbb nemzetközi segélyt a világon: évente több mint 50 milliárd eurót fordítanak a szegénység felszámolására és a globális fejlődés előmozdítására.
Az EU minden évben több mint 110 országban a katasztrófák és konfliktusok sújtotta áldozatok millióinak nyújt élelmiszert, menedéket, védelmet, egészségügyi ellátást és tiszta vizet, adott esetben légihidak létesítése révén.
Migráció
A migráció és a menekültügy kezelése az elmúlt években az egyik legsürgetőbb kihívássá vált az európaiak számára. Az EU 2024-ben új közös rendszert hozott létre a migráció tisztességes és fenntartható kezelésére. Az új szabályok biztosítani hivatottak, hogy egyetlen uniós ország se maradjon egyedül a migráció kezelésében, mindegyik ország tisztességes és hatásos eljárásokat alkalmazzon, és hogy a tagállamok az EU külső határain a határigazgatási feladatokat az alapvető jogok teljes körű tiszteletben tartása mellett végezzék.
Diplomácia és biztonságpolitika
Az EU különböző módokon – például a diplomácia, a szankciók és a segélynyújtás eszközével élve – támogatja a stabilitást és a konfliktusrendezést a világ legtörékenyebb helyzetű régióiban. Így például az EU súlyos és precedens nélküli gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, hogy csökkentse az orosz vezetés képességét a háború finanszírozására.
Az emberi jogok előmozdítása
Az EU szilárdan elkötelezett az emberi jogok előmozdítása és védelme iránt. Védi a polgári, politikai, gazdasági, szociális és kulturális jogokat és szabadságokat, valamint érvényre juttatja a megkülönböztetésmentességet és az egyenlő bánásmódot.
Ellenzi a kínzás minden formáját, a halálbüntetést és az emberkereskedelmet. Segíti továbbá az emberi jogok és az alapvető szabadságok tiszteletben tartását azokban az országokban, ahol ezek a legnagyobb veszélynek vannak kitéve.