Strategická agenda EU na období 2019–2024
Po evropských volbách v květnu 2019 stanovila Evropská rada ve své strategické agendě na období 2019–2024 čtyři prioritní oblasti, podle nichž se měla řídit činnost orgánů EU v těchto pěti letech. Vedoucí představitelé EU v nich reagovali na výzvy a příležitosti, které přinesla celosvětová situace.
4 prioritní oblasti
Ochrana občanů a svobod
Zajištění účinné kontroly vnějších hranic Unie a další rozvoj komplexní migrační politiky. Boj proti terorismu, přeshraniční a online trestné činnosti, zvyšování odolnosti Unie vůči přírodním i člověkem způsobeným katastrofám.
Budování silné a dynamické hospodářské základny
Vytvoření odolné ekonomiky prohloubením hospodářské a měnové unie k zajištění lepší připravenosti Evropy na případné budoucí otřesy, dále dokončením bankovní a kapitálové unie, posílením mezinárodní úlohy eura, investováním do dovedností a vzdělávání, podporou evropských podniků, provedením digitální transformace a rozvojem silné průmyslové politiky.
Budování klimaticky neutrální, ekologické, spravedlivé a sociální Evropy
Investice do ekologických iniciativ, které zlepšují kvalitu ovzduší a vody, podporují udržitelné zemědělství a zachovávají environmentální systémy a biologickou rozmanitost. Vytvoření účinného oběhového hospodářství (kde se při koncipování výrobků dbá na jejich vyšší trvanlivost, opětovnou použitelnost, opravitelnost, recyklovatelnost a energetickou účinnost) a dobře fungujícího trhu EU s energií, který dodává udržitelnou, bezpečnou a cenově dostupnou energii. Rychlejší přechod k obnovitelným zdrojům energie a zvýšení energetické účinnosti při současném snížení závislosti EU na vnějších zdrojích energie. Provádění evropského pilíře sociálních práv.
Prosazování evropských zájmů a hodnot ve světě
Vytvoření silné zahraniční politiky s ambiciózní politikou sousedství s 16 nejbližšími východními a jižními sousedy EU a komplexním partnerstvím s Afrikou. Prosazování celosvětového míru, stability, demokracie a lidských práv. Provádění důrazné obchodní politiky v souladu s multilateralismem a celosvětovým mezinárodním řádem založeným na jasných pravidlech. Přijetí větší odpovědnosti za bezpečnost a obranu při úzké spolupráci s NATO.
Priority Evropské komise 2019–2024
Předsedkyně Komise stanovila na funkční období 2019–2024 6 politických priorit. Ty vycházely ze strategické agendy Rady a z diskusí s politickými skupinami Evropského parlamentu.
6 politických priorit
Zelená dohoda pro Evropu
Transformace Unie v moderní a konkurenceschopnou ekonomiku účinně využívající zdroje a současné zachování životního prostředí Evropy, boj proti změně klimatu a do roku 2050 přeměna Evropy v uhlíkově neutrální kontinent účinně využívající zdroje.
Evropa připravená na digitální věk
Digitální transformace prostřednictvím investic do podniků, výzkumu a inovací, reformy ochrany údajů, posílení schopnosti lidí získávat dovednosti nezbytné pro novou generaci technologií a navržení pravidel, která budou držet krok s tímto vývojem.
Hospodářství ve prospěch lidí
Posílení ekonomiky EU při současném zajištění pracovních míst a snižování nerovností, podpoře podniků, prohloubení hospodářské a měnové unie a dokončení unie kapitálových trhů.
Silnější Evropa ve světě
Posílení vlivu Unie na světové scéně upevněním jejího postavení jakožto zastánkyně silného, otevřeného a spravedlivého obchodu, multilateralismu a celosvětového pořádku založeného na pravidlech. Rozšíření vztahů se sousedními zeměmi a partnery a zvýšení schopnosti EU řešit krize prostřednictvím civilních a vojenských kapacit.
Podpora evropského způsobu života
Dohled nad dodržováním základních práv a zásad právního státu jakožto bašty rovnosti, tolerance a sociální spravedlnosti. Řešení bezpečnostních rizik, ochrana a posílení postavení spotřebitele, zkvalitnění systému legální a bezpečné migrace při účinné správě vnějších hranic EU, modernizaci azylového systému EU a úzké spolupráci s partnerskými zeměmi.
Nový impuls pro evropskou demokracii
Upevnění evropských demokratických postupů rozšířením vztahů s Evropským parlamentem a vnitrostátními parlamenty, ochranou demokracie EU před vnějšími zásahy, zajištěním transparentnosti a integrity v průběhu celého legislativního procesu, jakož i intenzivnějším zapojením občanů EU do utváření budoucnosti EU.