Eiropas Parlamenta vēlēšanas notika 2024. gada 6.–9. jūnijā.
Miljoniem cilvēku visā ES balsoja, lai izvēlētos, kas būs viņu pārstāvji Eiropas Parlamentā — pasaulē vienīgajā tieši ievēlētajā transnacionālajā asamblejā.
Kas notiek pēc vēlēšanām
Tuvākajās nedēļās un mēnešos pēc vēlēšanām jaunievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti ievēlē savu jauno vadību un atsāk darbu pie tiesību aktiem, kas 2019.–2024. gada sasaukuma laikā netika pabeigti.
EP deputāti arī ievēlē jauno Eiropas Komisijas priekšsēdētāju, ko izvirzījuši ES valstu vadītāji, un viņi apstiprina komisāru kolēģiju. Pēc tam jauno Eiropas Komisiju ieceļ Eiropadome.
Skatīt 2024. gada un iepriekšējo Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus
Vēlēšanas un iecelšana amatā ES iestādēs
Uzziniet vairāk par to, kas notiek pēc vēlēšanām
Kāda nozīme ir jūsu balsij
Eiropas Parlamenta vēlēšanas notiek ik pēc pieciem gadiem, lai ievēlētu Eiropas Parlamenta deputātus, kas ir jūsu pārstāvji. Viņi sagatavo un pieņem jaunus ES tiesību aktus un pārstāv jūsu intereses Eiropas līmenī. Viņi arī balso par jauniem tirdzniecības nolīgumiem, kā arī uzrauga ES iestāžu darbu un to, kā tiek tērēta nodokļu maksātāju nauda.
Uzziniet vairāk par ES līdzekļiem, kas tiek ieguldīti jūsu reģionā, un to, kā ES uzlabo jūsu ikdienas dzīvi.
Kādi panākumi kopš 2019. gada gūti ES svarīgāko prioritāšu īstenošanā
ES līderi diskutē par ES vispārīgo virzību un nākamajiem pieciem gadiem izvirzāmajiem mērķiem.
Kāpēc ir svarīgi balsot
Lai iedzīvotājus rosinātu balsot, Eiropas Parlaments rīkoja sabiedrības informēšanas kampaņu “Balso! Neļauj citiem lemt tavā vietā”.
Eiropas Savienībā demokrātija mums var šķist pašsaprotama. Taču tā nav bijis vienmēr. Demokrātija ir vērtīga dāvana, ko mums nodevušas iepriekšējās paaudzes.
Mūsu pienākums ir to saglabāt, padarīt spēcīgāku un nodot nākamajām paaudzēm. Visefektīvākais veids, kā to paveikt, ir balsošana vēlēšanās — jo vairāk iedzīvotāju balso, jo demokrātija kļūst spēcīgāka.