Ugrás a fő tartalomra

Áttekintés 

Államforma, politikai rendszer

Belgium szövetségi alkotmányos monarchia, többpártrendszerrel. Az államfő a király, a kormányfő pedig a miniszterelnök. A döntéshozatali hatalom három kormányzati szint – a szövetségi kormány, három nyelvi alapú (flamand, francia és német nyelvi) közösség és három régió (Flandria, Brüsszel fővárosi régió és Vallónia) – között oszlik meg. Jogi szempontból ezek az entitások egyenlő jogokkal rendelkeznek, de hatásköreik és felelősségi köreik különböző területeket ölelnek fel. Brüsszel az európai uniós intézmények három hivatalos székhelyének egyike. A másik kettő Luxembourg és Strasbourg. 

Kereskedelem és gazdaság

Belgiumban az egy főre jutó GDP 44 300 euró, ami jóval meghaladja az uniós átlagot (37 600 euró). Ezzel az értékkel Belgium a 6. helyen áll az uniós országok között. Az ország GDP-je az EU teljes GDP-jének 3,4%-át teszi ki.  

(Forrás: Eurostat-adatok – egy főre jutó GDP és GDP)   

(Forrás: Eurostat-adatok – export és import)   

Belgium az EU-ban  

Költségvetés és finanszírozás

Milyen előnyei származnak Belgiumnak az uniós költségvetésből?

Az uniós költségvetés eszköz, mely biztosítani hivatott, hogy Európa demokratikus, békés, virágzó és versenyképes erő maradjon. Az EU ebből a költségvetésből finanszírozza az uniós prioritások és olyan, nagyszabású projektek megvalósítását, amelyeket a legtöbb uniós ország nem tudna önerőből finanszírozni.    

Az uniós tagságból származó előnyök számottevően meghaladják az uniós költségvetési hozzájárulások mértékét, amit számos példa tanúsít. A tagállamok mind hasznát látják annak, hogy részét képezik az egységes piacnak, közös megközelítést alkalmazva kereshetnek megoldást a migráció, a terrorizmus és a klímaváltozás jelentette közös kihívásokra, és számos konkrét előnyből részesülhetnek, legyen szó akár a jobb közlekedési infrastruktúráról, akár a korszerűsített és digitalizált közszolgáltatásokról vagy az élvonalbeli orvosi kezelésekről.   

Az EU méltányosan állapítja meg, hogy az egyes tagállamoknak mennyit kell befizetniük az uniós költségvetésbe. A nagyobb gazdasággal rendelkező országok többel, a kisebb gazdasági teljesítményű tagállamok pedig kevesebbel járulnak hozzá az uniós büdzséhez.  

Az uniós költségvetés nem arról szól, hogy annyit vehetünk ki belőle, amennyit beletettünk, hanem arról, hogy közösen járuljunk hozzá ahhoz, hogy Európa és a világ jobb hellyé váljon mindannyiunk számára.    

Az uniós költségvetés kiadásai és bevételei országonként és évenként  

Uniós finanszírozású projektek Belgiumban   

Az uniós költségvetés mindegyik tagállamban segíti programok és projektek finanszírozását – pl. utak építését, tudományos kutatások elvégzését és a környezet védelmét.   

A linkekre kattintva részletesebben át lehet tekinteni, milyen projektek megvalósítását segítik az uniós források Belgiumban, és arról is tájékozódni lehet, milyen reformok és beruházások finanszírozását támogatja Belgiumban az uniós Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz.