Preskoči na glavno vsebino

Pregled 

Politični sistem

Belgija je zvezna ustavna monarhija z večstrankarskim sistemom in kraljem na čelu države ter predsednikom vlade. Pristojnost odločanja je razdeljena na tri ravni države: zvezno vlado, tri jezikovne skupnosti (flamska, francoska in nemško govoreča) ter tri regije (Flandrija, Bruselj – glavno mesto in Valonija). V pravnem smislu so vse enakovredne, pristojne in odgovorne pa so za različna področja. Bruselj je skupaj z Luxembourgom in Strasbourgom eden od treh uradnih sedežev evropskih institucij. 

Trgovina in gospodarstvo

Belgija je po BDP na prebivalca z 44 300 evrov na šestem mestu v Evropski uniji, kar je precej nad povprečjem EU (37 600 evrov). Predstavlja 3,4 % skupnega BDP EU.  

(Vir: Eurostat – podatki o BDP na prebivalca in BDP)   

(Vir: Eurostat – podatki o izvozu in uvozu)   

Belgija v EU  

Proračun in financiranje

Koliko Belgija prispeva in koliko sredstev prejme od EU?  

Proračun EU je orodje, ki zagotavlja, da Evropa ostaja demokratična, mirna, uspešna in konkurenčna sila. EU ga uporablja za financiranje svojih prednostnih nalog in velikih projektov, ki jih večina posameznih držav EU ne bi mogla financirati sama.    

Koristi članstva v EU so bistveno večje od višine prispevkov v proračun EU, kar potrjujejo številni primeri. Vse države članice imajo koristi od enotnega trga in usklajenega pristopa k skupnim izzivom migracij, terorizma in podnebnih sprememb ter konkretneje od boljše prometne infrastrukture, posodobljenih in digitaliziranih javnih storitev ter najsodobnejše zdravstvene oskrbe.   

Finančni prispevki držav članic v proračun EU so določeni pravično. Močnejše je gospodarstvo države, več plača – in obratno.  

Pri proračunu EU ne gre za dajanje in sprejemanje, temveč za skupno prispevanje k temu, da bi Evropa in svet postala boljši prostor za vse nas.    

Odhodki in prihodki proračuna EU po državah in letih  

Projekti v Belgiji, ki jih financira EU   

Finančna sredstva iz proračuna EU se porabijo za financiranje programov in projektov v vseh državah EU, na primer za gradnjo cest, raziskovalne dejavnosti in varstvo okolja.   

Več informacij o koristih, ki jih ima Belgija od financiranja EU, in sredstvih za okrevanje v državi ali regiji.