Pāriet uz galveno saturu

Pārskats 

Valsts iekārta

Beļģija ir federatīva konstitucionāla monarhija, kuras valsts galva ir karalis, valdības vadītājs ir premjerministrs un kurā ir daudzpartiju sistēma. Lēmējvara nav centralizēta, bet gan sadalīta starp 3 valdības līmeņiem: federālo valdību, 3 valodu kopienām (flāmu, franču un vācu) un 3 reģioniem (galvaspilsētu Briseli, Flandriju un Valoniju). Juridiski tie visi ir vienlīdzīgi, atšķiras tikai pilnvaras un atbildības jomas. Brisele kopā ar Luksemburgu un Strasbūru ir viena no trim oficiālajām Eiropas Savienības iestāžu atrašanās vietām. 

Tirdzniecība un ekonomika

Beļģija Eiropas Savienībā ieņem sesto vietu pēc IKP uz vienu iedzīvotāju (42 400 EUR), kas krietni pārsniedz ES vidējo rādītāju (35 500 EUR). Tajā saražo 3,4 % no ES kopējā IKP.  

(Avots: Eurostat dati par IKP uz vienu iedzīvotāju un IKP)   

(Avots: Eurostat dati par eksportu un importu)   

Beļģija Eiropas Savienībā  

Budžets un finansējums

Cik naudas Beļģija iemaksā ES budžetā un cik no tā saņem?  

ES budžets ir rīks, kas nodrošina, ka Eiropa aizvien ir demokrātiska, miermīlīga, pārticīga un konkurētspējīga. ES to izmanto, lai finansētu savas prioritātes un lielus projektus, kurus vairums ES valstu vienas pašas nevarētu finansēt.    

Ieguvumi no dalības ES ar uzviju atsver iemaksas ES budžetā, un tam ir daudz piemēru. Visas dalībvalstis gūst labumu no dalības vienotajā tirgū, no vienotas pieejas kopīgajām migrācijas, terorisma un klimata pārmaiņu radītajām problēmām un izmanto tādas konkrētas priekšrocības kā labāka transporta infrastruktūra, modernizēti un digitalizēti sabiedriskie pakalpojumi un progresīva medicīniskā aprūpe.   

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.  

ES budžets nenozīmē tikai došanu un ņemšanu: tas vērsts uz kopīgiem centieniem padarīt Eiropu un pasauli par labāku vietu mums visiem.    

ES budžeta izdevumi un ieņēmumi pa valstīm un gadiem  

ES finansēti projekti Beļģijā   

ES budžeta līdzekļi palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.   

Uzziniet vairāk par to, kā Beļģija izmanto ES finansējumu, un par atveseļošanas līdzekļiem jūsu valstī vai reģionā.