Pereiti prie pagrindinio turinio

2024–2029 m. Europos Sąjungos prioritetai

Po 2024 m. birželio mėn. Europos Parlamento rinkimų ES nustatė keletą prioritetų, kuriais bus grindžiama jos politinė ir strateginė darbotvarkė iki 2029 m. Jie padeda spręsti pagrindines problemas, su kuriomis susiduria ES ir jos piliečiai.

Prioritetai nustatyti atsižvelgiant į ES vadovų, valstybių narių ministrų, ES institucijų ir į Europos Parlamentą išrinktų frakcijų dialogą. 2024 m. birželio mėn. Europos Vadovų Taryba išdėstė savo prioritetus 2024–2029 m. ES strateginėje darbotvarkėje. Ja grindžiami Europos Komisijos politiniai prioritetai, kuriuos ji nustato prieš prasidedant penkerių metų kadencijai.

Sužinokite daugiau apie tai, kaip nustatomi ES prioritetai

2024–2029 m. ES strateginė darbotvarkė

2024–2029 m. strateginėje darbotvarkėje ES vadovai nustatė 3 prioritetines sritis, kuriomis ES institucijos turėtų vadovautis dirbdamos šiuos penkerius metus. Poreikis parengti aiškų strateginį planą tapo itin aktualus. Per pastaruosius kelerius metus ES susidūrė su daugybe krizių – nuo kovos su klimato kaita iki COVID-19 pandemijos ir paramos Ukrainai dėl Rusijos pradėto agresijos karo. Sutelkdama dėmesį į naujas prioritetines sritis, ES padės Europai tapti suverenesne ir geriau pasirengusia spręsti būsimus uždavinius.

3 prioritetai yra:

Laisva ir demokratinė Europa

  • Europos vertybių puoselėjimas ES
  • ES vertybių puoselėjimas pasauliniu lygmeniu

Stipri ir saugi Europa

  • nuoseklių ir įtakingų išorės veiksmų užtikrinimas
  • ES saugumo ir gynybos stiprinimas ir ES piliečių apsauga
  • pasirengimas didesnei ir stipresnei Sąjungai
  • visapusiško požiūrio į migraciją ir sienų valdymą puoselėjimas

Klestinti ir konkurencinga Europa

  • ES konkurencingumo didinimas
  • žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos sėkmės užtikrinimas
  • inovacijoms ir verslui palankios aplinkos skatinimas
  • pažanga bendromis jėgomis

Komisijos 2024–2029 m. prioritetai

Komisijos pirmininkė nustatė 2024–2029 m. Europos Komisijos kadencijos septynis prioritetus. Jie grindžiami strategine Tarybos ES darbotvarke ir nustatyti atsižvelgiant į diskusijų su Europos Parlamento politinėmis frakcijomis rezultatus.

Prioritetai yra šie

Naujas tvaraus Europos klestėjimo ir konkurencingumo planas

Sudaryti palankesnes sąlygas verslui ir taip skatinti ekonomikos augimą, remti ES konkurencingas pramonės šakas ir kurti kokybiškas darbo vietas, plėtoti žiedinę ir atsparią ekonomiką, kurioje daugiausia dėmesio būtų skiriama moksliniams tyrimams ir inovacijoms, taip pat paspartinti investicijas, spręsti įgūdžių ir darbo jėgos trūkumo problemą ir pirmauti skaitmeninių technologijų inovacijų srityje.

Nauja Europos gynybos ir saugumo era

Užtikrinti, kad Europos piliečiai būtų saugesni ir geriau apsaugoti, kuriant Europos gynybos sąjungą, šalinant visas grėsmes internete ir realiame gyvenime ir pasirengus reaguoti į krizes. Stiprinti mūsų bendras sienas, teisingai bei tvirtai valdyti migraciją.

Parama žmonėms, mūsų visuomenės ir socialinio modelio stiprinimas

Palaikyti ir gerinti šiandieninio Europos gyvenimo kokybę skatinant socialinį teisingumą šiuolaikinėje ekonomikoje, stiprinant piliečių solidarumą ,suvienijant mūsų visuomenes ir remiant jaunimą, taip pat užtikrinant lygias galimybes visiems.

Mūsų gyvenimo kokybės išlaikymas. Apsirūpinimo maistu saugumas, vanduo ir gamta

Sukurti konkurencingą ir atsparią žemės ūkio ir maisto sistemą, rūpintis biologinės įvairovės apsauga siekiant remti mūsų ūkininkus ir apsaugoti mūsų sveiką maistą. Prisitaikyti prie kintančio klimato ir jam pasirengti, kad būtume pasirengęs padėti nukentėjusiems.

Mūsų demokratijos saugojimas, mūsų vertybių puoselėjimas

Apsaugoti ir ginti demokratiją, didinti visuomenės atsparumą ir pasirengimą, stiprinti teisinę valstybę siekiant teisingos ir gerai veikiančios visuomenės, remti pilietinį aktyvumą ir dalyvavimą, kad piliečių idėjos taptų politikos formavimo pagrindu.

Globali Europa. Savo galios ir partnerystės galimybių panaudojimas

Siekti išplėsti ES, kad būtų padidinta mūsų įtaka pasaulinėje arenoje; sutelkti dėmesį į mūsų platesnę kaimynystę, kad būtų skatinama taika, partnerystė ir ekonominis stabilumas; vykdyti naują ekonominę užsienio politiką ir reformuoti tarptautinę sistemą, pritaikytą šiandieniniam pasauliui.

Rezultatų siekimas kartu ir mūsų Sąjungos parengimas ateičiai

Parengti paprastesnį ir didesnį poveikį darantį ES biudžetą, kad lėšos būtų skiriamos ten, kur jos yra labiausiai svarbios; įgyvendinti reformas siekiant užtikrinti tinkamą didesnės sąjungos veikimą ir stiprinti Europos Komisijos ir Europos Parlamento partnerystę, taip užtikrinant bendrą didesnį efektyvumą.

Komisijos 2024–2029 m. prioritetai

Vaizdinis pasakojimas Europos Komisija 2024–2029 m. Mūsų prioritetai siekiant Europos stiprybės ir vienybės

Komisijos veiksmai pagal temas