Preskoči na glavno vsebino

Prednostne naloge Evropske unije za obdobje 2024–2029

Po evropskih volitvah junija 2024 je Evropska unija določila več prednostnih nalog, ki oblikujejo politični program do leta 2029. Namenjene so reševanju glavnih izzivov, s katerimi se soočajo EU ter njeni državljani in državljanke.

Prednostne naloge so plod dialoga med voditelji in voditeljicami EU, nacionalnimi ministri in ministricami, institucijami EU in političnimi skupinami, izvoljenimi v Evropski parlament. Evropski svet je junija 2024 v strateški agendi EU za obdobje 2024–2029 določil svoje prednostne naloge. Na njej temeljijo politične prednostne naloge Evropske komisije, oblikovane pred nastopom petletnega mandata.

Več o določanju prednostnih nalog EU

Strateška agenda EU za obdobje 2024–2029.

Voditelji in voditeljice EU so v svoji strateški agendi za obdobje 2024–2029 določili tri prednostna področja, ki naj bi usmerjala delo institucij EU v teh petih letih. Zato zdaj bolj kot kdaj koli prej potrebujemo jasen strateški načrt. EU se v zadnjih letih spopada s številnimi krizami, od boja proti podnebnim spremembam in pandemije COVID-19 do zagotavljanja podpore Ukrajini po ruski vojni agresiji. Osredotočanje na nova prednostna področja bo EU omogočilo, da bo Evropa bolj suverena in bolje opremljena za soočanje s prihodnjimi izzivi.

Tri prednostne naloge:

Svobodna in demokratična Evropa

  • uveljavljanje evropskih vrednot v EU
  • uveljavljanje vrednot EU na globalni ravni

Močna in varna Evropa

  • zagotavljanje skladnega in vplivnega zunanjega delovanja
  • krepitev varnosti in obrambe EU ter zaščita državljanov EU
  • priprave na večjo in močnejšo Unijo
  • celovit pristop k upravljanju migracij in meja

Uspešna in konkurenčna Evropa

  • krepitev konkurenčnosti EU
  • uresničevanje uspešnega zelenega in digitalnega prehoda
  • spodbujanje inovacijam in podjetjem prijaznega okolja
  • skupni napredek

Prednostne naloge Komisije za obdobje 2024–2029

Predsednica Komisije je določila sedem prednostnih nalog za mandat Evropske komisije za obdobje 2024–2029. Te naloge temeljijo na strateški agendi Sveta EU in razpravah s političnimi skupinami Evropskega parlamenta.

Prednostne naloge:

Novi načrt za trajnostno blaginjo in konkurenčnost Evrope

Olajšanje poslovanja za spodbujanje gospodarske rasti, podpiranje konkurenčnih industrij EU in ustvarjanje kakovostnih delovnih mest, razvoj krožnega in odpornega gospodarstva, ki v središče postavlja raziskave in inovacije ter pospešuje naložbe, odpravljanje vrzeli v spretnostih in delovni sili ter utiranje poti inovacijam na področju digitalne tehnologije.

Nova doba evropske obrambe in varnosti

Zagotavljanje varnosti in zaščite evropskih državljanov z oblikovanjem evropske obrambne unije, obravnavanjem vseh groženj na spletu in drugje ter pripravljenostjo na odzivanje na krize. Krepitev naših skupnih meja ter pravično in odločno upravljanje migracij.

Podpora ljudem ter krepitev naših družb in socialnega modela

Ohranjanje in izboljšanje kakovosti življenja, ki jo danes uživamo v Evropi, s spodbujanjem socialne pravičnosti v sodobnem gospodarstvu, krepitvijo solidarnosti med državljani s ponovno združitvijo naših družb in podpiranjem mladih ter zagotavljanjem enakih možnosti za vse.

Ohranjanje kakovosti življenja: prehranska varnost, voda in narava

Vzpostavitev konkurenčnega in odpornega kmetijskega in prehranskega sistema ter zaščita biotske raznovrstnosti za podporo našim kmetom in zaščito naše zdrave hrane. Prilagajanje in priprava na spreminjajoče se podnebje, da bi bili pripravljeni in pomagali prizadetim.

Zaščita naše demokracije in ohranjanje naših vrednot

Zaščita in obramba demokracije ter povečanje družbene odpornosti in pripravljenosti, krepitev pravne države za pravično in dobro delujočo družbo, zavzemanje za državljansko udejstvovanje in udeležbo, da bi zamisli državljanov postale središče oblikovanja politik.

Globalna Evropa: izkoriščanje naše moči in partnerstev

Prizadevanja za širitev EU, da bi povečali naš vpliv na svetovnem prizorišču; osredotočanje na naše širše sosedstvo, da bi spodbujali mir, partnerstva in gospodarsko stabilnost; uresničevanje nove gospodarske zunanje politike in reforma mednarodnega sistema, da bo pripravljen na današnji svet.

Skupno doseganje ciljev in priprava naše Unije na prihodnost

Oblikovanje enostavnejšega in učinkovitejšega proračuna EU za zagotavljanje sredstev tam, kjer so najbolj potrebna; izvajanje reform, da bi zagotovili pravilno delovanje večje Unije, ter krepitev partnerstva med Evropsko komisijo in Evropskim parlamentom, da bomo lahko skupaj delovali bolj učinkovito.

Prednostne naloge Komisije za obdobje 2024–2029

Vizualna predstavitev: Evropska komisija 2024–2029: Naše prednostne naloge za moč in enotnost Evrope

Ukrepi Komisije po področjih